BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Akcja "Bezpieczny Senior", podstawowe zasady bezpieczenstwa - zostan w domu w czasie pandemii koronawirusa - relaks na balkonie zamiast spaceru

East News, Zofia i Marek Bazak

Balkon będzie obłożony licznymi zakazami. O paleniu niedługo zapomnisz

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach balkon przynależny do mieszkania wydaje się być czymś oczywistym i podstawowym. Okazuje się, że już niedługo może zostać objęty szeregiem zakazów. Grillować już nie możemy, ale do całego wachlarza balkonowych zakazów chcą dorzucić t

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakimi zakazami objęte są balkony

  • Ile może wynieść mandat za złamanie zakazów

  • Czemu chcą zakazać palenia na balkonie

Balkon ostoją prywatności

Pandemia koronawirusa pokazała, że balkon stanowi niesamowite udogodnienie dla mieszkańców blokowisk. Od pierwszego lockdownu deweloperzy zachęcają dużymi balkonami, a starsze wspólnoty mieszkaniowe próbują zrobić wszystko, aby je dobudować. Wydawać by się mogło, że balkon to ostoja prywatności niczym mieszkanie, ale nic bardziej mylnego - jego posiadacze muszą liczyć się z szeregiem zakazów.

Według prawa na balkonie nie wolno m.in.: trzepać dywanów, grillować, czy dopuszczać się nieobyczajnych zachowań. Pod tym ostatnim kryje się szeroki wachlarz pojęć, ale najczęściej chodzi o opalanie topless lub uprawianie seksu. Przez balkon nie wolno także wyrzucać śmieci - wszak średniowiecze już dawno za nami, a spacer do altany śmietnikowej to czyste korzyści dla zdrowia.

Za każdy z tych czynów grozi kara w odpowiedniej wysokości. Za trzepanie dywanów czy słuchanie muzyki zbyt głośno możemy dostać karę w wysokości 500 zł, natomiast za nieobyczajne zachowanie nawet 1500 zł.

Administracja nowych osiedli w Warszawie bardzo często zabrania montowania wielu rzeczy na swoich balkonach. Mieszkańcy nie mogą zamontować klimatyzacji, siatki, a nawet anteny. Najczęściej chodzi o estetykę inwestycji.

Balkon a kolejne zakazy

Okazuje się, że balkon może zostać obarczony kolejnymi zakazami. Money.pl przytacza historię ankiety w mediach społecznościowych, która wywołała prawdziwą burzę wśród mieszkańców poszczególnych dzielnic miasta. Autorka postu, prywatnie radna, chciała dowiedzieć się, co o zakazie palenia sądzą mieszkańcy stolicy.

Zwolennicy zakazu palenia na balkonie podnosili, że mają prawo oddychać świeżym powietrzem bez wdychania substancji smolistych ulatniających się z papierosa. Z kolei przeciwnicy uważają, że balkon jest prywatną przestrzenią, to można na nim robić to, co się chce.

Renata Niewitecka, autorka ankiety, w rozmowie z money.pl podkreśliła, że podejmie temat palenia na balkonach na sesji Rady Warszawy. Choć organ nie ma możliwości wydania zakazu, to może zdecydować się na uchwalenie stanowiska o dobrych praktykach. Żeby wprowadzić zakaz palenia na balkonie, należałoby uchwalić ustawę w Sejmie, a na ten moment nie ma na to szans.

W Polsce od 10 lat obowiązuje zakaz palenia w przestrzeni publicznej, a jego złamanie jest obarczone 500 zł mandatem. Warto także wspomnieć o tym, że od tego roku zakaz palenia na balkonie wprowadziła Litwa. Wysokość mandatu waha się od 30 do 60 euro.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >