Ostatnie miesiące to szereg zmian w prawie powiązanych z wyrobami tytoniowymi i pokrewnymi. Za nami już wzrost akcyzy w pierwszym etapie, zapowiadane są również wyższe ceny za banderole, będą też zmiany w zakresie elektronicznych odpowiedników. Tym razem Andrzej Duda podpisał ustawę, która wycofa niektóre produkty z rynku. Już nie będzie można tego kupić.
O tych zmianach mówiło się już od dłuższego czasu, wiele osób miało jednak nadzieję, że z jakiegoś powodu przeciągną się w czasie. Były one jednak złudne, bo dokładnie od 1 marca 2025 roku obowiązuje nowa wysokość podatku akcyzowego na papierosy. Ceny za opakowanie poszybowały w górę, a plany rządu są ambitne.
Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego wzrostu jednej z opłat. Ma ona ścisły związek z nowelizacją ustawy akcyzowej, która wejdzie w życie 1 marca. Niektóre ceny wzrosną, inne zostaną zróżnicowane. To odpowiedź na postulaty.
Wiemy, że rok 2025 będzie trudny dla palaczy. Część produktów zostanie objęta wyższą akcyzą i restrykcjami sprzedaży, ale na tym nie koniec. Ministerstwo finansów już ukończyło prace nad nowymi opłatami, które poskutkują podwyżką cen – także papierosów tradycyjnych.
Rząd angażuje się w swoją strategię przeciwdziałania skutkom używania wyrobów tytoniowych oraz ich alternatyw. Właśnie przyjęto projekt ustawy, której konsekwencje dla entuzjastów palenia będą bardzo kosztowne. W niektórych przypadkach podwyżki będą wyższe, niż można by przypuszczać.
Od lipca 2025 roku palaczy czeka prawdziwa rewolucja - wyroby tytoniowe staną się droższe, a dostęp do nich zostanie mocno ograniczony. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, chce, aby nowe regulacje weszły w życie jeszcze w tym roku, mając na celu ochronę młodzieży oraz zwiększenie wpływów budżetowych. Co się zmieni?
To będą ciężkie czasy dla palaczy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. To oznacza, że już od najbliższego roku papierosy, wyroby tytoniowe i im podobne, doczekają się ogromnych podwyżek cen. To jednak nie wszystko. W kolejnych latach ceny tych produktów będą rosnąć lawinowo. Planowana cena pojedynczej paczki papierosów może szokować, czy jednak skutecznie zmotywuje do rzucenia nałogu?
Pierwsza połowa 2024 roku była rekordowa pod względem wpływów do budżetu państwa za sprawą podatku od sprzedaży „małpek”. Tani alkohol w małych butelkach jest w Polsce coraz popularniejszy, co skłania rządzących do ponownej analizy problemu. To oznacza, że możemy spodziewać się istotnych zmian w obowiązującej od 2021 tzw. ustawie małpkowej.
Wiadomość o podwyżkach akcyzy na wyroby tytoniowe wielu Polakom nie przypadła do gustu. Tymczasem w rządzie pojawiły się głosy, by zmiany w podatku akcyzowym poszły o krok dalej. Lewica zaproponowała, by wysokość akcyzy była naliczana zależnie od zawartości alkoholu w napoju, nie zaś, tak jak ma to miejsce obecnie, od jego rodzaju. Eksperci zaznaczają jednak, że taka zmiana uderzy nie tylko w portfele konsumentów piwa.
Z początkiem miesiąca na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowej ustawy akcyzowej. Stanowi ona nie tylko o podwyżce, ale też, co może się okazać znacznie ważniejsze w kwestii wpływów do budżetu, o zwiększeniu zakresu opodatkowanych produktów. Ministerstwo finansów wydało komunikat, w którym uzasadnia zmiany.
Nie tylko palenie zwykłych papierosów będzie coraz droższe. Wkrótce po kieszeni dostaną także użytkownicy papierosów elektronicznych oraz tzw. podgrzewaczy i waporyzatorów. Na strony Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowej o podatku akcyzowym oraz ustawy kodeks karny skarbowy. Co się zmieni?
“Napoje spirytusowe o takiej samej zawartości alkoholu jak piwo płacą trzy razy wyższą akcyzę” - mówi Emilia Rabenda, prezeska zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, odnosząc się do niejednolitych zasad naliczania opłaty akcyzowej. “Chcielibyśmy być jednakowo traktowani, bo wszyscy jesteśmy przedsiębiorcami, wszyscy płacimy podatki” - postuluje.
Złe wiadomości dla palaczy. W kraju rosną średnie pensje, a co za tym idzie, stać nas na zakup większej liczby produktów, w tym także szkodliwych dla zdrowia używek. W odpowiedzi na to rząd szykuje podwyżki akcyzy. Wiemy, ile może kosztować paczka papierosów w styczniu 2025 roku. Nie wszystkich będzie stać na taki wydatek.
