Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Związki partnerskie w Polsce. Najnowszy sondaż stawia sprawę jasno
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 27.10.2024 14:48

Związki partnerskie w Polsce. Najnowszy sondaż stawia sprawę jasno

None

Wyraźna większość Polaków jest za wprowadzeniem związków partnerskich. Tak wynika z przeprowadzonego dla Rzeczyspospolitej sondażu  SW Research. To kolejne takie badanie, które pokazuje, że nasze społeczeństwo przechodzi ważną metamorfozę. 

Większość za związkami partnerskimi

Uczestnicy sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl musieli odpowiedzieć, czy ich zdaniem - w Polsce powinny zostać wprowadzone związki partnerskie dla osób tej samej płci. Wyniki badania opublikowano w niedzielę 27 października. Wynika z nich, że za legalizacją związków partnerskich w naszym kraju opowiedziało się 59,8 proc. respondentów. 

● 26,2 proc. odpowiedziało: "Tak, powinny mieć też prawo do adoptowania dzieci",

● 33,6 proc. stwierdziło: "Tak, ale nie powinny mieć prawa do adoptowania dzieci",

● 28,1 proc. badania odpowiedziało: "Nie", 

● 12,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Zobacz też: Polacy "walczą" na cmentarzach. Rodziny sądzą się ze zmarłymi

Rosja zapłaci za odbudowę Ukrainy. Zapadła ważna decyzja

Podobne badania jeszcze bardziej korzystne dla mniejszości

Wyniki podobnego badania LGBT Pride 19 września opublikował IPSOS. Jakąkolwiek formę legalizacji takich relacji według tamtego badania popiera aż 67 proc. Polaków.  Co ciekawe, Polska zaliczyła największy wzrost spośród wszystkich badanych krajów, jeśli chodzi o akceptację dla okazywania sobie uczuć przez pary nieheteronormatywne w miejscach publicznych. Chodzi na przykład o trzymanie się za ręce, obejmowanie się, czy pocałunki. 33 proc. Polaków nie widzi w tym niczego niewłaściwego, co w porównaniu z rokiem 2021 stanowi wzrost aż o 8 punktów procentowych.

Według badania przeprowadzonego również przez IPSOS, ale dla More In Common Polska w dniach 10-20 września 2024, za wprowadzeniem małżeństw jednopłciowych identycznych jak w przypadku tych zawieranych między kobietą i mężczyzną, opowiada się 51 proc. Polaków. Tymczasem przeciwnych jest 43 proc.

Projekt ustawy o związkach partnerskich

Projekt ustawy o związkach partnerskich reguluje między innymi sposób zawierania i przerywania rejestrowanego związku partnerskiego, a także prawa i obowiązki osób wchodzących w taki związek. Opisuje też kwestie majątkowe, na przykład określa, że w przeciwieństwie do małżeństwa, z chwilą zarejestrowania związku partnerskiego, partnerów nie będzie łączyć ustrój rozdzielności majątkowej. 

Będzie to można zmienić poprzez umowę majątkowo-partnerską zawartą w formie aktu notarialnego. Osoby przebywające w związku partnerskim będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn – tak samo jak małżonkowie.  Na razie swoje poparcie wobec ustawy zadeklarowała już Polska 2050 i KO, co w połączeniu z głosami Lewicy może ostatecznie doprowadzić do przełomu.