Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS ostrzega: to nie problem urzędników. Ten mały błąd będzie w całości Twoją winą
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.10.2024 08:43

ZUS ostrzega: to nie problem urzędników. Ten mały błąd będzie w całości Twoją winą

zus
Fot. East News/Marek BAZAK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym przypomina o ważnym obowiązku ubezpieczonych. Konsekwencje zaniedbań mogą być dotkliwe, a odpowiedzialność w takim przypadku w całości ponoszą obywatele. Dojść może do szkód materialnych i niematerialnych, a nawet kradzieży tożsamości.

ZUS przypomina o ważnym obowiązku - ubezpieczonych czekają konsekwencje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swoim komunikacie zwraca uwagę na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, a konkretnie art. 41, który stanowi o obowiązku zawiadamiania organów administracji publicznej o zmianie danych, m.in. adresu korespondencyjnego. Dotyczy to także adresu elektronicznego.

Cała korespondencja z ZUS wysyłana jest na ostatni adres wskazany przez ubezpieczonego. Co ważnie, nie zachodzi tutaj automatyczna aktualizacja danych. Nawet jeśli zmienimy adres, np. miejsce zameldowania, w innym urzędzie, to ZUS nie ma możliwości pozyskiwania nowych danych z innych źródeł. Osobne zawiadomienie o zmianie danych trzeba zawsze złożyć w ZUS-ie.

Zobacz też: Ile podatnicy zapłacą za utrzymanie górnictwa w Polsce? Gigantyczna kwota

Nowe funkcje aplikacji mObywatel. Kierowcy właśnie na to czekali

Jakie konsekwencje mogą mieć zaniedbania?

Konsekwencje zaniedbań mogą być bardzo poważne i choć ZUS sam nie nakłada kar za zaniedbania w powiadamianiu o zmianie danych, to nieprzyjemności mogą wynikać z nadużyć ze strony osób, do których trafi korespondencja. Mogą one otrzymać zestaw danych pozwalających na daleko idące nadużycia. Jeśli ubezpieczony nie zastrzegł numeru PESEL, może dojść nawet do zaciągnięcia w jego imieniu zobowiązań finansowych. W komunikacie czytamy:

Korespondencję, którą wysyłamy do Państwa, kierujemy na ostatni wskazany przez Państwa adres. Jeśli adres jest nieaktualny, z korespondencją może się zapoznać osoba do tego nieuprawniona. W takim przypadku istnieje ryzyko naruszenia Państwa praw i wolności osób fizycznych, związanych z udostępnieniem danych osobowych zawartych w korespondencji. Może to spowodować szkody materialne i niematerialne, w tym tak poważne jak kradzież tożsamości, nadużycia i straty finansowe.

Przed samym zaciągnięciem kredytu czy wzięciem pożyczki w imieniu osoby, której dane trafiły w niepowołane ręce, można się skutecznie chronić poprzez wspomniane zastrzeżenie numeru PESEL. Można tego dokonać w aplikacji mObywatel, pod adresem mobywatel.gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy. Na nieprzyjemności może nas jednak narazić sam dostęp osób trzecich do korespondencji z ZUS-em.

Kto nie musi osobiście powiadamiać o zmianie adresu?

Obowiązek informowania o zmianie danych spoczywa na ubezpieczycielu. Oznacza to, że osoby zatrudniane w zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę nie muszą osobiście zgłaszać zmiany danych w ZUS-ie. Obowiązkiem jest natomiast zgłoszenie zmiany u pracodawcy, czyli ubezpieczyciela. To na nim będzie spoczywał obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zaszłych zmianach.

Ponadto o zmianie danych nie trzeba informować ZUS-u osobiście, jeśli mamy wyznaczonego przedstawiciela lub pełnomocnika. Wówczas osoba ta staje się stroną w postępowaniu i to ona również ma obowiązek powiadamiania o zmianie danych. Ważne, aby pamiętać, że dotyczy to nie tylko fizycznego adresu, ale też informacji o adresie elektronicznym, tj. adresie e-mail.