Niemcy to państwo federacyjne, położone częściowo w Europie Zachodniej, a częściowo w Europie Środkowej. Pod kątem liczby ludności stanowi największe państwo w Unii Europejskiej, licząc sobie aż 83 miliony mieszkańców. Republika Federalna Niemiec składa się z 16 krajów związkowych o dość dużej jak na europejskie standardy autonomii. Niemcy stanowią drugi, zaraz po Stanach Zjednoczonych, najczęstszy kierunek migracji. Niemcy nie tylko są jedną z dominujących sił w Unii Europejskiej, ale przynależą także do wielu ważnych organizacji międzynarodowych, takich, jak G7 czy G20.
Podstawę niemieckiej państwowości stanowi Ustawa Zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec. Językiem urzędowym jest język niemiecki, a stolicą jest Berlin. Aktualnym prezydentem Niemiec jest Frank-Walter Steinmeier, a kanclerzem Olaf Scholz. Walutą państwową jest euro, a dominującą religią jest protestantyzm.
Niemiecka gospodarka jest najsilniejsza w Europie i trzecia na świecie. Duże znaczenie dla niemieckiej gospodarki ma wysoce wydajne, nowoczesne, zmechanizowane rolnictwo. Sporą rolę odgrywa jednak również przemysł. Nie do pominięcia jest sektor finansowy, gdzie Frankfurt nad Menem stanowi centrum finansowe o światowym znaczeniu – znajduje się tu siedziba Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych, Deutsche Banku czy Commerzbanku.
Ogromnym wpływ na rozwój niemieckiej gospodarki ma lokalna infrastruktura, ze szczególnym uwzględnieniem gęstej sieci autostrad i nowoczesnych linii kolejowych. Nie bez znaczenia jest także transport kolejowy. Dużą rolę w niemieckiej gospodarce odgrywa również turystyka – Niemcy są siódmym państwem pod względem liczby przyjazdów z zagranicy.
Niemcy stanowią dla Polski najistotniejszego partnera gospodarczego. Więzi gospodarcze między naszymi krajami są silniejsze od czasu, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Niemniej, choć partnerstwo handlowe między Polską a Niemcami jest silne, to zgodnie z najnowszymi danymi jesteśmy dopiero na piątym miejscu pod tym względem.
Największym partnerem handlowym Niemiec są Chiny. Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, zaś na trzecim Holandia. Ostatnim z wyprzedzających Polskę krajów są Niemcy. Z punktu widzenia Polski jednak, rzecz prezentuje się zgoła odmiennie – dla nas Niemcy są największym partnerem handlowym, co ma ogromny, pozytywny wpływ na polską gospodarkę.
Pokaż więcej
Nie ulega wątpliwości, że Polacy wciąż chętnie sięgają po niemieckie artykuły czyszczące i piorące. Jednak czy rzeczywiście są one tak niezawodne i najlepsze? Okazuje się, że nawet Niemcy faworyzują swój rodzimy produkt, choć w Polsce niewielu o nim słyszało. Jego skuteczność potwierdziły najnowsze badania. Co ciekawe, kosztuje naprawdę niewielkie pieniądze i wcale nie trzeba jechać po niego za granicę.
„Dalej funkcjonuje przekonanie, że Polska jest trochę Trzecim Światem”, „jesteśmy dużo dalej”, „w Niemczech wielu rozwiązań nie ma, jak na przykład mObywatel, e-pacjent”, „w pracy panowie 50+ najczęściej nie chcą na mnie spojrzeć”, „czasami czuję się jak taka broszka, ozdoba dla moich kolegów, na którą warto od czasu do czasu spojrzeć, bo ładnie wygląda”. O łączeniu stanowiska kierowniczego w branży automotive z prowadzeniem własnego startupu, życiem zgodnie z nurtem biohackingu, macierzyństwem i rozwijaniem konta na Instagramie w rozmowie z Natalią Ziółkowską opowiada Klaudia Saferna.
O tych zmianach powinni wiedzieć wszyscy, a zwłaszcza Ci, którzy regularnie podróżują pociągami. Wkrótce pasażerowie polskich kolei napotkają poważne trudności. Kilka kluczowych połączeń połączeń międzynarodowych zostanie wstrzymana na znaczną część roku. Zamiast tego konieczna będzie podróż autobusami zastępczymi, co może utrudnić i wydłużyć trasę. Które pociągi zostaną zastąpione autobusami? Co stoi za tymi zmianami i jakie konsekwencje poniosą podróżni?
Zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych w Niemczech. Wyborach przedterminowych i przeprowadzonych w trudnym dla Europy momencie. Gdy ważą się losy Ukrainy, decyzja do niedawna największych sojuszników Rosji w UE, ma strategiczne znaczenie. Mamy już wyniki sondażu exit poll.
Niemiecka Federalna Agencja Środowiska przekazała fatalne wieści. Obecna jakość powietrza w niemal całym państwie pozostawia wiele do życzenia. UBA opublikowało mapę, która wyraźnie pokazuje, jak wiele regionów boryka się z uciążliwym problemem. Sytuacja robi się coraz bardziej niepokojąca, a o taki stan rzeczy niemieccy eksperci obwiniają Polaków. Dlaczego? Już wyjaśniamy.
W niemieckim parlamencie doszło do niespodziewanego porozumienia, które wstrząsnęło sceną polityczną i może mieć długofalowe konsekwencje. Po raz pierwszy w historii skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) współtworzyła większość w kluczowym głosowaniu dotyczącym polityki migracyjnej. W rezultacie dojdzie do jej zdecydowanego zaostrzenia prawa w tym zakresie.
W Centralnej Bazie Ofert Pracy pojawiła się interesująca propozycja dla osób poszukujących zatrudnienia za granicą. Niemiecka miejscowość szuka pracownika, a proces rekrutacji prowadzi Urząd Pracy w Zielonej Górze. Co oferuje pracodawca i jakie są wymagania?
Bez wątpienia obecny rynek pracy w Polsce należy do pracodawców, niżeli do pracowników. Są jednak miejsca, gdzie wcale nietrudno o zarobek. Co więcej, można liczyć na bardzo sowite wynagrodzenie. W jednym z ogłoszeń czytamy, że poszukiwani są fizyczni pracownicy. Miesięczna pensja? Nawet 16,5 tys. zł. O co dokładnie chodzi i kto może się zgłosić?
Niemieckie porty oskarżają Polskę o niestosowanie unijnych standardów przy rozbudowie portu w Świnoujściu. Polscy przedsiębiorcy odpierają zarzuty, podkreślając przejrzystość i zgodność inwestycji z przepisami. Kontrowersje są infrastrukturalne, czy polityczne?
W sobotę 25 stycznia odbył się wiec wyborczy niemieckiej Alternatywy dla Niemiec (Alternetive fur Deutschland), w trakcie którego online dołączył Elon Musk. Kolejny raz pokazał poparcie dla partii i wspomniał, że “Niemcy powinni być dumni z tego, że są Niemcami” oraz że “dzieci nie odpowiadają za grzechy swoich dziadków”. Do kontrowersyjnego przekazu odniósł się Donald Tusk, który nie wytrzymał mówienia o “Wielkich Niemczech”. W sieci zawrzało.
Kolejna znana niemiecka sieć sklepów odzieżowych ogłosiła upadłość. Jej przetrwanie zależy od przejęcia przez popularną markę Peek & Cloppenburg, co wymaga zgody wierzycieli. Czy klienci będą musieli szukać innych miejsc na zakupy?
Polacy od dawna wyrażają niezadowolenie z cen niektórych produktów w sklepach. O tym, ile obecnie należy zapłacić za masło, huczy w mediach i sklepowych alejkach od dobrych kilku miesięcy. A jak sytuacja wygląda z perspektywy naszych zachodnich sąsiadów? W tej sprawie wypowiedziała się Niemka, która była wyraźnie zaskoczona, gdy zobaczyła rachunek za zakupy.
Ważne informacje dla kierowców z przygranicznych województw i tych, którzy wyjeżdżają przez Niemcy do pracy, albo na wycieczkę, tamtejsza drogówka jest szczególnie wyczulona na pewne zachowania, które w wielu innych krajach mogą uchodzić za drobne wykroczenia. Jedno z przepisów może być szczególnie zaskakujący.
Znany niemiecki pisarz Wolfgang Münchaum, autor książki “Kaput: The End of the German Miracle” rzuca nowe światło na kwestię rozwoju gospodarczego Niemiec i Polski w kontekście europejskim. W rozmowie z “Rzeczpospolitą” diagnozuje w niej głęboki polityczny, gospodarczy i społeczny kryzys sąsiadów zza Odry. Jego zdaniem dla Polski to nie zagrożenie, lecz szansa. Autor wskazuje, kiedy nasz kraj może zyskać przewagę.
W ostatnim czasie ceny masła w Polsce biją rekordy. Ten podstawowy produkt podrożał tak bardzo, że postanowił zainterweniować nawet rząd. “Fakt” sprawdził, jak prezentują się ceny masła u naszych sąsiadów. Polacy nie mają na co narzekać?
Niemiecka korporacja znana w Polsce produkcji urządzeń AGD niedawno ogłosiła gigantyczne zwolnienia. To nie koniec zmian w spółce, która uchodziła niegdyś także za lidera wśród dostawców techniki dla motoryzacji. Zapowiedziano już kolejne działania, nie mniej drastyczne działania. Powodem jest przede wszystkim przeszacowanie popytu.
Decyzja o wycofaniu się z planów inwestycyjnych w Polsce chińskiego producenta samochodów elektrycznych Leapmotor wywołała duże poruszenie w branży motoryzacyjnej. Jak się okazuje, tam gdzie traci Polska, zyskują Niemcy. Firma rozważa bowiem przeniesienie produkcji właśnie do naszego zachodniego sąsiada.
Dzień świętego Marcina to święto ważne w chrześcijańskiej, a także kulinarnej tradycji zarówno Polski, jak i naszych zachodnich sąsiadów. Na 11 listopada producenci i restauratorzy z Polski i Niemiec szykują dania z gęsi. Jak się okazuje, mięso z naszego kraju wywołało duże niezadowolenie za Odrą. Jaki jest powód?
Chociaż Niemcy liczyły na głęboką zmianę w relacjach z Polską po przejęciu władzy przez Donalda Tuska, zamiast wspólnego frontu coraz częściej pojawia się wzajemna krytyka. Niemcy zarzucają polskiemu premierowi, że jego surowa polityka migracyjna wywołuje ”zamieszanie”, natomiast Tusk podkreśla konieczność uszczelnienia Europy i zwiększenia jej bezpieczeństwa. W tym samym czasie w Niemczech odbyła się demonstracja muzułmanów, którzy domagają się… wprowadzenia w tym kraju surowego islamskiego prawa szariatu.
Niezadowolenie z rządu Olafa Scholza rośnie, co widać w wynikach wyborów w poszczególnych landach. Na popularności zyskuje skrajnie prawicowa AfD, a ewentualne przejęcie przez nią władzy oznaczałoby koniec przewidywalnych decyzji za Odrą. W odpowiedzi rząd socjaldemokratów przygotowuje reformy, które dotkną imigrantów. Także z Polski.
Premier Donald Tusk poinformował, że do walki ze skutkami powodzi w południowej Polsce mogą się włączyć niemieckie wojska terytorialne. Strona niemiecka sama miała zgłosić się z ofertą pomocy, jednak trzeba będzie na nią jeszcze poczekać. Tymczasem premier apelował, by na widok niemieckich żołnierzy w Polsce nie wpadać w panikę. ”To jest pomoc, żeby nie było żadnej wątpliwości” – mówił.
Gdy po wielu miesiącach presji dużej części społeczeństwa na budowę Centralnego Portu Komunikacynego w Polsce udało się opracować okrojony projekt, niemiecka Lufthansa właśnie zapowiedziała budowę własnego gigahubu. “Fundamentalna modernizacja” lotniska ma się zakończyć do 2030 r. i być najnowocześniejszym tego typu centrum cargo w Europie.
Donald Tusk został uhonorowany nagrodą M100 Media Award przyznawaną przez organizację zrzeszającą najbardziej wpływowych niemieckich polityków i ludzi mediów. O wyróżnieniu zdecydowała jego proeuropejskość i zdolność do pozbawienia władzy Prawa i Sprawiedliwości, które według laudacji sprawowało rządy w sposób “niemal autokratyczny”
Polski eksport na rynki światowe w ostatnim czasie wzrósł o miliardy euro. Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu, polska sprzedaż towarów i usług na rynki zagraniczne rośnie najszybciej w całej Europie – w przeciągu siedmiu lat udało się podwoić jej wynik. Gdzie eksportujemy najwięcej oraz jakie polskie towary cieszą się największym wzięciem? Z tego tekstu dowiesz się:● Jak urósł polski eksport.● Gdzie eksportujemy najwięcej.● Jakie towary i usługi zanotowały największe wzrosty.
Niemcy poszukują obywatela Ukrainy podejrzanego o wysadzenie gazociągów Nord Stream 1 i 2. Według informacji niemieckich służb, ostatnim znanym miejscem pobytu jest Polska, jednak polski Prokurator Generalny poinformował, że Wołodymyr Z. opuścił nasz kraj i… nikt nie miał zamiaru mu w tym przeszkadzać.
Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge wraz z systemem tuneli został sprzedany. Inwestor specjalizuje się w ”problematycznych nieruchomościach”. O transakcji informują niemieckie media, a historia sprzedaży terenu wciąż budzi kontrowersje.
Z informacji przekazanych przez nieoficjalne źródła wynika, że Niemcy złożyły Polsce propozycję wypłaty reparacji wojennych. Premier Donald Tusk miał odmówić przyjęcia tych pieniędzy. Taka decyzja to niemałe zaskoczenie dla naszego sąsiada.
Wielu myślami jest już na długo oczekiwanym urlopie. Tymczasem jedno z największych europejskich biur podróży, grupa FTI, właśnie ogłosiło upadłość i nie będzie mogło zabrać na wypoczynek klientów, którzy już za to zapłacili. Wydane zostało oświadczenie, w którym spółka wyjaśnia, co ich czeka.