BiznesINFO.pl Polska i Świat KRRiT uderza w finanse Polaków, bezwględne decyzje. Nim się obejrzysz, stracisz kilka tysięcy
Flickr/NoHoDamon

KRRiT uderza w finanse Polaków, bezwględne decyzje. Nim się obejrzysz, stracisz kilka tysięcy

10 lipca 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Kłopotliwy abonament RTV

Zaległe opłaty za abonament RTV od początku 2013 r. do końca 2018 r. okazały się początkiem problemów jednego z użytkowników. Z uwagi na złe zdrowie (nowotwór złośliwy) i złą sytuację finansową (bezrobocie) płatnik zwrócił się do skarbówki o umorzenie 2 tys. zł zadłużenia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zdecydowała się na anulowanie jedynie 190 zł długu za okres od 1 maja do 31 grudnia 2018 r. Postępowanie w sprawie należności za abonament RTV za okres od 1 stycznia 2013 r. do 30 kwietnia zostało umorzone. Rada argumentuje, że pobranie pieniędzy za dług, który powstał po kwietniu 2018 r., odbyło się w oparciu o tytuł wykonawczy z sierpnia 2018 r., a więc umorzenie tej części było niemożliwe.

RPO interweniuje w sprawie zaległości za abonament RTV

Obywatel nie zgadzał się z decyzją Rady i odwołał się do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który jednak odrzucił jego wniosek w marcu 2020 r. Wśród argumentów oddalenia skargi pojawił się fakt, że egzekucja długu do kwietnia 2018 r. oznacza, że abonent już go spłacił, a zatem nie można go anulować - podaje money.pl.

Przeciwnego zdania jest Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaangażował się w sprawę. Adam Bodnar zwrócił uwagę na chronologię zdarzeń - pobranie pieniędzy za nieopłacony abonament RTV nastąpiło po tym, jak płatnik skierował wniosek do KRRiT. "Kluczowe jest ustalenie, czy KRRiT była uprawniona do umorzenia postępowania - skoro skarżący najpierw złożył wniosek o umorzenie zaległości, a do ich przymusowej egzekucji doszło już w trakcie trwania postępowania umorzeniowego" - argumentuje RPO. Jego zdaniem ściągnięcie długu nie jest równoznaczne z niemożnością jego umorzenia. Orzecznictwo NSA z 2017 r. wskazuje, że w takiej sytuacji powinno odbyć się odrębne postępowanie. Bodnar zawnioskował o uchylenie decyzji podjętej przez WSA i KRRiT.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat