BiznesINFO.pl Polska i Świat Polacy stworzyli aplikację dla tysięcy chorych. Zapewniają, że nie ma pomyłek
Obraz Alexander Bahena z Pixabay

Polacy stworzyli aplikację dla tysięcy chorych. Zapewniają, że nie ma pomyłek

10 sierpnia 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Aplikacja medyczna "Hashiona" ma pomagać wszystkim zmagającym się z chorobami tarczycy. Jak wskazuje w rozmowie z serwisem Money.pl Ewa Galant, niegdyś za leczenie Hashimoto odpowiedzialni byli endokrynolodzy. Dzisiaj choroba jest tak powszechna, że kwestia porad i leczenia została przerzucona na lekarzy ogólnych. A ci często nie mają odpowiedniej wiedzy. Z pomocą wychodzi aplikacja. Ułatwi ona zarówno lekarzom, jak i pacjentom walkę z chorobą.

Aplikacja, która stanie się przychodnią

Aplikacja "Hashiona" powstała w Polsce. Jej celem jest wsparcie osób chorych na Hashimoto oraz inne choroby związane z tarczycą. Jak wskazuje Money.pl, za prace nad aplikacją odpowiada dwójka naukowców - Ewa Galant i Konrad Koniarski. Autorzy w wywiadzie, jaki udzielili serwisowi wskazują, że program ma opierać się na sztucznej inteligencji oraz danych jakie będą wprowadzane do interfejsu przez użytkowników. Dzięki Hashionie pacjenci, jak i lekarze będą mieli możliwość bycia w stałym kontakcie, ale także na bieżąco będzie można śledzić i analizować medyczne wyniki. - Użytkownicy otrzymują sugestie, jakie nawyki związane ze stylem życia powinni zmienić i jakie suplementy powinni zastosować, aby wrócić na właściwe tory, tak, by kontrolując objawy choroby, utrzymać równowagę życiową. Wszystko to dzieje się w oparciu o badania medyczne oraz w stałym kontakcie z lekarzem - czytamy wypowiedź inżynier Ewy Galant w Money.

Program powstaje w konsultacji i współpracy z ekspertami. Jak wskazuje cytowany portal, do projektu włączyli się psycholodzy, endokrynolodzy oraz dietetycy. Inżynierowie uważają, że w przypadku budowania aplikacji do celów medycznych nie może być miejsca na pomyłki. Mimo tego, jak wskazano w wypowiedzi - aplikacja nie zastąpi leczenia. Hashiona jest odpowiedzią na braki specjalistów oraz często trudny dostęp do merytorycznych artykułów, ale nie może być uważana na substytut specjalistycznej opieki medycznej.

Aplikacja wkrótce będzie dostępna w smarfonowych sklepach deloperów. Początkowo pojawi się darmowa wersja, jednak twórcy chcą aby została szybko skomercjalizowana. Użytkownicy mają płacić za możliwość zdalnego kontaktu z lekarzami, a także za pakiety, jakie mają być przygotowywane dla użytkowników - na taki pakiet mają składać się m.in ułożenie diety, konsultacje. Aplikacja ma również umożliwiać zakup produktów - suplementów diety czy jak podaje portal Money.pl - zestawu do pobierania krwi w domu. Jak czytamy w eksperckim portalu, pierwsza wersja aplikacji ma pojawić się w Google Play (system Android) jeszcze we wrześniu tego roku.

<

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat