W przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniu
O decycji monachijskiego urzędu informuje "Gazeta Pomorska". Tamtejszy Trybunał zadecydował, że do polskich rodzin pobierających 500 plus nie powinno wędrować także pełne świadczenie Kindergeld, które jest w Niemczech przyznawane również na każde dziecko.
Kindergeld, czyli "niemieckie 500 plus"
Obecnie stawki Kindergeld, to 204 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 210 na trzecie i 235 euro na kolejne dzieci. W przypadku najbiedniejszych rodzin wprowadzono także nowe świadczenie, o nazwie Kinderzuschlag, które będzie wypłacane niezależnie od Kindergeld. Wysokość nowego świadczenia, to 185 euro miesięcznie.
Po decyzji BFH niemieckie Kindergeld będzie pomniejszone o wartość polskiego 500 plus. Załóżmy więc, że rodzina z dwójką dzieci, która do tej pory dostawała 408 euro miesięcznie z Niemiec i 1000 zł miesięcznie z Polski, po nowelizacji zasad otrzyma z niemieckiego budżetu około 250 euro miesięcznie mniej.
500 plus w koordynacji świadczeń
W przypadku Niemiec i Polski zachodzi koordynacja świadczeń rodzinnych. Oznacza to, że pieniądze powinny płynąć do rodziny z tego kraju, w którym rodzice wykonują działalność zawodową. Jeżeli rodzina jest jednak podzielona, co znaczy, że jeden z rodziców pracuje na terenie Niemiec, drugi natomiast Polski, to wtedy świadczenie powinno płynąć z kraju, w którym mieszkają dzieci. Należy przypuszczać, że zarówno Berlin jak i Warszawa będą chciały nieco zaoszczędzić na świadczeniach, co wiązać się może z bardziej skrupulatnym sprawdzaniem miejsca wykonywania pracy jak i faktycznego zamieszkania rodzin, ktore o państwowe świadczenia występują.