ZUS zachęca do pobrania mLegitymacji. Zrobiło to już prawie 700 tys. osób
Od stycznia 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia każdemu emerytowi i renciście elektroniczną wersję legitymacji. Instytucja robi to automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków. Dostęp do mLegitymacji można mieć korzystając z aplikacji mObywatel, zainstalowanej na smartfonie. Jest ona równoważna tradycyjnej, plastikowej karcie i także upoważnia do wielu ulg oraz bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.
ZUS zachęca do korzystania z mLegitymacji
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca wszystkich seniorów do zastąpienia fizycznej legitymacji emeryta i rencisty tą elektroniczną. Jej ściągnięcie na telefon jest bardzo łatwe, wystarczy bowiem tylko posiadać smartfona i zainstalować na nim aplikację mObywatel.
Dzięki temu rozwiązaniu dokument możemy mieć przy sobie zawsze, wraz z innymi ważnymi, takimi jak prawo jazdy czy dowód osobisty.
Rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis potwierdza, że mLegitymacja cieszy się dużym zainteresowaniem, mimo iż jest stosunkową nowością. Tylko do końca marca pobrało ją już blisko 700 tys. osób.
Nowy obowiązek od 1 kwietnia. Za brak grozi kara 5 tys. złElektroniczna wersja legitymacji ZUS dostępna w aplikacji mObywatel
mLegitymacja wystawiana jest automatycznie wszystkim osobom, które przechodzą na emeryturę lub rentę i to bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków czy wizyty w oddziale ZUS.
Po tym, jak zainstalujemy mObywatela, trzeba tylko ściągnąć dokument, a wówczas na pulpicie aplikacji pojawi się stosowna ikona.
Jeżeli jednak nie dodaliśmy wcześniej w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości, czyli dołączenie dowodu osobistego, a następnie dopiero legitymacji emeryta-rencisty - wyjaśnia Kowalska-Matis.
Jednocześnie rzeczniczka dolnośląskiego ZUS podkreśla, że mLegitymacja w pełni zastępuje tradycyjną, plastikową kartę i aby z niej skorzystać, należy jedynie okazać dokument na ekranie urządzenia mobilnego.
ZUS ostrzega przed kradzieżą danych
Ci seniorzy, którzy lepiej czują się mając w ręku standardową legitymację emeryta-rencisty, mogą zawnioskować o jej wydanie poprzez formularz ERL. Co istotne, korzystanie z jednej formy dokumentu, nie wyklucza używania także jego drugiej postaci.
ZUS apeluje również do seniorów o szczególną ostrożność, by ich dane z legitymacji czy też dowodów osobistych nie stały się łatwym łupem oszustów.
Mieliśmy przypadek, że do jednego z klientów ktoś zadzwonił, przedstawił się, jako pracownik ZUS i prosił o podanie danych z legitymacji emeryta-rencisty w celu ich zweryfikowania. Jako powód podał rzekomą awarią systemu w ZUS. Był na tyle przekonywujący, że klient podał dane, o które prosił oszust. Po rozmowie z córką sprawę zgłosił na policję - opowiada Kowalska-Matis.
Ustrzec się przed kradzieżą można po prostu pamiętając, że pracownicy ZUS nigdy nie dzwonią z prośbą o przekazanie jakichkolwiek wrażliwych danych. Jeśli chodzi o emerytury, klient zawsze zapraszany jest osobiście do oddziału ZUS lub też kontakt następuje poprzez pocztę tradycyjną i Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Źródło: Radio ZET