Palenie papierosów na balkonie budzi ogromne emocje. Są tacy, którzy chętnie wychodzą "na dymka”, cieszą się, że mogą to robić bez opuszczania mieszkania. Niepalący natomiast denerwują się na unoszący się dym, który szkodzi zdrowiu, a latem rujnuje zapach prania. Na jednym z osiedli w północnej Polsce zapadła decyzja o wprowadzeniu zakazu palenia na balkonach, która wywołała awanturę wśród mieszkańców. Mimo to pojawiły się pomysły, żeby wprowadzić ten zakaz w całym kraju.
Nie od dziś wiadomo, że łazienka jest siedliskiem bakterii. To pomieszczenie regularnie wymaga sprzątania, jednak nawet to nie jest w stanie zapobiec rozwojowi bakterii i wirusów. Naukowcy od dawna mieli tego świadomość, jednak najnowsze badania nawet ich wprawiło w zdziwienie. Po przeprowadzeniu testów na szczoteczkach do zębów znaleziono kilkaset różnych wirusów. To niebagatelne odkrycie, ponieważ o niektórych ich rodzajach ludzkość… nie miała wcześniej pojęcia!
Od stycznia 2025 roku mieszkańcy polskich miast zmierzą się z istotnymi podwyżkami czynszów. Zarządcy nieruchomości już teraz ostrzegają przed wzrostem kosztów eksploatacyjnych. Jakie zmiany czekają nas w nowym roku i dlaczego sytuacja finansowa wielu Polaków może się pogorszyć?
Część polskich seniorów decyduje się na oddanie swojego mieszkania funduszom hipotecznym w zamian za comiesięczne wypłaty renty dożywotniej. Coraz więcej osób stawia na takie rozwiązanie. Okazuje się jednak, że średnie kwoty, które trafiają do seniorów, nie są wysokie. Przedstawiamy szczegóły.
Polacy wkrótce będą mogli zobaczyć szczegółowe informacje o swoich mieszkaniach w publicznej bazie danych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza nowelizację, która może budzić obawy właścicieli nieruchomości. Czy nowy rejestr mieszkań to krok w stronę transparentności, czy potencjalne zagrożenie prywatności?
Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski zaczynają liczyć straty po powodzi. Jak klęska żywiołowa wpłynie na ceny mieszkań na rynku pierwotnym i rynku wtórnym? Co się stanie z zalanymi budynkami, których właściciele nie zdecydują się na remont? “Dziennik Gazeta Prawna” zapytał o to eksperta ds. nieruchomości, który wskazuje na kilka ważnych czynników. Jego wnioski są zaskakujące.
Wczoraj w Krakowie odbyła się konwencja Nowej Lewicy, której tematem przewodnim było mieszkalnictwo w Polsce. Jeden z liderów frakcji Włodzimierz Czarzasty postanowił przypomnieć, że przyjmowane dziś przez kolejne partie stanowiska pierwotnie należały właśnie do lewicy. Zapowiedział przy tym projekt ustawy, która ma częściowo rozwiązać kryzys w rodzimej mieszkaniówce.
Sytuacja w polskiej mieszkaniówce zamarła. Finansowane przez deweloperów partie w koalicji rządzącej próbują forsować projekt dopłat do kredytów, a sprzedaż mieszkań spada - Polacy czekają na rozwój wypadków. W takich okolicznościach na znaczeniu traci to, czy kupujemy mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego - ceny zaczynają się zrównywać.
Na jednym z warszawskich osiedli mieszkańcy postanowili ostrzec potencjalnych nabywców przed zakupem mieszkań. Wywieszone transparenty z hasłami, takimi jak "NIEDOBRZE SIĘ TU MIESZKA", mają zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się lokatorzy. Co stoi za tym nietypowym protestem? Piętrzące się problemy rynku deweloperskiego, a w konsekwencji - nas wszystkich.
Marzenie o własnym domu jest celem wielu Polaków, jednak w 2024 roku koszty budowy mogą okazać się wyższe niż kiedykolwiek wcześniej. Ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną w szybkim tempie, a aktualne kosztorysy mogą zaskoczyć nawet najbardziej zapobiegliwych inwestorów. Przyjrzyjmy się szczegółowo, ile naprawdę kosztuje wybudowanie domu w obecnych warunkach rynkowych.
Najważniejsza obietnica wyborcza Donalda Tuska nie wszystkim przypadła do gustu. Część polityków otwarcie protestuje — konsekwencje mogą być opłakane. Mimo to minister rozwoju i technologii zapewnia, że program wejdzie w życie i to już niedługo. Kto skorzysta z kredytu Na Start? Bez niego możesz wcale nie kupić mieszkania.
Dopłata do czynszu należy się wielu Polakom. Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, trzeba jednak spełnić kilka kluczowych warunków. Od niedawna obowiązują nowe zasady przyznawania świadczenia, dzięki którym jeszcze więcej osób może z niego skorzystać. Jest o co się starać - do wzięcia jest nawet 380 złotych co miesiąc przez pół roku. Komu należy się dopłata? Wyjaśniamy.
To ważna wiadomość dla około miliona Polaków. Wielu z nas wciąż ma w domu słynną książeczkę i nawet nie zdaje sobie sprawy, ile może być warta. Jest jednak haczyk — nie wszyscy będą mogli wypłacić pieniądze. Co na to Ministerstwo Rozwoju? Niektórzy właściciele książeczek będą rozczarowani.
Koniec z kolosalnymi rachunkami za wodę? Według planu Ministerstwa Infrastruktury taki scenariusz może stać się faktem. Prace nad nowelizacją ustawy już ruszyły. Zdaniem wiceszefa resortu dostęp do wody ma być ”prawem, a nie towarem”. Ile zapłacą Polacy?
Skutki odmrożenia cen energii zdążyliśmy już odczuć w lipcu. Na tym jednak nie koniec rewolucji w polskiej energetyce. Wkrótce w całej Polsce, w każdym domu i mieszkaniu zostaną zamontowane nowe urządzenia pomiarowe. Technicy wystawią nam wysoki rachunek? Mieszkańcy powinni zachować ostrożność.
Kwiaty na balkonie są piękną ozdobą, ale w niektórych przypadkach mogą również sprawiać kłopoty. Warto wiedzieć, co na temat roślin na balkonach mówią przepisy, by uniknąć nieprzyjemności. Właściciele mieszkań mogą narazić się na wysokie mandaty.
Mandaty za kwiaty na balkonie to nie żart. Mogłoby się wydawać, że rośliny to tylko ozdoba, ale w niektórych przypadkach mogą również stwarzać zagrożenie dla przechodniów czy innych mieszkańców. Przepisy stawiają sprawę jasno, a kary są dotkliwe.
Okazuje się, że jeden szczegół w wyposażeniu mieszkania może znacząco zmienić cenę nieruchomości. Portal Otodom przedstawił raport, którego jasno wynika, że mieszkania z klimatyzacją są droższe. Co więcej, w ostatnim czasie rośnie na nie popyt, choć na rynku nie ma zbyt wielu takich ofert.
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące rynku nieruchomości. Jak się okazuje, nastąpiło ochłodzenie - wzrost cen mieszkań nieco wyhamował. Co więcej, drugi rok z rzędu ceny mieszkań nie dotrzymywały kroku wzrostowi płac w polskiej gospodarce. Przedstawiamy szczegóły.
Powiedzieć, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest trudna, to jak nie powiedzieć nic. Najlepiej wiedzą o tym młodzi ludzie, którzy mierzą się z olbrzymim wyzwaniem, jakim jest przejście ”na swoje”, ale nie tylko. Tymczasem rządowe rozwiązania wciąż stoją pod znakiem zapytania. Być może jednak eksperci mają w tej kwestii dobrą wiadomość dla Polaków.
Wielu Polaków może liczyć na wypłatę dodatkowych pieniędzy. Specjalna dopłata jest ma wspierać osoby z niższymi dochodami i wspomóc ich w pokryciu części kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Komu konkretnie należy się świadczenie i ile wynosi? Wyjaśniamy.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Polskie Koleje Państwowe posiadają sporą liczbę nieruchomości, która zlokalizowane są na terenie całego kraju. Chodzi o m.in. działki, garaże, a nawet mieszkania czy posiadłości. Właśnie udostępniono część z nich do sprzedaży, na chętnych czeka aż 800 ofert.
Jeśli szukasz lokum, ale rynkowe ceny są dużo za wysokie, rozwiązaniem może być transakcja z PKP. Państwowa spółka wyprzedaje swoje nieruchomości po bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajduje się prawie 700 lokali w różnych miejscach na mapie Polski, a także działki. Warto się spieszyć, bo chętnych np. na mieszkanie za 25 tys. złotych z pewnością może być wielu.
Wiele osób może zgarnąć dodatkowe świadczenie, w ramach którego otrzymają nawet 4500 złotych w skali roku. Dodatek przeszedł ostatnio spore modyfikacje i teraz skorzysta z niego jeszcze więcej osób. Najpierw trzeba będzie jednak spełnić odpowiednie warunki. Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy? Wyjaśniamy.
Zapowiadana od początku roku podwyżka cen prądu coraz bliżej. Już wkrótce w życie ma wejść również program bonów energetycznych. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zauważa jednak, że bon nie rozwiąże wszystkich problemów. Więcej zapłacimy nie tylko za energię, ale również za czynsz.
Program Kredyt Na Start ruszy już wkrótce. Wiemy, kto zyska najwięcej i jakie warunki będziemy musieli spełnić, by otrzymać pieniądze. Nawet 1000 zł miesięcznie dla singli, a na tym nie koniec.
Kwiaty są nieodłącznym elementem balkonów. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz funkcji dekoracyjnej, mogą stać się także powodem mandatu. Nieznajomość przepisów w tej kwestii może skończyć się wysoką karą finansową. Jak się przed nią uchronić? Wyjaśniamy.
Polacy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych także w tym roku. Kredytobiorcy będą musieli jednak spełnić szereg odpowiednich warunków. Dla kogo konkretnie będą przeznaczone nowe wakacje kredytowe? Wyjaśniamy.