Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 500 plus na zdrowie dla dorosłych Polaków. Nowy program rusza od czerwca
Radosław Święcki
Radosław Święcki 11.05.2021 02:00

500 plus na zdrowie dla dorosłych Polaków. Nowy program rusza od czerwca

Szykuje się 500 plus na zdrowie
EastNews/Arkadiusz Ziolek

Pięć lat po wprowadzeniu 500 plus szykuje się kolejna rządowa inicjatywa mająca być wsparciem dla określonej grupy osób. Tym razem będą to pacjenci w określonej grupie wiekowej. Szczegóły mają być znane już niebawem. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Szykuje się 500 plus na zdrowie

  • Kto będzie mógł skorzystać z programu

  • Kiedy Ministerstwo Zdrowia poda szczegóły programu

Zdrowotne 500 plus już niebawem

W kwietniu minęło pięć lat od wprowadzenia programu 500 plus. Jego sukces sprawił, że z czasem pojawiały się kolejne świadczenia i inicjatywy, których nazwa nawiązywała do wprowadzonego w 2016 roku programu. Szykuje się kolejne tego rodzaju rozwiązanie, którego beneficjentami będą tym razem pacjenci.

O “zdrowotnym 500 plus” informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Szczegóły programu Ministerstwo Zdrowia ma ujawnić w czerwcu. Póki co wiadomo, że kluczem do diagnostyki ma być Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Jak mówi w rozmowie z gazetą minister zdrowia Adam Niedzielski zainteresowani skorzystaniem z programu będą musieli wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta. Owa ankieta pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań i na tej podstawie pojawi się w systemie skierowanie. 

Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski redakcji Dziennika Gazety Prawnej.

Skierowanie jak podkreśla szef resortu zdrowia będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym.

500 plus na zdrowie nie dla każdego

Czy z bonu będzie mógł skorzystać każdy pacjent? Niestety nie. Program przewidziany jest dla osób mających 40 lub więcej lat. 

Minister zdrowia w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że celem programu jest, aby wspomniane osoby w wieku 40 plus mogły zweryfikować swój stan zdrowia po pandemii. Niedzielski zwraca uwagę na wskaźniki, które są istotne przy chorobach nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych. 

Badania, jakie będzie można wykonać na bon zależeć będą od wieku, płci i przebytych chorób pacjenta. W przypadku kobiet zalecane będą m.in. mammografia i cytologia, zaś w przypadku mężczyzn badanie prostaty. Skierowania będą również uwzględniać możliwe choroby przewlekłe jak np. cukrzycę.  

W każdym z badań sprawdzany ma być m.in. poziom cholesterolu. Przeprowadzany ma być również pomiar ciśnienia, a także sporządzany lipidogram.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]