ZUS zbankrutuje? Prezes ZUS zabrała głos
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewniła, że nie ma mowy o bankructwie systemu emerytalnego. Przekonywała, że państwowa emerytura jest korzystnym produktem emerytalnym.
Prezes ZUS o systemie emerytalnym
W rozmowie z PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewniła, że nie grozi nam bankructwo systemu emerytalnego.
-Prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) do 2080 r. pokazuje znaczną odporność systemu emerytalnego na finansowe skutki zmian demograficznych – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Z opracowanego przez nią dokumentu wynika, że udział publicznych wydatków emerytalno-rentowych w PKB Polski w 2019 roku wyniósł 10,6 proc., według prognoz w 2060 roku ma wynieść prawie tyle samo 10,8 proc. W innych krajach obciążenie wydatkami emerytalnymi w przyszłości ma znacznie wzrosnąć, w Belgi o ok 25 proc. , a w Czechach, Irlandii, Słowacji czy na Węgrzech nawet o 50-70 proc.
Dobrowolny ZUS
Prezes ZUS odniosła się również do pomysłu “dobrowolnego ZUS”. Zdaniem prezes ZUS rzadko się mówi o konsekwencjach wprowadzenia go.
"Obecnie nie ma w Polsce na rynku komercyjnym żadnego produktu porównywalnego z dożywotnią emeryturą z ZUS w zamian za składki" – zaznaczyła. -Nawet w Wielkiej Brytanii, która posiada bardzo rozwinięty prywatny rynek finansowy w raportach emerytalnych wskazuje się, że nie ma szans, aby rynek zapewnił równie korzystne oferty annuitetów, co państwowa emerytura.
Prezes zwróciła uwagę, że w Niemczech istnieje pewnego rodzaju dobrowolność w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, jednak odsetek osób korzystających z pomocy społecznej w podeszłym wieku jest znacznie wyższy wśród osób pracujących kiedyś na własny rachunek niż w przypadku byłych pracowników.
Wysokość emerytur
Z danych ZUS wynika, że przeciętna emerytura wypłacona w marcu 2023 roku wyniosła 3482,63 zł. W marcu 2023 roku emerytury i renty w ZUS pobierało ponad 7,8 mln świadczeniobiorców. Największy odsetek emerytur stanowiły świadczenia w przedziale od 2200,01 do 2, 6 tys. zł.