Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus 2019-nCoV, COVID-19, to wirus którego epicentrum znajduje się w Wuhan w Chinach. Szybko przedostał się poza teren Chin.

Szczepienie COVID, mężczyzna, pielęgniarka
01.10.2023 11:27 Przerażający raport NIK-u. 118 tys. dawek wadliwych szczepionek

W czwartek, 28 września, na konferencji Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki kontroli Realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 i Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. NIK podał, że dwie wadliwe serie szczepionek, zamiast zostać wycofane, trafiły do pacjentów.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
14.12.2022 08:57 Odszkodowanie za niepożądane skutki szczepienia przeciwko Covid-19. Rozdysponowano już 3,6 mln zł

Osoby, które zaszczepiły się przeciwko Covid-19 i doznały wskutek tego poważnych niepożądanych powikłań, mogą składać wnioski o odszkodowanie do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Maksymalna wysokość świadczenia to 100 tys. zł. Do tej pory Rzecznik Praw Pacjenta przyznał odszkodowanie 182 osobom na łączną kwotę 3,6 mln zł.

niedzielski ważne koronawirus
19.04.2022 16:09 Niedzielski więcej płacić za szczepionki już nie chce. Pfizer może nie dostać pieniędzy

Adam Niedzielski zadeklarował we wtorek w TVN24, że więcej za szczepionki na COVID-19 polski rząd płacić nie zamierza. Minister zdrowia mówi, że mamy ich pod dostatkiem i nie potrzebujemy ich już więcej. Sprawa dotyczy szczepionek dostarczanych do Unii Europejskiej i rozdysponowanych po krajach członkowskich. Reuters przypomina, że Polska otrzymywała szczepionki w ramach umów podpisywanych pomiędzy Komisją Europejską i producentami szczepionek. KE w większości kupowała wyroby takich producentów jak BioNTech SE, Moderna i Pfizer. Do Polski dotarło najwięcej szczepionek wyprodukowanych przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer. Polska ma tak dużą nadwyżkę szczepionek, że zdecydowała się część ze swoich zapasów oddać innym krajom.

pexels-justyna-grochowska-9502813
23.02.2022 01:00 Od marca łagodniejsze obostrzenia. Co się zmieni

Znosimy większość obostrzeń. Będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, sklepach i środkach komunikacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. – Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że wprowadzane zmiany są skonsultowane z Radą do spraw COVID-19. Od 1 marca zostanie zniesionych większość obostrzeń, a zostaną te, które są konieczne.

pexels-gustavo-fring-3985170 (3)
21.02.2022 01:00 Brak szczepienia może skutkować zwolnieniem z pracy

Niepoddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby do tego zobowiązane może skutkować wprowadzeniem przez pracodawcę zmian w organizacji pracy i rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikiem – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z grudnia ubiegłego roku do 1 marca obowiązkowo zaszczepić się przeciwko COVID-19 muszą się trzy wskazane w dokumencie grupy zawodowe. Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą; osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej, lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.Kodeks pracy – jak podało MZ – upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników. Działania, o których mowa powyżej, winny być podejmowane w taki sposób, by nie narazić pracodawcy na zarzut niedozwolonej dyskryminacji.

pexels-anna-shvets-3902732
20.02.2022 01:00 Kolejne kraje w Europie odchodzą od obostrzeń. Nie zaprzestają szczepień

Coraz więcej europejskich krajów znosi większość obostrzeń sanitarnych - to efekt szybko spadającej liczby zakażeń koronawirusem oraz pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach. Na luzowanie obostrzeń zdecydowały się m.in.: Austria, Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Portugalia, Norwegia i Dania.Przed wybraniem się w podróż warto sprawdzić warunki wjazdu/wyjazdu na stronach MSZ danego państwa.

pexels-gustavo-fring-3985170
17.02.2022 01:00 Minister zdrowia wskazał termin, kiedy zostaną zniesione limity dla niezaszczepionych

