BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Banki będą dalej ciąć oprocentowanie lokat

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego oprocentowanie lokat jest tak niekorzystne

  • Które banki zdecydowały się na zmiany

  • Jakie są najlepsze lokaty dostępne obecnie na rynku

Oprocentowanie za niskie, aby opłacało się oszczędzać. Lokata odchodzi w zapomnienie

Oprocentowanie, które narzuciła Rada Polityki Pieniężnej, ma przełożenie na oszczędności zwykłego Kowalskiego. W ubiegłym roku RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie - łącznie o 140 pb. Główna stopa wynosi obecnie 0,1 proc. To warunki bardzo niekorzystne do oszczędzania pieniędzy.

Rezultat? Opływ środków z lokat, które mają bardzo niskie oprocentowanie. Zgodnie z danymi NBP w lutym 2021 r. Polacy posiadali w depozytach 194 mld zł, czyli i ponad 100 mld zł mniej niż w lutym 2020 r.

Do oszczędzania na depozytach zniechęca także dotkliwa inflacja, którą można dostrzec zarówno w sklepach, jak i na stacjach benzynowych. W lutym GUS szacował wzrost cen na poziomie 2,4 proc. Już w marcu wskaźnik podskoczył do poziomu 3,2 proc. Ceny wzrastają dużo szybciej niż odsetki na lokatach, więc nic dziwnego, że zysk rzędu promili nie zadowala niektórych oszczędzających.

Niekorzystne stopy procentowe zmuszają banki do modyfikowania ofert na niekorzyść klientów. Interia donosi, że w ostatnim czasie doszło 5 negatywnych zmian. Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investment straty na lokatach pozostaną z nami na dłużej. Szacunki wskazują, że przeciętna roczna lokata przełoży się na stratę ok. 2-3 proc. kapitału w przeciągu najbliższych kilku lat.

W ostatnim czasie na redukcję oprocentowania lokaty dla nowych klientów zdecydował się Credit Agricole. Poza tym oprocentowanie konta mega oszczędnościowego obniżył Alior Bank. Dodatkowo zmniejszył kwotę, którą można umieścić w ramach promocyjnych warunków. Ogromne cięcia wdrożył również BFF Banking Group. Na niższe oprocentowanie rachunku oszczędnościowego postawił także Santander Consumer Bank, ale podniósł maksymalną kwotę, jaką można ulokować na promocyjnych zasadach.

Dlatego też lokata ustąpiła miejsca innym formom zysku. Polacy dużo częściej inwestują w mieszkania, obligacje skarbowe czy złoto. Dużą popularnością cieszą się także fundusze inwestycyjne, do których zachęcają same banki oferując, lepiej oprocentowane depozyty. Interia podaje, że taką ofertę przygotowały m.in. Pekao, ING Bank Śląski, Millenium, Credit Agricole, Santander czy mBank.

Która lokata jest najbardziej korzystna?

Obecnie na rynku są dostępne tylko cztery lokaty z oprocentowaniem 2 proc. w skali roku. Aż trzy z nich są skierowane wyłącznie do nowych klientów banków.

Jedną z najbardziej korzystnych propozycji są „Rodzinne oszczędności”, do których Nest Bank zachęca trzyosobowe rodziny. Oprocentowanie tego produktu wynosi 0,001 proc., jednak do tego należy doliczyć bonus 3 proc. (bez PIT). Chcąc skorzystać z tego produktu, należy wpłacać 600 zł miesięcznie. HRE Investments podaje, że okres trwania lokaty lub promocyjnego oprocentowania wynosi w tym przypadku do 5 do 15 lat, ale można zrezygnować wcześniej.

Drugą zachęcającą opcją jest „Lubię, to polecam” od Millenium. Oprocentowanie wynosi 2 proc. przy maksymalnej kwocie 15 tys. zł. Jednak okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania wynosi tylko 3 miesiące. Oferta jest skierowana wyłącznie do nowych klientów.

Dość korzystne produkty proponuje także Getin Noble Bank. „Bonus za aktywność” ma oprocentowanie rzędu 2 proc. przy maksymalnej kwocie 10 tys. zł. Okres trwania oferty, która jest skierowana tylko do nowych klientów, to 12 miesięcy. Z kolei „Lokata Mobilna Start” również ma oprocentowanie 2 proc. przy środkach 10 tys., ale oferta trwa tylko 2 miesiące i wymaga korzystania z aplikacji mobilnej. Również ten produkt jest dostępny wyłącznie dla nowych użytkowników.

Podobne artykuły

Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Składka zdrowotna uderzy w najbogatszych?

Twój portfel

Służba zdrowia ma dostać dodatkowe pieniądze. Zapłacą bogaci i przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

Twój portfel

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >