300 plus. Pieniądze będą mogli otrzymać także niektórzy dorośli
Już w lipcu będzie można składać wnioski w programie “Dobry start”. Osobom niepełnosprawnym, o ile uczą się w szkole, świadczenie to przysługuje do 24 roku życia.
“Dobry start”
Program "Dobry start" 300 plus to program pomocy finansowej skierowany do rodzin z dziećmi, którzy rozpoczynają rok szkolny. Program został uruchomiony w Polsce w 2019 roku i nie obowiązują w nim żadne kryteria dochodowe.
W ramach programu każde dziecko uczęszczające do szkoły otrzymuje jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 300 złotych. Środki te mogą być wykorzystane na zakup artykułów szkolnych, podręczników, odzieży czy butów.
Pieniądze także dla dorosłych
Jak czytamy na stronie gov.pl, świadczenie przysługuje na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Z kolei na dziecko niepełnosprawne świadczenie to przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.
W 2019 roku rozszerzona została grupa osób uprawnionych do ubiegania się o 300 zł z programu "Dobry start" o uczniów szkół policealnych oraz uczęszczających do szkół dla dorosłych, o ile uczniowie ci mieszczą się we wskazanym przedziale wiekowym.
Na rządową wyprawkę nie mogą jednak liczyć dzieci zaczynające naukę w zerówce bądź studenci.
Wniosek o 300 plus
Aby skorzystać z programu, rodzice lub opiekunowie prawni dziecka muszą złożyć wniosek. Można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną.
Świadczenie jest przesyłane na konto bankowe, nie ma możliwości odebrania go w gotówce.
Wniosek można złożyć w terminie od 1 lipca do 30 listopada.