Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 300 plus nie dla wszystkich kształcących się. Z programu wykluczona spora grupa młodych Polaków
Maria Glinka
Maria Glinka 18.08.2020 02:00

300 plus nie dla wszystkich kształcących się. Z programu wykluczona spora grupa młodych Polaków

Wniosek o 300 plus
Pixabay/adam_gorka

300 plus nie dla wszystkich

300 plus w ramach programu Dobry start to inicjatywa, którą rząd uruchomił w 2017 r. Jest to wsparcie finansowe przyznawane jeden raz w roku, którego głównym celem jest zapewnienie wyprawki szkolnej dla uczniów, jak podaje portal gazeta.pl.

Zgodnie z zasadami 300 plus przysługuje na każdą uczącą się osobę. Górny próg wiekowy został wyznaczony na 20 rok życia, a w przypadku osób niepełnosprawnych - 24 rok życia. Oznacza to, że o dodatkowe pieniądze mogą starać się także uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych. To jedyni pełnoletni, którzy są uprawnieni do 300 plus.

Studenci i rodzice dzieci w wieku przedszkolnym nie skorzystają z 300 plus

Szczegóły programu wskazują, że 300 plus nie należy się rodzicom, którzy wychowują dzieci uczące się w przedszkolu lub w zerówce. Wśród beneficjentów rządowego programu nie znalazła się również ogromna grupa społeczna - studenci. Według tegorocznych wyliczeń kształcenie na uczelniach wyższych podejmuje ok. 1,2 mln osób, czyli co trzydziesty Polak. Żaden z nich nie może ubiegać się o 300 plus.

Wnioskowanie o 300 plus w dwóch formułach

O 300 plus można aplikować od 1 lipca do 30 listopada 2020 r. Każdy, kto zgłosi się po pieniądze do końca sierpnia, otrzyma wsparcie finansowe maksymalnie do końca września. Jeżeli o 300 plus zawnioskuje we wrześniu to na 300 plus może czekać nawet dwa miesiące. Oznacza to, że pieniądze trafią na konto beneficjenta dopiero w 2021 r., czyli niemal w połowie nowego roku szkolnego.

Osobami uprawnionymi do składania wniosków o 300 plus są rodzice bądź opiekunowie prawni ucznia. Aplikować można przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Od początku sierpnia powrócił tradycyjny model wnioskowania o 300 plus - stosowną dokumentację należy złożyć w tej samej jednostce, w której aplikuje się o 500 plus (urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inne miejsce wyznaczone przez gminę).

<