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że jeśli w marcu liczba zakażeń koronawirusem spadnie do ok. 10 tys., to będzie rekomendował zniesienie obostrzeń, które nie są przestrzegane, np. limitów osób niezaszczepionych. Adam Niedzielski w TVN24 przekazał, że cały czas podtrzymuje hipotezę potwierdzającą, że zbliżamy się do końca tej fali pandemii. Tłumaczył, że jest to hipoteza oparta na analizie, "co już wiemy o omikronie, w jaki sposób różni się od poprzednich mutacji właśnie pod wpływem oddziaływania". – Jest waga prawdopodobieństwa, która mówi, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, że jeśli pojawią się kolejne fale, bo na pewno trzeba się liczyć, że na jesień pojawi się kolejna fala, to one już nie będą tak dolegliwe z punktu widzenia systemu opieki– tłumaczył. Zaznaczył, że w marcu trzeba będzie podjąć decyzję o zniesieniu restrykcji, które obecnie obowiązują, a nie są "aż tak bardzo przestrzegane". Dodał, że chodzi m.in. o limity osób niezaszczepionych. – Jeśli liczba zakażeń oscyluje bądź spada poniżej 10 tys., to na pewno będę rekomendował panu premierowi taki ruch – wskazał.

mapa polska (1)
03.02.2022 01:00 Wyniku testu PCR bez profilu zaufanego. Pojawiło się nowe rozwiązanie

Jak poinformował NFZ pojawiła się nowa możliwość sprawdzenia testu PCR. Będzie można go sprawdzić również online za pośrednictwem formularza na stronie rządowej. Nie trzeba mieć Profilu Zaufanego – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia na swoim Twitterze.NFZ podał, że oprócz obecnych możliwości sprawdzenia wyników testów PCR na obecność koronawirusa, czyli za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta i mobilnej aplikacji mojeIKP, dodano nową możliwość weryfikacji wyników za pośrednictwem formularza online na stronie internetowej. Gdzie sprawdzisz wynik testu PCR na #koronawirus?𝗭𝗢𝗕𝗔𝗖𝗭 Internetowe Konto Pacjenta #IKP https://t.co/7gFK06g2o4 Aplikacja mobilna #mojeIPK https://t.co/c4FIIt0ZQg Nowa możliwość formularz online (bez profilu zaufanego) https://t.co/zanc6iu7x8 pic.twitter.com/2cuh2Rg9tp— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) February 3, 2022 W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 175,1 tys. testów na koronawirusa i wykryto 54 477 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia.

pexels-frank-meriño-8488619
01.02.2022 01:00 Ważność certyfikatu covidowego od 1 lutego jest krótsza

Certyfikat covidowy, to dokument poświadczający m.in. zaszczepienie się przeciw COVID-19. Od 1 lutego termin ważności certyfikatu ulega skróceniu, zamiast przez 1 rok będą ważne przez 9 miesięcy. Zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem ministra zdrowia od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. Od 1 lutego certyfikat nie będzie ważny już rok, a 270 dni. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia.

EN 01506109 0144
29.01.2022 01:00 Kara za zakażenie współpracownika. Rząd ma nowy pomysł na walkę z pandemią

Nowy projekt w sprawie weryfikacji covidowej wprowadzi obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu i nakłada kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników, taki pomysł przedstawił w Programie 3. Polskiego Radia wiceprzewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha. Do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Nazwano go „lex Kaczyński”. zakłada on, że zakażony pracownik będzie mógł domagać się odszkodowania od innego pracownika, który nie poddał się testowi na koronawirusa.Ustawa ma na celu „wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2”. – Ten test będzie musiał wykonywać pracownik, nieobowiązkowo oczywiście, a pracodawca sprawdzić. Ale jeżeli tego testu pracownik nie wykona, a w pracy ktoś ma ujemny test i zarazi się, to taki pracownik będzie musiał po prostu zapłacić odszkodowanie – powiedział Bolesław Piecha, wiceprzewodniczący komisji zdrowiaW projekcie znalazł się również zapis o odszkodowaniu, którego będzie mógł się domagać pracownik, który zakazi się koronawirusem w pracy. Wysokość świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 będzie wynosić równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Grzywna może zatem przekroczyć nawet 15 tys. zł

pexels-anna-shvets-3943882
28.01.2022 01:00 Kiribati straciło status ostatniego państwa wolnego od koronawirusa. Covid-19 jest już w każdym kraju świata

Kiribati było ostatnim państwem na świecie wolnym od koronawirusa. Niestety utraciło już ten status, co było powodem otworzenia granic od 1 stycznia 2022 r. Kiribati jest państwem wyspiarskim znajdującym się na Oceanie Spokojnym. Dzięki odległemu położeniu od innych krajów i restrykcyjnej polityce wjazdowej władze zdołały do tej pory powstrzymać przybycie wirusa Covid-19. W piątek zakażonych jest już jednak 181 mieszkańców wysp, podał kilka godzin temu australijski serwis 7news. Rząd w Bairiki po prawie dwóch latach szczelnego zamknięcia granic, na początku tego roku zdecydował się otworzyć częściowo granice, w tym pozwolić członkom Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zwanych mormonami powrócić z Fidżi, gdzie utknęli wyjeżdżając jeszcze przed zamknięciem granic.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
28.01.2022 01:00 Ministerstwo Zdrowia znowu zaskoczyło. Planują pilną zmianę przepisów

