Opłata w pewnym uproszczeniu stanowi wartość finansową, będącą niezbędną do uiszczenia należnością z tytułu rozmaitych przyczyn. Opłata to odpłatne świadczenie pieniężne, w przeciwieństwie do nieodpłatnego podatku. Zależnie od okoliczności może być pobierana zarówno od osób fizycznych, jak i od osób prawnych.
Opłata może zarówno dotyczyć uiszczenia należności za towar lub usługę w sektorze prywatnym, jak i stanowić o należności odprowadzanej do organów państwowych czy jednostek samorządu terytorialnego w zamian za świadczenie określonych usług z ich strony. Polskie prawo wyróżnia także opłaty karne.
Wśród rodzajów opłat funkcjonujących w polskim porządku publicznym wyróżnić możemy ich kilka. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na rodzaj świadczonych usług obarczonych koniecznością uiszczenia opłaty. W sektorze prywatnym mogą one dotyczyć dowolnej usługi czy towaru dostępnego na rynku, jednak w sferze dóbr rzadkich czy w sektorze państwowym, rodzaje opłat są nieco dokładniej zdefiniowane.
Do podstawowych rodzajów opłat zaliczymy takie, jak: opłata bankowa, opłata ekologiczna, opłata ewidencyjna, opłata interchange, opłata prolongacyjna, opłata sądowa czy opłata skarbowa. Specyficznym rodzajem opłaty może być także czesne, czynsz, cło czy myto. Najwięcej podrodzajów opłat możemy natomiast wymienić w przypadku opłat lokalnych.
Opłaty lokalne to takie, które obowiązani jesteśmy płacić na rzecz samorządu terytorialnego, celem pokrycia niektórych ze świadczonych przezeń usług. Zaraz obok podatków lokalnych, opłaty lokalne stanowią jedno z podstawowych źródeł dochodu gminy. Podstawę prawną dla opłat lokalnych stanowi ustawa z roku 1991 – o podatkach i opłatach lokalnych.
Do opłat lokalnych zaliczymy takie, jak: opłata adiacencka, opłata miejscowa, opłata uzdrowiskowa, opłata od posiadania psa, opłata targowa, opłata reklamowa, czy – w przypadku niektórych miejscowości, którym mocą ustawy nadano specjalny status – opłata uzdrowiskowa.
Pokaż więcej
Zakopane odwiedzają tłumy turystów. Wielu osobom miasto kojarzy się z wysokimi cenami noclegów oraz “paragonami grozy”. Okazuje się, że wkrótce osoby odwiedzające stolicę Podhala mogą zapłacić za pobyt jeszcze więcej. Wszystko przez podwyżkę, którą chce wprowadzić burmistrz Zakopanego.
Polscy kierowcy będą musieli zmierzyć się z podwyżką obowiązkowej opłaty, której kwota nie była zmieniana już od ponad 20 lat. Nowe stawki będą pokaźnym obciążeniem dla portfeli Polaków. Jak się okazuje, większe wydatki to nie jedyna niespodzianka dla kierowców. Będzie nie tylko drożej, ale i trudniej. Wyjaśniamy szczegóły.
Samochód w wielu przypadkach ułatwia funkcjonowanie, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że tak dużo osób decyduje się na zrobienie prawa jazdy. Nie wszyscy właściciele pojazdów zdają sobie sprawę z opłat, do jakich są zobligowani. Ich nieuregulowanie może mieć poważne konsekwencje. Termin jednej z nich mija już 25 lutego. Lepiej się pospieszyć.
Już za kilka miesięcy czekają nas rewolucyjne zmiany w urzędach, które z całą pewnością ucieszą kierowców. Nowe zasady dotyczące prawa jazdy i dowodów rejestracyjnych wejdą w życie 1 września 2025 r. Wiele osób długo czekało na ich wprowadzenie. Ci najbardziej niecierpliwi z pewnością odetchną z ulgą.
Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego wzrostu jednej z opłat. Ma ona ścisły związek z nowelizacją ustawy akcyzowej, która wejdzie w życie 1 marca. Niektóre ceny wzrosną, inne zostaną zróżnicowane. To odpowiedź na postulaty.
Kierowcy mogą oczekiwać podwyżek opłat za badania techniczne pojazdów w Polsce. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) oraz Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP) apelują o aktualizację stawek, które pozostają niezmienione od dwudziestu lat. Jakiego wydatku powinni spodziewać się kierowcy?
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras spotkał się wczoraj w Łochowie z przedstawicielami branży turystycznej. Omówiony został nowy podatek nazywany opłatą turystyczną, wobec której pojawiło się sporo zastrzeżeń. Minister Nitras zaprezentował nowy plan, który de facto poskutkuje nałożeniem na polskich turystów nowego podatku.
Wkrótce rachunki za prąd będą wyższe. Wszystko dlatego, że od 1 stycznia 2025 roku powróci opłata mocowa. Urząd Regulacji Energetyki poinformował, ile będzie wynosiła. Wiemy już, o ile więcej za prąd zapłaci większość gospodarstwa domowych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły.
Kwoty za wywóz śmieci potrafią zaszokować. W niektórych miejscowościach właśnie wzrastają aż o 100%. Istnieją jednak grupy społeczne, które mogą liczyć na ulgi w tym zakresie. Są miasta, które oferują nawet całkowite zwolnienie z opłat.
Już tylko do jutra emeryci mają czas na uiszczenie ważnej, obowiązkowej opłaty. Jeśli tego nie zrobią, kwota może zostać potrącona z emerytury. Na zadłużenie zwróci uwagę urząd skarbowy. Brak uiszczenia zapłaty za abonament RTV może skutkować przykrymi konsekwencjami.
W najbliższych dniach odbiorców energii czekają dość spore zmiany. To dlatego, że najwięksi sprzedawcy energii mają obowiązek wprowadzenia taryf dynamicznych. Ten sposób rozliczenia sprawi, że Polacy będą mogli sporo zaoszczędzić. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie dla wszystkich będzie korzystne i dla niektórych może okazać się pułapką. Przedstawiamy szczegóły.
Abonament RTV to kontrowersyjna opłata, która jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Sąd ostatnio wydał zaskakujący wyrok, zgodnie z którym wyjazd za granicę nie zwalnia z opłaty. Serwis forsal.pl przytacza sytuację pewnego małżeństwa, które wyjechało z kraju i zabrali ze sobą telewizor, ale przestali płacić abonament RTV. Decyzja sądu będzie niemałym zdziwieniem dla wielu osób.
Mieszkańcy wielu polskich miast muszą przygotować się na kolejne podwyżki opłat za wodę. Okazuje się, że ceny już drastycznie poszły w górę, ale to nie koniec i wkrótce mają być jeszcze wyższe. W niektórych miejscach wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Czyje portfele ucierpią najmocniej? Przedstawiamy szczegóły.
Bank PKO BP ogłosił, że z początkiem sierpnia wprowadza nowe opłaty. Dotkną one przede wszystkim klientów bankowości korporacyjnej, których więcej kosztować będzie nawet podstawowa usługa, a płacić trzeba będzie co miesiąc. Nowe stawki, które dotyczyć będą wszystkich klientów, oprócz PKO BP, wprowadziły też inne banki. Najbardziej zaskoczeni będą użytkownicy bankomatów i wpłatomatów.Z tego tekstu dowiesz się: Jakie opłaty wprowadziły banki | Ile wynoszą obecnie prowizje za wypłaty z bankomatów | Od kiedy obowiązują nowe stawki w PKO BP, mBanku oraz BNP Paribas | Ile czasu mają klienci na odstąpienie od umowy w przypadku ogłoszenia nowych stawek | Więcej informacji znajdziesz na biznesinfo.pl
W ostatnich miesiącach wiele miast w Polsce ogłosiło znaczące podwyżki opłat za wywóz śmieci. Wzrost ten sięga nawet 100%, co budzi niepokój mieszkańców i stawia przed samorządami wyzwanie w zarządzaniu budżetami lokalnymi. Jakie są powody tych wzrostów?