Część Polaków coraz chętniej kupuje w internecie nie tylko ubrania czy gadżety, ale też robi za pośrednictwem stron internetowych i aplikacji mobilnych produkty spożywcze. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by przez internet zamówić sobie z dostawą pod drzwi butelkę wina czy wódki, co ma niejasny status prawny. Legislacyjną szarą strefę chce uregulować rząd.
Od 19 sierpnia 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące produkcji i sprzedaży nalewek w Polsce. Na mocy rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniają się zasady dotyczące oznaczania napojów alkoholowych oraz wymagania, jakie muszą spełniać produkty określane mianem "nalewki".
Nadchodzą ciężkie czasy dla osób, które lubią sobie puścić dymka. Już od najbliższego roku papierosy, oraz wyroby tytoniowe i podobne, doczekają się ogromnych podwyżek cen. Jakby tego było mało, w kolejnych latach mają one rosnąć lawinowo. Cena pojedynczej paczki papierosów już wkrótce będzie szokować.
Minister finansów wyraził głębokie zaniepokojenie ”ekonomiczną dostępnością” tzw. małpek. Chodzi o znane niewielkie buteleczki alkoholu o objętości 90-100 ml. Chociaż nie przewiduje się podniesienia akcyzy na alkohol, minister zapowiedział podjęcie konkretnych działań wymierzonych w ”małpki” z udziałem ministerstwa zdrowia.
UOKiK ostrzega: są w Polsce stacje benzynowe, które dystrybuują zanieczyszczone paliwo. To wnioski z najnowszej kontroli, podsumowującej miniony 2023 r., ale też bieżących i wciąż prowadzonych - w całej Polsce. Gdzie w Polsce można dostać zanieczyszczone paliwo i które stacje lepiej omijać?
Rząd pracuje nad zmianami, które brutalnie uderzą w palaczy. We wtorek miało już dojść do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów z przedstawicielami branży tytoniowej. Ci ostatni nie kryją zdziwienia, ceny papierosów poszybują bowiem jak nigdy. Przewidywana cena jednej paczki zwala z nóg.
Ministerstwo Finansów opublikowało założenia ws. budżetu na 2025 rok. Polacy mogą spodziewać się kilku niespodzianek. Pod lupą resortu znalazł się m.in. podatek minimalny CIT, wiemy też, czego spodziewać się w kwestii VAT. Za niektóre produkty zapłacimy więcej, powód jest jednak zaskakujący.
Rewizja KPO. Kluczowy zwrot akcji tuż przed majówką. Polski rząd przekazuje, że Rewizja KPO, zmiany w Krajowym Planie Odbudowy uchwalonym z Komisją Europejską przez poprzedni rząd, przeszła przez Radę Ministrów, a jej najbardziej kontrowersyjny zapis o usunięciu z planu podatku od samochodów spalinowych został zatwierdzony przez KE. Rewizja KPO przyjęta. Co to oznacza?
Jarosław Neneman, wiceminister finansów, sygnuje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który w poniedziałek 29 kwietnia pojawił się na stronie legislacyjnej Sejmu. Polski rząd bierze się za tytoniowe alternatywy, już niedługo wzrosną ceny tzw. saszetek nikotynowych.
Ministerstwo Finansów właśnie wydało ważny komunikat. Pojawiła się w nim informacja, że resort podjął decyzję o rozszerzeniu akcyzy. Podatek ma zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku. Wiadomo już, jaki produkt wkrótce zdrożeje. Przedstawiamy szczegóły.
Wraz z nadejściem nowego roku wzrosła stawka podatku akcyzowego. Przełoży się to na wyższe ceny wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Okazuje się, że te podwyżki najmocniej mogą odczuć palacze. Ile niebawem trzeba będzie zapłacić za paczkę?
Już od 1 stycznia 2024 roku znowu ma wzrosnąć podatek akcyzowy, co spowoduje podwyżki cen wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych. Wszystko wskazuje na to, że tą zmianę najmocniej odczują palacze.
Poczta Polska w ostatnich latach znacząco poszerzyła zakres swoich usług, oferując klientom nie tylko tradycyjne opcje, jak wysyłanie listów, czy opłata rachunków. Okazuje się, że w placówkach można było nabyć torebki z logotypami łudząco przypominające te od luksusowych marek, takich jak Gucci czy też Yves Saint Laurent. Okazuje się, że były to podróbki, które mogą przysporzyć firmie ogrom problemów.
Podatek akcyzowy nakłada się m.in. na wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych i napoje alkoholowe. Od nowego roku, już tradycyjnie, wzrosną stawki akcyzy, co przełoży się na ceny wybranych produktów.
Pomimo spadającej inflacji, pojawiły się informacje o podwyżce cen niektórych produktów dostępnych w sklepach. Powodem nie jest sytuacja gospodarcza, a jedna z ustaw, nad którą ma zajmować się Sejm.