Aż 90 proc. Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego. Polska po prostu musi go wprowadzić
System kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce i wspomóc poziom recyklingu w naszym kraju. Polacy popierają go w 90 proc., a Unia Europejska pogania z ekologizacją podejścia państw członkowskich. System kaucyjny ma wspomóc recykling w Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie regulacje w zakresie recyklingu wprowadziła UE
-
Czym jest system kaucyjny
-
Jak zbudować dobrze funkcjonujący system kaucyjny
System kaucyjny w Polsce lekiem na całe zło?
Unia Europejska w ostatnim czasie bardzo mocno chce rozwijać ekologię w państwach członkowskich. Jednym z założeń jest zredukowanie emisji dwutlenku węgla o 55 proc. w porównaniu do 1990 r. Kolejnym istotnym punktem na ekologicznej mapie UE jest wzrost recyklingu odpadów komunalnych do 65 proc. w państwach członkowskich do 2025 r., jednakże to nie wszystko.
W kolejnych latach procent recyklingu ma rosnąć. Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, do 2030 r. poddawanych recyklingowi ma być już 60 proc. odpadów komunalnych, a do 2035 r. - 65 proc. Ilość składowanych śmieci ma zostać zmniejszona do 10 proc. do 2035 r. W przypadku recyklingu opakowań, poziom recyklingu został ustalony odrębnie dla każdego tworzywa.
Polski rząd zobowiązany jest do wprowadzenia takich ekologicznych rozwiązań, które pomogą wdrożyć unijne prawo w życie. Jednym z nich ma rozszerzona odpowiedzialność producentów, a drugim system kaucyjny. Te drugie rozwiązanie, czyli system kaucyjny, miałby zmobilizować konsumentów do oddawania zużytych opakowań do specjalnych skupów.
Rozszerzona odpowiedzialność producentów miałaby być powiązana z systemem kaucyjnym. Producenci byliby zobowiązani do partycypacji w kosztach związanych z odpadami, zbiórką odpadów oraz recyklingiem. Wprowadzenie ROP postulują od dłuższego czasu samorządy, które nie ukrywają, że uzyskane w ten sposób pieniądze pomogłyby ulżyć gospodarce lokalnymi odpadami.
System kaucyjny ma pomóc z recyklingiem
Dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego w rozmowie z agencją Newseria Biznes wskazuje, że kaucja ma zachęcać odbiorców finalnego produktu do segregowania opakowań lub oddawania ich specjalnych punktów.
Z badań przeprowadzonych kilka lat temu wynika, że za wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce opowiada się, aż 90 proc. społeczeństwa. Obecnie system kaucyjny funkcjonuje aż w 10 krajach członkowskich Wspólnoty Europejskiej.
Jak podkreśla ekspert, wdrożenie systemu kaucyjnego jest bardzo trudne i wymaga ogromnych nakładów finansowych liczonych w miliardach złotych. Co więcej, aby przynosił zyski musi być dostosowany do kraju, w którym będzie funkcjonował i aby o to zadbać konieczne je zbadanie wielu czynników.
Unia Europejska stawia na coraz większy poziom recyklingu w swoich państwach członkowskich, czego pokłosiem jest tzw. podatek od plastiku. Przewiduje on dodatkowe koszty za każdy kilogram nieprzetworzonego tworzywa sztucznego.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl