Apteki masowo wycofują ten lek. Pilny komunikat: zagrożenie życia, urząd ostrzega Polaków
Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował w czwartek 22 sierpnia komunikat, informując wszystkich klientów aptek w całej Polsce o wycofaniu produktu z obrotu. Roztwór do wstrzykiwań i infuzji za przeszło 400 zł stanowi zagrożenie. Nie trzeba go wyrzucać, wystarczy dokładna kontrola przed użyciem.
GIF: lek wycofany z aptek. Pilny komunikat
GIF alarmuje o wycofaniu z aptek w całej Polsce leku Monover (Ferricum derisomaltosum). Obrót roztworem do wstrzykiwań i infuzji został wstrzymany; są też oficjalne wytyczne dla klientów, którzy ten preparat zdążyli już kupić.
Zobacz też: Tak Polacy zużywają prąd. Najbardziej szokują wyniki z najmniejszego województwa
Zapłacisz za hałas. Nowe kary od 2025 r., liczy się każdy decybelMonover wycofany z aptek. Wykryto szkło
Decyzja Inspektora Farmaceutycznego Łukasza Pietrzaka została wydana na podstawie wykrycia w próbce kawałka szkła - o wielkości ok. 1 cm i drobinek przyklejonych do ścianek fiolki. GIF podaje, że szkło “przemieszczało się w środku fiolki”. Apteki w całym kraju zrezygnowały z dystrybucji podmiotowej serii leków; oznakowanych numerem 230504A-6 (data ważności: 2026-05-31). Oficjalna nazwa produktu to Monover: mg Fe3+/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 5 fiolek po 5 ml GTIN 05909990775446. Produkt bez finansowania kosztuje w aptekach ok. 400 zł. Podmiot odpowiedzialny za lek to Pharmacosmos A/S z siedzibą w Danii.
Monover. Co to jest?
Produkt leczniczy Monover jest wprowadzany w leczeniu niedoboru żelaza, w sytuacji gdy doustne preparaty są nieskuteczne. Podaje go pacjentowi pracownik ochrony zdrowia, poprzez wstrzyknięcie lub wlew dożylny. Stwierdzenie obecności fragmentów szkła w tego rodzaju produkcie, który podawany jest dożylnie, stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów. Stąd decyzja o wycofaniu. Niemniej GIS zwraca się do stosujących produkt pacjentów o uwagę i ostrożność.
Roztwór przygotowany do iniekcji powinien być sprawdzony wizualnie przed użyciem czy fiolka nie jest uszkodzona. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości proszę o niestosowanie produktu i poinformowanie właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
Zobacz też: Stoimy na czele katastrofy - to już “zanik polskiego narodu”