500 plus: Pilny komunikat w sprawie świadczenia. Jutro wypada kluczowy termin
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie zmiany zaszły w programie 500 plus
W jaki sposób można złożyć dokumenty
Jakie są warunki otrzymania pieniędzy
500 plus ze zmianami
500 plus to fundamentalny program Prawa i Sprawiedliwości, który w 2015 r. dał zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego. W pierwotnym założeniu 500 plus miało zachęcić Polaków do zakładania rodzin i posiadania większej liczby dzieci.
W efekcie 500 plus nie spełniło tego założenia, ale pojawiła się teoria o pomocy finansowej dla najuboższych rodzin, które dzięki 500 plus mogą zapewnić lepsze warunki dla swoich dzieci. Jednocześnie pojawiły się zarzuty, że pieniądze wcale nie są przeznaczane na potrzeby pociech, a partykularne zachcianki ich opiekunów.
Co więcej, polskie 500 plus stoi w opozycji do niemieckiego Kindergeld, które jest stale waloryzowane. Polskie świadczenie od 2015 r. pomimo szalejącej inflacji oraz rosnących cen ani razu nie było zwaloryzowane. Zamiast tego rodzice dostali kolejny paciorek w postaci programu Dobry Start czy jednorazowego bonu turystycznego mającego zachęcić ich do spędzania wakacji w rodzimych kurortach.
Początkowo 500 plus przyznawane było tylko na drugie i każde kolejne dziecko. Od pewnego czasu z pieniądze przydzielane są na każde dziecko, jednakże pandemia koronawirusa wprowadziła ideę wypłacania ich w formie bonu. Pomysł szybko został spacyfikowany i zduszony w zarodku, a rodzice wciąż dumnie mogą cieszyć się banknotem o nominale 500 zł.
500 plus z pandemicznymi modyfikacjami
Pandemia koronawirusa przyniosła zmiany w programie 500 plus w zakresie naliczania okresu świadczeniowego. Od teraz okres świadczeniowy 500 plus będzie trwał od 1 czerwca do 1 maja następnego roku.
W związku z tym zaszły także zmiany w kwestii składania wniosków o przyznanie 500 plus. Rządzący przestrzegają, że pominięcie terminów może spowodować nieotrzymanie 500 plus przez najbliższy rok.
Wnioski będzie można składać od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, natomiast od 1 kwietnia 2021 r. drogą tradycyjną. W pierwszym przypadku wniosek należy złożyć poprzez platformę ePUAP lub portal emp@tia.
W momencie, w którym rodzic wybierze drogę tradycyjną, dokumenty musi złożyć w urzędzie gminy lub przez Pocztę Polską. Przypomnijmy, że w budżecie na 2021 r. polski rząd przeznaczył na program 500 plus ponad 20 mld zł.