Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Palacze, trzymajcie się mocno. Resort chce zrobić z palenia towar luksusowy
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 19.01.2021 01:00

Palacze, trzymajcie się mocno. Resort chce zrobić z palenia towar luksusowy

Akcyza w górę
Obraz tomkohhantsuk z Pixabay

Akcyza pod lupą Sejmu

O tym, że polski rząd opodatkowałby wszystko, gdyby tylko mógł wiadomo już nie od dziś. Przypomnijmy, że tylko od tego roku rząd zafundował swoim obywatelom podatek cukrowy czy opłatę mocową, a już od dłuższego czasu mamy do czynienia z podatkiem od posiadanej retencji. Jednocześnie wszystko odbywa się pod pancerzem zdrowia i dobra Polaków.

Okazuje się, że to nie koniec rewelacji podatkowych, bowiem teraz na tapetę została wzięta akcyza. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Sejm w środę zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i niektórych ustaw.

Wzrok ministerstwa sprawiedliwości przykuły szczególnie nowoczesne wyroby tytoniowe, które obarczone są zdecydowanie niższym podatkiem niż zwykłe papierosy. Co więcej, to właśnie z nich korzysta coraz większa część społeczeństwa.

W przypadku nowatorskich wyborów tytoniowych akcyza wynosi 155,79 zł/kg wyrobu i 32,05 proc. średniej ważonej ceny od sprzedaży detalicznej. W przypadku tradycyjnych papierosów jest to analogicznie 228,10 zł/kg oraz 32,05 proc.

ma zapewnić coś innego" />Nie waloryzacja, nie trzynastka. Potężny zastrzyk gotówki dla emerytów ma zapewnić coś innegoCzytaj dalej

Resort Zbigniewa Ziobry chce podwyższyć stawki akcyzy dla wyrobów nowatorskich. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby 239,30 zł za każdy 1 tys. sprzedanych wyrobów. Jednak to nie wszystko.

Akcyza, kary i inne obowiązki

O akcyzę i opłaty mogą obawiać się nie tylko użytkownicy nowatorskich wyrobów tytoniowych, ale także użytkownicy aut. Rządzący chcą, aby sprowadzający zza granicy auta nie mogli omijać daniny z tym związanej.

Rząd postuluje fakt, że jeśli ktoś sprowadzi chociażby samochód ciężarowy czy inny niż osobowy i dokona w nim przeróbek, nie będzie mógł ominąć płacenia podatku. Co więcej, w przypadku rejestracji sprowadzonego pojazdu w Polsce będzie trzeba przedstawić odpowiedni dokument zwalniający z akcyzy.

Opodatkowaniu ulegnie również samochód osobowy, który wcześniej nie był zarejestrowany na terytorium Polski. Poza tym ustawa ureguluje składanie deklaracji akcyzowych w sposób elektroniczny od lipca 2021 r.

Istotnym jest także wzrost kar w kodeksie karno-skarbowym czy trudniejsze uzyskanie zezwolenia akcyzowego przez przedsiębiorców. Z kolei urzędnicy owe zezwolenie akcyzowe będą mogli łatwiej cofnąć.

Tagi: Akcyza