Amerykański gigant zwalnia w Polsce. Ponad 600 osób zostanie bez pracy
O planowanych zwolnieniach w amerykańskiej firmie mówiło się już od czerwca. Dopiero teraz jednak firma Lear Corporation przedstawiła harmonogram zwolnień w swoim oddziale w Pikutkowie (woj. kujawsko-pomorskie). Przedstawiciele „Solidarności” mówią, że robili co mogli, jednak ponieśli klęskę. „Ich interesują jedynie zyski” – mówią o amerykańskich właścicielach.
„Ich interesują jedynie zyski”
Amerykanie już oficjalnie zgłosili do Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku zwolnienia grupowe, jakie czekają zakład w Pikutkowie. W rozmowach z pracodawcą uczestniczyli związkowcy z „Solidarności” w obecności prawnika. Jak się jednak okazało, okazali się bezsilni wobec planów amerykańskich właścicieli.
Latające taksówki to już nie fikcja. Właśnie powstaje pierwszy terminalNasi związkowi działacze robili co mogli, aby nie dopuścić do tak wielkiej utraty miejsc pracy, a potem aby opóźnić zwolnienia, ale ostateczna decyzja ekonomiczno-gospodarcza i tak należała do amerykańskich właścicieli, a ich interesują jedynie zyski" – czytamy na stronie solidarnosc.org.pl.
Kilkaset osób wyląduje na bruku
Lear Corporation przenosi produkcję z Polski do Tunezji głównie ze względu na zmieniające się warunki rynkowe. Firma chce zredukować koszty produkcji, co jest powszechną praktyką wśród firm, które przenoszą swoją działalność do krajów o niższych kosztach operacyjnych. Według zeznań pracowników, wyposażenie zakładu w Pikutkowie, w tym maszyny, już od jakiegoś czasu było wywożone do Tunezji.
Zwolnienia mają być realizowane stopniowo i dotkną w sumie aż 608 osób. Jeszcze w grudniu 2024 z pracą pożegna się 147 pracowników. Na styczeń 2025 zaplanowano zwolnienie kolejnych 114. W lutym pracę mają stracić 283 osoby, a w marcu ostatnie 64. Firma zapowiedziała, że w Pikutkowie zostanie około 230 pracowników, głównie z działu logistycznego.
Lear Corporation
Lear Corporation na polskim rynku działa od 22 lat i posiada osiem zakładów (m.in. w Pikutkowie, Tychach, Legnicy i Mielcu). Nad Wisłą zatrudnia łącznie 11 tysięcy pracowników. To amerykańska firma, którą można nazwać jednym z liderów w branży motoryzacyjnej. Specjalizuje się w produkcji systemów siedzeń samochodowych oraz systemów elektrycznych. Wytwarza też silniki, części do przepływu powietrza, wewnętrzne panele drzwiowe oraz przełączniki.
Założona w 1917 roku jako American Metal Products w Detroit w stanie Michigan. Na przestrzeni lat firma rozwijała się głównie poprzez przejęcia i ekspansje. Obecnie działa w 257 lokalizacjach w 39 krajach na całym świecie.