Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przyjmuje ważny papier tylko do 22 maja. Potem wpadniesz w spore kłopoty
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 16.05.2023 15:05

ZUS przyjmuje ważny papier tylko do 22 maja. Potem wpadniesz w spore kłopoty

pieniądze
Domena publiczna

Przedsiębiorcy musieli do 2 maja złożyć zeznanie podatkowe za 2022 rok. Do 22 maja są zobowiązani, by złożyć ZUS DRA, w którym wskazuje się wszystkie składki i świadczenia realizowane w poprzednim roku składkowym. 

Obowiązek złożenia rocznej deklaracji ZUS DRA

Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej ciąży na podatnikach, którzy w 2022 roku rozliczali się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to dla nich nowy obowiązek.

Muszą oni do 22 maja dokonać rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Mogą to zrobić za pośrednictwem dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA za kwiecień 2023. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, będzie to ZUS DRA. W przypadku gdy płaci składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców) złoży ZUS RCA. 

Formularz można wysłać elektronicznie za pomocą systemu Płatnik, a także w aplikacji ePłatnik na PUE ZUS. 

 

Niedopłatę należy uregulować

W związku z rozliczeniem rocznym może powstać nadpłata lub niedopłata.

- Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W przypadku nadpłaty – na indywidualnym profilu na PUE ZUS będzie gotowy wniosek o zwrot – dodaje. 

Jak informuje rzeczniczka, jeśli na koncie płatnika nie będzie zaległości, napłata zostanie wypłacona do 1 sierpnia 2023. 

Konsekwencje niezłożenia deklaracji w terminie

Płatnicy mają czas na złożenie deklaracji do 22 maja 2023 roku. Przedsiębiorca, który tego nie zrobi, może zostać ukarany naliczeniem odsetek bądź nałożeniem grzywny sięgającej nawet 5 tys. zł. 

Tagi: ZUS