Autozapis do rządowego programu obejmie 8 milionów Polaków. Jeśli nic nie zrobisz, w kwietniu przyjdzie niższa pensja
Do 28 lutego są ważne deklaracje dotyczące rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od 1 marca wkracza ponowny autozapis.
Pracownicze Plany Kapitałowe
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo.
Pracownik przeznacza na ten cel 2 proc. wynagrodzenia miesięcznie brutto, pracodawca 1,5 proc. a państwo dopłaca 240 zł każdego roku.
Autozapis do PPK
Co cztery lata pracownicy w wieku 18-55 lat zostają zapisani do programu automatycznie. Pracownik może jednak nie musi korzystać z oszczędzania w PPK, musi jednak złożyć deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK.
Rezygnacja z PPK
Poprzednia deklaracja o rezygnacji z PPK jest ważna do 28 lutego. Kolejną można złożyć najwcześniej 1 marca. Składa się ją do pracodawcy.
Najbliższy termin automatycznego wznowienia wpłat to 1 kwietnia 2023 roku, dlatego osoby, które chcą zrezygnować z PKK muszą to zrobić do tego dnia.
Jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z programu oszczędzania, pracodawca potrąci wpłaty za uczestnika do PKK, a tym samym pracownik otrzyma niższą pensję.