Służby mundurowe oraz opieka zdrowia będzie mogła mieć krótszą kwarantannę już od 2 lutego. Ministerstwo Zdrowia planuje jednak skrócić ten czas jeszcze bardziej i już szykuje zmianę przepisów. Tydzień kwarantanny zamiast dwóch będzie obowiązywał dla służb mundurowych i opieki zdrowotnej. Tymczasem rząd szykuje zmianę w przepisach, która pozwoli przedstawicielom tych dwóch grup społecznych skończyć okres izolacji jeszcze wcześniej.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
27.01.2022 01:00 Dawka przypominająca dla dzieci w wieku 12-15 lat

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że od piątku rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominjącą dla dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat. – W związku z rosnącą piątą falą COVID-19 i trwającymi wyjazdami feryjnymi oraz brakiem decyzji EMA, podobnie jak inne państwa UE, w oparciu o wytyczne zespołu ds. szczepień, WHO i FDA wprowadzamy szczepienia dawką przypominającą 12-15-latków – podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.Jak podało Ministerstwo Zdrowia od dnia 28 stycznia rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominjącą dla osób zaszczepionych dwiema dawkami, które ukończyły 12 lat.Dla tej grupy wiekowej szczepienie przypominające jest z wykorzystaniem preparatu firmy Pfizer-BioNTech. Szczepienie odbywać się będzie "z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19".

pexels-daria-shevtsova-942419
26.01.2022 01:00 Nauka zdalna już od jutra. Rząd przedstawił szczegóły

Od czwartku 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.Tekst rozporządzenia został opublikowany w środę 26 stycznia na stronie Rządowego Centrum Legislacji. – Obserwując dane epidemiologiczne musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach. Rośnie liczba chorych na koronawirusa. I to jest powód, dla którego musimy ograniczać naukę stacjonarną – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie. Minister podkreślił, że dyrektorzy szkół specjalnych będą sami decydowali o formie prowadzenia zajęć w placówkach. Utrzymana zostanie również praktyczna nauka zawodu. Będzie także możliwość konsultacji indywidualnych i grupowych dla uczniów zdających w tym roku egzaminy ósmoklasisty i maturalny. Bursy szkolne będą otwarte.Zgodnie z rozporządzeniem, zawieszone zostają zajęcia stacjonarne od 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. Nauka zdalna dotyczy uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W ich miejsce będzie wprowadzona nauka zdalna z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania będzie dotyczyło także placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne. Nauka zdalna zostaje wprowadzona też w placówkach artystycznych, a także szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w zakresie klas V-VIII lub liceum ogólnokształcącego.

EN 01380752 0026
26.01.2022 01:00 "Lex Hoc" jednak trafi do kosza. Do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy umożliwiającej weryfikację szczepień

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący walki z pandemią i zastępujący projekt "lex Hoc". Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że będzie on procedowany jeszcze na tym posiedzeniu, czyli dziś lub jutro. Nieznane są na razie zapisy nowego projektu. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki po wieczornym posiedzeniu Prezydium Sejmu powiedział dziennikarzom, że zamiast projektu ustawy Hoca, czyli regulacji dotyczącej weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciw COVID-19 wpłynie projekt, który go zastąpi. – Będzie on trochę inny, ale dotyczyć będzie tych samych problemów – przekazał Terlecki. Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie zmiany będzie zawierał nowy projekt.Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Sam Hoc był zaskoczony, że projekt ma być zastąpiony.

z osttaniej chwili polska 2
25.01.2022 01:00 Wiele podmiotów strategicznych otrzymało ostrzeżenia od rządu. Chodzi o piątą falę koronawirusa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało komunikat do operatorów infrastruktury strategicznej. Ostrzega w nim, że jeżeli zrealizuje się najgorszy scenariusz, to nawet niemal co trzeci pracownik nie będzie mógł się pojawić w miejscu pracy. Ostrzegają, że piata fala Covid-19 może być tsunami.RCB rozesłało komunikat do strategicznych spółek Skarbu Państwa, odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną. Wiadomość otrzymali m.in.: PKN Orlen, PGNiG czy PKP. Alert miała też dostać policja i NBP. O tym, że część firm otrzymała od RCB jako pierwsze poinformowało TVN24. Dziennikarze dotarli do wiadomości, że rząd postanowił ostrzec firmy infrastruktury krytycznej przed rozpędzającą się V falą koronawirusa.– Przypominam Państwu o rekomendacjach, które zostały przekazane za pismem z 11 marca 2020, numer KW.341.202. Zalecenia zawarte w tych rekomendacjach pozostają nadal aktualne, natomiast przygotowując się do ich realizacji sugeruję by przyjąć jako najgorszy możliwy wariant w którym ze względu na zachorowania, izolację i kwarantannę czasowo nie będzie dostępnych 25-30 procent personelu – napisano w cytowanym komunikacie.

EN 01504150 2264 (1)
25.01.2022 01:00 Rząd zdradza szczegóły, co dalej z weryfikacją szczepień

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał we wtorek 25 stycznia, że rząd lub klub PiS przygotuje projekt uzupełniający przepisy tak zwanej ustawy Hoca, która pozwala m.in. pracodawcom sprawdzić certyfikaty covidowe. – Na bazie tych postulatów, które się dzisiaj pojawiły oraz na bazie tych dodatkowych pomysłów, które pojawiły się w rządzie, przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem tej ustawy, która w tej chwili jest procedowana, czyli ustawy posła Hoca – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.We wtorek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19. Szef rządu mówił przed spotkaniem, że wierzy, iż pozwoli ono podjąć najlepsze możliwe decyzje dotyczące zdrowia i życia Polek i Polaków. Jak dodał rzecznik rządu, ustawa Hoca będzie nadal procedowana. – Natomiast chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania – dodał rzecznik rządu. Projekt, który prezentował w Sejmie wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc (PiS), zakłada m.in. że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu, albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Propozycja trafiła do Sejmu w grudniu.Opozycja nie wyszła ze spotkania z premierem w dobrych nastrojach.– Wychodzimy ze spotkania w KPRM, oni nie mają żadnej strategii i żadnego planu, a dobrych (naszych) rozwiązań nie chcą realizować, bo się boją szurów antyszczepionkowych, których mają u siebie. Ten rząd już nic nie zrobi, ten rząd musi odejść i to szybko – napisał na Twitterze Tomasz Trela.

EN 01449161 0053
24.01.2022 01:00 Pakiet dla Młodych ma zachęcić do studiowania medycyny. Niedzielski obiecał preferencyjne warunki

Przedstawiamy „Pakiet dla Młodych”, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny i ułatwiać tę ścieżkę – powiedział w poniedziałek 24 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył minister zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej. Poinformował, że resort stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają poprawiać jakość systemu opieki zdrowotnej.– Przypomnę, że w czasie gdy rozwinęła się epidemia, przygotowaliśmy regulacje płacowe, które pozwoliły zakończyć spór ze środowiskiem medycznym. Regulacje te dają gwarancję finansową lekarzom, pielęgniarkom, przedstawicielom innych zawodów medycznych – powiedział Niedzielski.Dodał, że drugi obszar, którym się zajmują równolegle do pandemii, to kwestia zagadnienia jakości, przygotowania takich rozwiązań, które będą promowały wysoką jakość w systemie opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że niedawno do konsultacji trafił też projekt porządkujący szpitalnictwo.

EN 01467699 0007
23.01.2022 01:00 Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Prezes Pfizera Albert Bourla powiedział w izraelskiej telewizji N12 News, że coroczna szczepionka byłaby dużo skuteczniejszym rozwiązaniem niż dawki przypominające. W najlepszym scenariuszu według Bourli będziemy szczepić się co roku. Szef Pfizera uważa, że coroczne przyjmowanie szczepionki pozwoli skuteczniej przekonać ludzi do preparatu. Coroczna szczepionka miałaby być także dobra dla zdrowia publicznego. Szczepionka firmy Pfizer/BioNTech okazała się skuteczna w ochronie przed ciężkim przebiegiem koronawirusa w mutacji Omikron. Problemem leży jednak w zakażeniach, które wciąż się przenoszą. Wszystko to spowodowało, że wiele krajów decyduje się na wprowadzenie wcześniejszych dawek przypominających - pisze bankier.pl

