ZUS poucza: nie dostarczysz oryginału dokumentu, nie masz co liczyć na pieniądze. Wielu Polaków wciąż popełnia błąd
ZUS przypomina, że bez oryginalnego wniosku nie wypłaci zasiłku opiekuńczego. W czasie pandemii wystarczał skan dokumentu.
Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym z ZUS. Jest ono obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku zatrudnienia na umowę zlecenia, czy inną umowę agencyjną, ale też prowadzenia działalności gospodarczej takie ubezpieczenie jest dobrowolne.
Co ważne z zasiłku opiekuńczego można skorzystać niezależnie od okresu ubezpieczenia, np. zaraz po rozpoczęciu pracy.
W małych firmach (do 20 pracowników) zasiłek ten wypłaca ZUS, w większych natomiast pracodawca.
Skan akceptowany w czasie pandemii
W czasie pandemii Covid-19 pracodawca mógł załączyć skan Z-15A/Z-15B wniosku Z-15A/Z-15B w imieniu ubezpieczonego pracownika do zaświadczenia Z-3/Z-3a i zatwierdzić oryginalny, ale to było rozwiązanie tymczasowe.
Obecnie wniosek należy wysłać pocztą tradycyjną, można dostarczyć osobiście lub skorzystać ze swojego profilu na PUE i wysłać dokument z podpisem elektronicznym (np. przy użyciu profilu zaufanego).
Pracodawca może również przesłać oryginał wniosku otrzymanego przez pracownika do ZUS pocztą tradycyjną.
Konieczny oryginalny wniosek
Wielu pracodawców o tym nie wie, przez co ZUS musi prosić o dostarczenie oryginału wniosku, a to wydłuża czas przyznania świadczenia, czytamy w informacji przesłanej do redakcji Biznes Info.
- To pozwoli na uniknięcie długiego czekania na wypłatę – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.