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązywać będą nowe przepisy, które mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu i poprawę gospodarowania odpadami. Ta zmiana wpłynie na zakupy w dużych sieciach handlowych, takich jak Biedronka i Lidl. Czy nasze portfele boleśnie ją odczują?
System kaucyjny zacznie funkcjonować w polskich sklepach już od początku przyszłego roku. Znamy już wysokość kaucji poszczególnych opakowań. Co to oznacza dla klientów? Przedstawiamy szczegóły.
Okazuje się, że pacjenci podczas pobytu w szpitalu często muszą uiścić kilka dodatkowych opłat. Wiele osób może nawet nie mieć pojęcia o tym, że w trakcie hospitalizacji będą musieli zapłacić na niektóre rzeczy z własnej kieszeni. Przedstawiamy szczegóły.
Wiele osób może nawet nie mieć pojęcia o istnieniu podatku od kota. Warto pamiętać, że taka opłata jest obowiązkowa tylko dla wybranej grupy właścicieli. Kto konkretnie musi zapłacić podatek od kota? Wyjaśniamy.
Już wkrótce w sklepach zacznie obowiązywać nowa opłata, która będzie związana z wprowadzeniem systemu kaucyjnego. Wiadomo już, ile trzeba będzie dodatkowo zapłacić podczas zakupów w popularnych sieciach. Przedstawiamy szczegóły.
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla osób, które posiadają odbiornik radiowy lub telewizyjny. Okazuje się jednak, że niektórzy są zwolnieni z tego obowiązku. Wiemy, kto nie musi opłacać abonamentu RTV. Przedstawiamy szczegóły.
Pacjenci podczas pobytu w szpitalu bardzo często spotykają się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest cała lista rzeczy, za które trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Przedstawiamy szczegóły.
Podatek od kota to nie żart. Niewiele osób jest świadomych, że opłata ta jest obowiązkowa. Nie wszyscy zobligowani są do zapłacenia tego podatku, ale zignorowanie obowiązku może wiązać się z karą od skarbówki.
Właściciele psów i kotów muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Choć o podatku od kota nie ma mowy w przepisach, to i tak trzeba go zapłacić. Jeżeli ktoś nie dopilnuje obowiązku, czeka go surowa kara finansowa. Podpowiadamy, kto konkretnie musi zapłacić podatek od kota i ile wynosi opłata.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała komunikat dotyczący pieniędzy z abonamentu RTV. Apel dostępny na stronie internetowej to odpowiedź dotycząca informacji, jakie pojawiły się na antenie Polskiego Radia. Padło oskarżenie dotyczące “rozpowszechniania fake newsów”.
Wraz z rozpoczęciem wiosny wystartował sezon rowerowy. Wielu rowerzystów nie przestrzega zasad ruchu drogowego, zapominając, że grożą im wysokie kary. Czy za jazdę rowerem po chodniku można dostać mandat?
Okazuje się, że już wkrótce rachunki za wodę mogą wzrosnąć. Wszystko przez rządową reformę, nad którą aktualnie trwają prace. Nowe regulacje mają jednak wprowadzić również specjalny mechanizm, dzięki któremu portfele Polaków nie ucierpią aż tak mocno. Przedstawiamy szczegóły.
W przyszłym roku Polacy zapłacą wyższą składkę ZUS. Opłata znów pójdzie w górę, a podwyżka uderzy w kieszenie osób prowadzących działalność gospodarczą. Pojawiły się pierwsze wyliczenia w sprawie wysokości składki. Przedstawiamy szczegóły.