EN 01508155 0016
19.01.2022 01:00 Czy rząd wprowadzi lockdown? Minister zabrał głos

Z tygodnia na tydzień podwaja się liczba infekcji, dynamicznie rośnie liczba zleceń na badania w POZ. W przyszłym tygodniu liczba zakażeń wyniesie nawet powyżej 50 tysięcy – powiedział w czasie konferencji prasowej Adam Niedzielski. Czy w takiej sytuacji czeka nas lockdown? Minister odpowiedział.– Lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach. Planujemy pójść w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister podkreślił, że patrząc na politykę walki z epidemią w innych krajach, widać "odejście od czegoś, co nazywane jest lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynik testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie".

pexels-frank-meriño-8488619
18.01.2022 01:00 Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Rząd podał szczegóły

Ustawa, zgodnie z którą pracodawca ma mieć możliwość weryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony, jest nadal przygotowywana przez posłów PiS. We wtorek projekt ustawy, trafił na posiedzenie rządu. Zasugerowano też, aby uzupełnić projekt o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846), przedłożone przez ministra zdrowia.– Rząd pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy. Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć bowiem możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy –napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
17.01.2022 01:00 Zasady kwarantanny mogą niebawem się zmienić. Rzecznik rządu przedstawił szczegóły

Obecnie trwa dyskusja dotycząca skorygowania zasad kwarantanny. Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, ale chodzi o skrócenie tego okresu – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.Rzecznik rządu został zapytany w Radiu Plus czy planowane są zmiany dotyczące kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji. Powiedział, że rząd porównuje jak sytuacja wygląda w innych krajach. Dodał, że niektóre kraje zdecydowały się na skrócenie okresu kwarantanny. Müller nie potrafił powiedzieć ile będzie trwała kwarantanna, ale na pewno zostanie skrócona.

pexels-frank-meriño-8488619
14.01.2022 01:00 Krótsza ważność certyfikatów covidowych. Zmiany wchodzą w życie już niebawem

Certyfikat covidowy, to dokument poświadczający m.in. zaszczepienie się przeciw COVID-19. Jego ważność ustalono na rok. Od 1 lutego termin ten ulegnie jednak skróceniu. Nowe certyfikaty będą obowiązywać przez dziewięć miesięcy. Od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. Od 1 lutego certyfikat nie będzie ważny już rok, a 270 dni.

Bill Gates
13.01.2022 01:00 Po Omikronie mniej zarażeń, a koronawirus do końca roku jak sezonowa grypa. Optymistyczna wersja Billa Gatesa

Kiedy osłabnie fala COVID-19 napędzana obecnie omikronem, występować będzie raczej znacznie mniej przypadków. Koronawirusa będzie można prawdopodobnie traktować jako sezonową grypę – ocenił współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates. Informację podała w środę telewizja CNBC. Nowy wariant covid-19 pod nazwą omicron przedziera się obecnie przez Stany Zjednoczone i resztę świata w rekordowym tempie – jednak Bill Gates widzi nadzieję na horyzoncie. – Gdy obecny wzrost osłabnie, kraje mogą spodziewać się „o wiele mniej przypadków” do końca 2022 r. – Gates napisał we wtorek podczas pytań i odpowiedzi na Twitterze z Devi Sridhar, przewodniczącym globalnego zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu. – Gdy tak się stanie, kontynuował Gates, Covid najprawdopodobniej „potraktujemy to bardziej jak grypę sezonową.

ikea-g1e6950c19 1920
10.01.2022 01:00 Ikea patrzy na certyfikaty klientów. Bez szczepienia zakupów możesz nie zrobić

IKEA wprowadziła nowe zasady, chodzi o limity w ich sklepach. Swobodnie na zakupy wejdą osoby zaszczepione na COVID-19 lub te, które okazały przy wejściu ważny test na koronawirusa. Pozostali muszą poczekać w kolejce. Po przekroczeniu limitów liczby osób w sklepach czy restauracjach, które zostały określone rządowym rozporządzeniem, do sklepów mogą wchodzić jedynie zaszczepieni. Inni muszą czekać aż zwolni się miejsce – przypomina Rzeczpospolita.

paszport-covid (6)
03.01.2022 01:00 Ważność certyfikatów covidowych skrócona. Zmiany już od 1 lutego

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej zostanie skrócona do 270 dni – przekazało w poniedziałek w komunikacie prasowym Ministerstwo Zdrowia. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej. – Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń – wynika z komunikatu.