Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Nie ominą Cię obowiązkowe badania jeśli pracujesz. Na dodatek czas na ich wykonanie ulegnie zmianie
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 21.12.2020 01:00

Nie ominą Cię obowiązkowe badania jeśli pracujesz. Na dodatek czas na ich wykonanie ulegnie zmianie

Badanie lekarskie podczas pandemii
Unsplash.com Hush Naidoo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile będzie czasu na wykonanie badań po pandemii

  • Czy będzie można przeprowadzić badania telefonicznie

  • Jakie grupy nie muszą przechodzić badań

Badania lekarskie do pracy podczas pandemii. Jest sporo zmian

Temat okresowego badania lekarskiego został ujęty w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 9 grudnia 2020 roku. Zgodnie z projektem, badania lekarskie będą musiały być wykonane niezwłocznie po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

W nowych przepisach ujęto, że pracownik i pracodawca powinni wykonać kontrolę lekarską w ciągu maksymalnie 180 dni od odwołania jednego z powyższych stanów. Jak podaje Dziennik Gazety Prawnej, do tej pory maksymalny okres na badania lekarskie wynosił 60 dni.

Zmiany będą również w badaniach lekarskich wstępnych i kontrolnych. W przypadku gdy brakuje uprawnionego lekarza, badanie może wykonać jakikolwiek inny lekarz. Jednocześnie informacja o takiej sytuacji, powinna być zawarta w orzeczeniu dołączonym do akt osobowych pracownika.

Jak wskazuje DGP, ustawa przewiduje możliwość wykonania badań lekarskich wstępnych i kontrolnych za pośrednictwem telekonsultacji. Nie oznacza to jednak, że "tradycyjne" badanie nas ominie, bo orzeczenie lekarza straci ważność w ciągu 180 dni od odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. DGP wskazuje, że w tym wypadku również wydłużono obowiązujący wcześniej termin 30 dni.

Ponadto termin 180 dni na wykonanie badań lekarskich dotyczy także orzeczeń lekarza w sprawie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, gdy ich ważność upłynęła po 7 marca 2020 roku. Według starych przepisów maksymalny okres ważności orzeczeń wynosił 60 dni od odwołania ww. stanów.

Badania lekarskie do zmiany. Ustawa przewiduje wyjątki

DGP wskazuje, że ustawa zwalnia z obowiązku wykonania wstępnych badań lekarskich, które przyjmowane są na stanowisko inne niż administracyjno-biurowe ponownie u tego samego pracodawcy, lub na to samo stanowisko, lub stanowisko o takich samych warunkach pracy. Jest jeszcze drugi wyjątek o którym pisze portal:

- [...] przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 180 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy (z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych) - czytamy na portalu DPG.

Aby jednak orzeczenia zachowały ważność, nie może upłynąć więcej niż 180 dni przed przyjęciem do pracy u obecnego pracodawcy. Przepis ten usuwa część czysto biurokratycznych obowiązków dla pracowników i pracodawców, przynajmniej na czas zagrożenia epidemicznego.

Oczywiście badaniom nie podlegają zatrudnieni, którzy wykonują prace administracyjno-biurowe. Konieczne jest jednak posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego, które stwierdza brak przeciwskazań do takiego typu pracy.

Ponadto pracodawca sam musi stwierdzić, że warunki opisane w orzeczeniu odpowiadają warunkom w miejscu świadczenia pracy. U nowego pracodawcy takie orzeczenie jest ważne niezależnie od terminu rozwiązania umowy z poprzednim zatrudniającym.

Tagi: Koronawirus