Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Alert RCB do zmiany. To pokłosie tragedii na Podhalu
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.04.2024 20:29

Alert RCB do zmiany. To pokłosie tragedii na Podhalu

powalone drzewo
Fot. Unsplash/Terra Strickland, zdjęcie ilustracyjne

W poniedziałkowe popołudnie i w nocy z poniedziałku na wtorek nad południową częścią Polski przetoczyły się groźne wichury i burze, które na Podhalu były przyczyną śmierci pięciu osób. Z ostrą krytyką spotkało się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które z dużym opóźnieniem miało wysłać alert. Ma to być przyczyną zmian w działaniu systemu powiadamiania obywateli o zagrożeniach.

Alerty RCB rozesłane zbyt późno

Według informacji pochodzących od mieszkańców województw małopolskiego i śląskiego alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa został rozesłany zbyt późno i wśród zaledwie części mieszkańców regionów, gdzie zachodziło niebezpieczeństwo. Nastąpiło to dopiero w poniedziałkowe popołudnie i wieczór. Do tego czasu wichury spowodowały śmierć pięciu osób.

SMS-y wysłane za pośrednictwem systemu Alert RCB miały zostać rozesłane dopiero około godziny 16:00 i później. Przestrzegały przed silnym wiatrem i burzami z opadami oraz zalecały unikać otwartych przestrzeni. Opóźnione komunikaty spotkały się z krytyką na stornie RCB na Facebooku, gdzie pojawiły się liczne negatywne komentarze na temat pracy ministerstwa.

Oszukali co najmniej 300 osób. Policja przekazała dobre informacje

Minister tłumaczy się z opóźnień

We wtorek podczas spotkania w Białymstoku o opóźnienia w działaniu RCB zapytany został szef MSW, Marcin Kierwiński.  Jego odpowiedź sugeruje, że powodem opóźnień była klasyfikacja sporządzona przez IMGW:

RCB bazuje w swojej działalności informacyjnej na danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dane IMGW mówiły o pierwszym stopniu zagrożenia, które według procedur nie kwalifikuje się do tego, żeby na tym etapie wysyłać SMS-y.

Dopiero po zgłoszeniach umożliwiających bardziej precyzyjną ocenę sytuacji komunikaty zostały wysyłane. Nastąpiło to po interwencji RCB i małopolskiego centrum zarządzania kryzysowego.

Alerty RCB do zmiany

Ministerstwo zdaje się wyciągać wnioski z działania systemu podczas poniedziałkowej wichury i pracuje nad zmianami. Jak nieoficjalnie donosi Radio Zet, w przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czego można się spodziewać? Przede wszystkim obniżenia progów, po których RCB będzie od IMGW otrzymywało sygnały o zagrożeniu. To może poskutkować częstszymi i szybszymi alertami. Z drugiej strony nie stanowi ochrony przed zjawiskami o największej gwałtowności. Jest to częścią globalnego problemu. W wyniku kryzysu klimatycznego skuteczność prognoz jest niższa, bo zjawiska zachodzą z większą dynamiką. 

Źródło: radiozet.pl

Tagi: Aplikacje
Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty