BiznesINFO.pl
Nowe stawki akcyzy

Pixabay/TomaszSupel

Czeka nas zmiana w stawkach akcyzy. Ustawa wraca do ponownego rozpatrzenia

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Stawki akcyzy mogą już niedługo się zmienić. Posłowie zgłosili swoje poprawki do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który został skierowany już do ponownego rozpatrzenia przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany czekają nas, jeśli chodzi o akcyzę

  • Kto straci na proponowanych zmianach

  • Ile dotatkowych pieniędzy nowelizacja ustawy wniesie do budżetu

Akcyza do poprawki

Stawki akcyzy już niedługo mogą ulec zmianie. Posłowie Lewicy złożyli poprawki dotyczące wiążącej informacji akcyzowej, przekazała PAP. Posłowie opozycji chcą także, by zmiany weszły w życie później. Rząd proponuje, by nowela weszła w życie od 1 kwietnia bieżącego roku.

Posłowie opozycji apelowali też, by nowe przepisy dotyczące samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton, nie niszczyć polskiej branży producentów kamperów.

Wiceminister finansów uspokaja

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił parlamentarzystów, że nowe rozwiązania proponowane przez rząd nie rozszerzą katalogu pojazdów podlegających opodatkowaniu na samochody kempingowe, przekazała PAP.

- Samochody kempingowe już teraz objęte są podatkiem akcyzowym. Przywóz takiego samochodu z innego kraju do Polski podlega akcyzie, natomiast w praktyce pojawiły się przypadki omijania opodatkowania poprzez przerabianie samochodu ciężarowego sprowadzonego bez akcyzy do Polski, już zarejestrowanego w Polsce na kampera, czyli na samochód osobowy. Wtedy opodatkowanie się nie pojawia i mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją pomiędzy podmiotami, które sprowadzają kampery do Polski a pomiędzy podmiotami, które sprowadzają samochody ciężarowe, przerabiają je na miejscu i akcyzy nie płacą - tłumaczył Sarnowski.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym napisano, że proponowane zmiany mają uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy tytoniem oraz wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych, przekazała PAP.

Zdaniem resortu finansów nowe przepisy przyczynią się do poprawienia warunków działania uczciwych przedsiębiorców i jednocześnie w znacznym stopniu utrudnią działalność firmom, które postępują niezgodnie z prawem.

Wysokie wpływy do budżetu

Zdaniem ministerstwa finansów proponowane zmiany przyniosą do budżetu dodatkowe 200 mln zł rocznie.

Zdaniem resortu w związku z nowymi regulacjami już od przyszłego roku przedsiębiorcy będą składać deklaracje elektroniczne w zakresie akcyzy, dzięki czemu możliwa będzie automatyczna weryfikacja, a proces wykrywania firm dokonujących nadużyć będzie o wiele szybszy. Skorzystać mają też uczciwi przedsiębiorcy, którzy nie będą musieli długo czekać na wydanie decyzji.

Ponadto nowe regulacje mają umożliwić efektywniejsze zwalczanie używania niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych. Utrudnione zostanie też uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi na tzw. słupy. Oprócz tego zmiany w nowelizacji mają utrudnić proceder odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów, które zawierają w swym składzie częściowo skażony alkohol.

Jak podaje PAP, projekt przewiduje także uszczelnienie systemu uzyskiwania i cofania zezwoleń akcyzowych. Dzięki zmianom możliwe będzie także prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń, mimo zaległości, które powstały u płatnika, pod warunkiem, że złoży on wcześniej odpowiednie zabezpieczenie.

Podobne artykuły

NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

Finanse

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do likwidacji. Środki trafią na indywidualne konta emerytalne

Finanse

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Dla wielu z nas to straty nie do odrobienia

Czytaj więcej >
Ogromne nagrody finansowe dla pracowników rządowej agencji

Finanse

Nagrody liczone w milionach mimo pandemii. Rządowa agencja wydała 55 mln zł

Czytaj więcej >