500 plus w formie bonu? Co trzeci Polak chce zmiany formy wypłaty świadczenia
500 plus w formie bonu to kontrowersyjny pomysł
W udzielonym 31 lipca wywiadzie dla portalu money.pl wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zasugerowała, że planowana jest zmiana formy wypłaty świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus. Regularne świadczenie 500 plus miałoby przyjąć postać elektronicznego bonu, tak jak w przypadku funkcjonującego od niedawna bonu turystycznego, za pomocą którego można opłacić np. noclegi w hotelach wpisanych do katalogu współtworzonego przez ZUS i Polską Organizację Turystyczną.
Ze słów Jadwigi Emilewicz wynikało także, że zamiana świadczeń gotówkowych na bony umożliwiające realizację konkretnych usług to szersza rządowa strategia finansowania wsparcia socjalnego. - Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - przekonywała wicepremier Emilewicz.
Nie trzeba było długo czekać na krytyczne wobec pomysłu minister Emilewicz głosy innych przedstawicieli rządu. - Nie idźmy tą drogą! - apelowała na Twitterze była premier Beata Szydło. Z kolei lider pozostającej w koalicji z PiS Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oświadczył, że jego partia nigdy nie poprze pomysły zmiany formy świadczenia 500 plus. W podobnym tonie wypowiadał się również rzecznik rządu Piotr Müller, zapewniając, że żadne tego typu zmiany nie są planowane.
Co trzeci Polak popiera wypłatę 500 plus w formie bonu
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Rzeczpospolitej przez agencję badawczą SW Research wynika jednak, że zmiana formy wypłaty świadczenia 500 plus wcale nie musiałaby przełożyć się na znaczny spadek poparcia społecznego dla PiS. Wśród Polaków nie ma konsensusu co do tego, jaka forma wypłaty świadczenia byłaby najkorzystniejsza. Co prawda większość - 45,20 proc. badanych - obstaje za utrzymaniem wypłaty 500 plus w gotówce, jednak aż 35,90 proc. respondentów popiera pomysł, aby gotówkę zastąpił elektroniczny bon o tej samej wartości. Z kolei 18,90 proc. badanych nie ma na ten temat wyrobionego zdania.
Jak relacjonuje Rzeczpospolita, co druga osoba preferująca wypłatę świadczenia 500 plus w gotówce należy do przedziału wiekowego 29-45 lat. Połowa respondentów opowiadających się za gotówką ma wykształcenie nie wyższe niż zasadnicze zawodowe. Taką formę świadczenia preferuje także niemal 60 proc. osób o dochodach nieprzekraczających 1000 zł oraz połowa respondentów zamieszkałych na wsi.
<