BiznesINFO.pl
Grupa Zygmunta Solorza z zyskiem 7,1 mld zł

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zygmunt Solorz ze sporym wpływem na konto. 7,1 mld zł za infrastrukturę mobilną

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Grupa Zygmunta Solorza odnotowała spory zysk. Hiszpański inwestor infrastrukturalny kupi Polkomtel Infrastrukturę za niemal 7,1 mld zł. Spółka Solorza dąży do przyspieszenia rozwoju technologii 5G w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką część udziałów sprzedała grupa Solorza

  • Co przyniesie współpraca z Cellnex Telecom

  • Kiedy zakończy się transakcja

Grupa Zygmunta Solorza zyska niemal 7,1 mld zł

Cellnex Poland, spółka zależna hiszpańskiej Cellnex Telecom zawarła umowę sprzedaży z jednym z najważniejszych europejskich operatorów infrastrukturalnych na rynku telekomunikacyjnym, podaje portal money.pl i dodaje, że umowa jest warunkowa, ponieważ wymaga uzyskania przez nabywcę zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Grupa Zygmunta Solorza postąpiła, jak podaje Puls Biznesu, wbrew oczekiwaniom analityków i zdecydowała się sprzedać prawie wszystkie posiadane udziały w półce Polkomtel Infrastruktura. Tym samym zwiąże się 25-letnią umową z Hiszpanami na korzystanie z infrastruktury.

Wartość transakcji to aż 7,07 mld zł i oprócz części pasywnej (wież i masztów) ma ona objąć także część aktywną, a więc również urządzenia sieciowe.

Cyfrowy Polsat przekazał, że współpraca z Cellnex Telecom powinna przyspieszyć rozwój technologii 5G w Polsce.

- Nasz zamiar, aby współpracować z Cellnex Telecom przy dalszym rozwoju naszej sieci mobilnej, ma na celu umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów, w tym obecnie w szczególności w technologii 5G - powiedział Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu cytowany w komunikacie, na który powołuje się PB.

Cellnex ma przejąć 7 tys. wież telekomunikacyjnych, zarówno naziemnych, jak i na dachach budynków, podaje money.pl. Do końca 2030 roku spółka chce wybudować 1,5 tys. obiektów.

Cyfrowy Polsat sprzeda udziały

“Cyfrowy Polsat sprzeda udziały Polkomtel Infrastruktura, reprezentujące prawie 74,98 proc. kapitału zakładowego, za cenę w wysokości 5,3 mld zł, a Polkomtel sprzeda udziały reprezentując ok. 25,01 proc. kapitału, za cenę 1,77 mld zł” - przekazuje money.pl.

Transakcja ma się zakończyć w październiku bieżącego roku. Jak zaznaczyliśmy na wstępie, kontrakt dotyczy 99,99 proc. udziałów, co oznacza, że pozostały 00,01 proc. kapitału pozostanie w Polkomtel.

- Biorąc pod uwagę liczbę operatorów w Polsce oraz liczbę obecnych lokalizacji stacji wierzymy, że dla szybszego rozwoju sieci mobilnych zarówno 5G, jak i kolejnych generacji oraz zapewnienia mieszkańcom Polski możliwie jak najlepszej jakości usług, kluczowym jest współdzielenie infrastruktury pasywnej i aktywnej i gracze mobilni muszą podążać i będą podążali w tym kierunku - stwierdził cytowany przez portal wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu Maciej Stec.

- Nasze partnerstwo z Cellnex Telecom pozwoli zwiększyć liczbę nadajników, z których korzystają nasi klienci i będzie to można osiągnąć przy zastosowaniu efektywnego kosztowo podejścia - dodał.

Podobne artykuły

NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

Finanse

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do likwidacji. Środki trafią na indywidualne konta emerytalne

Finanse

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Dla wielu z nas to straty nie do odrobienia

Czytaj więcej >
Ogromne nagrody finansowe dla pracowników rządowej agencji

Finanse

Nagrody liczone w milionach mimo pandemii. Rządowa agencja wydała 55 mln zł

Czytaj więcej >