31 lipca mija termin złożenia ważnego wniosku w ZUS. To konieczne, aby uzyskać pewną ulgę
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina – w poniedziałek 31 lipca upływa termin składania wniosków, aby skorzystać z tzw. ustawy covidowej (od 1 sierpnia jej przepisy nie będą już stosowane). To ważna informacja dla osób, które chciałyby odroczyć termin płatności składek bądź rozłożyć je na raty na dotychczasowych zasadach.
Ostatnie godziny na złożenie wniosku
Przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. ustawy covidowej) przestaną obowiązywać we wtorek 1 sierpnia. W rezultacie płatnicy składek chcący skorzystać z rozłożenia zaległości w ZUS na raty bądź odroczenia terminu płatności, mogą już tylko dziś złożyć wniosek i skorzystać ze specjalnych uprawnień.
Ważna wiadomość dla wielu seniorów. Chodzi o terminy wypłat sierpniowych emeryturZUS wyjaśnia
W przepisach covidowych wskazano, że w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2020 r., na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii, albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, nie nalicza się opłaty prolongacyjnej – informuje ZUS w komunikacie prasowym.
Dodaje również, że zgodnie z ustawą o Covid-19, wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek (RDO), można złożyć w okresie 30 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (zatem licząc od 1 lipca – do 31 lipca).
Co oznacza zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego?
ZUS wyjaśnia, że wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego wraca do naliczania opłaty prolongacyjnej. Dlatego wnioski złożone po 31 lipca będą wiązały się z koniecznością jej zapłaty.