Złożyłeś wniosek o 500 plus? To złóż jeszcze raz, bo świadczenie może Ci przepaść
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie zmiany zajdą w 500 plus
-
O jakich terminach należy pamiętać
-
W jaki sposób można złożyć wniosek
500 plus na starych zasadach
500 plus to świadczenie wychowawcze, które od lat stanowi filar polityki społecznej w wydaniu PiS. Portal natemat.pl podaje, że w 2019 r. pieniądze pobierało co miesiąc 3,5 mln dzieci z ponad 2,3 mln polskich rodzin. Każdy z beneficjentów musi przygotować się nieuchronne zmiany w programie „Rodzina 500 plus”.
W 2019 r. rząd Zjednoczonej Prawicy zadecydował o przesunięciu terminów. Rodzice, którzy dwa lata temu złożyli wniosek o 500 plus nie musieli dopełniać formalności w 2020 r. J ednak od lutego 2021 r. wracają wcześniejsze zasady, które obligują świadczeniobiorców do skrupulatnego pilnowania wyznaczonych terminów.
Kluczowe daty w 500 plus
Portal money.pl podaje, że po zmianach prawo do pobierania 500 plus będzie przysługiwało na roczny okres świadczeniowy. Najbliższy rozpocznie się 1 czerwca 2021 r., a zakończy 31 maja 2022 r. Zasady mają zostać podtrzymane przez kolejne lata.
Od kiedy można składać dokumenty na nowy okres świadczeniowy? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że nabór wniosków drogą elektroniczną rusza już 1 lutego 2021 r. Formalności można dopełnić za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Z kolei od 1 kwietnia będzie można składać wnioski również drogą tradycyjną. W tym celu należy wysłać dokumenty pocztą lub osobiście stawić się we właściwym urzędzie.
Bez względu na wybór kanału komunikacji należy pamiętać o terminach. Każdy, kto przedłoży dokumenty do końca czerwca 2021 r. będzie mógł liczyć na wypłatę 500 plus z wyrównaniem od 1 czerwca.
Jednak nowa konstrukcja organizacyjna systemu niesie za sobą kilka warunków. Rodzic, który nie chce narazić się na przerwy w wypłatach powinien złożyć dokumenty do końca kwietnia 2021 r. Pilnowanie wyznaczonego terminu zapewni wypłatę 500 plus już w czerwcu.
Natomiast osoby, które złożą wniosek w maju i czerwcu, muszą przygotować się na opóźnienia. P rzedłożenie dokumentów do końca maja oznacza, że 500 plus zasili konto rodziny maksymalnie do 31 lipca 2021 r. Z kolei zawnioskowanie do końca czerwca wiąże się z wypłatą środków najpóźniej do 31 sierpnia 2021 r.
Mimo formalnych opóźnień nie należy obawiać się utraty środków. Władza deklaruje, że osoby, które złożą dokumenty w maju i czerwcu i tak otrzymają 500 plus za czerwiec, lipiec i sierpień, jednak w terminie późniejszym.
Zupełnie inne zasady przewidziano dla osób, które zawnioskują dopiero w drugiej połowie roku. Rodzic, który zgłosi się po 500 plus dopiero w lipcu 2021 r. nie otrzyma pieniędzy za czerwiec, a pierwsza wypłata będzie należała się dopiero za lipiec. Analogiczna zasada obowiązuje w każdym kolejnym miesiącu spóźnienia.