We współczesnych czasach konta bankowe to podstawa wygodnego uczestnictwa w procesach gospodarczych. Rachunek bankowy służy gromadzeniu na nim środków oraz szybkim i komfortowym dysponowaniu nimi w ramach transakcji bezgotówkowych czy przelewów – tak przynajmniej działa konto osobiste. Istnieją bowiem różne konta bankowe, z których część może mieć charakter celowy – na przykład konta oszczędnościowe czy lokaty.
Podstawę prawną dla zakładania i prowadzenia kont bankowych określa Kodeks Cywilny i Prawo bankowe. Nie istnieją żadne ograniczenia co do ilości kont bankowych jakie może posiadać jedna osoba. Posiadacz konta bankowego może swobodnie dysponować wszystkimi zgromadzonymi na nim środkami, chyba, że umowa z bankiem takie ograniczenia nakłada – może tak być na przykład w przypadku lokat.
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania konsumentów na określone usługi finansowe, rośnie także liczba rodzajów kont bankowych, jakie klienci banków mogą otworzyć – zarówno w przypadku klientów fizycznych, jak i klientów biznesowych. Fundament prawny w tej materii stanowi jednak Prawo bankowe. Banki mogą oferować swoim klientom rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR, czyli podstawowe konto osobiste), rachunki oszczędnościowe, rachunki lokat terminowych, rachunki powiernicze, czy rachunki pomocnicze i bieżące (czyli w dużym uproszczeniu konta firmowe). W ofercie banków możemy znaleźć także konta bankowe dla dzieci, konta młodzieżowe, czy konta walutowe – wszystkie one znajdują jednak swoje źródło w zapisach powyższej ustawy.
„W którym banku najlepiej założyć konto?” To pytanie codziennie zadają sobie miliony Polaków – również tych, którzy aktualnie posiadają już przynajmniej jeden rachunek bankowy. Bankowość to wyjątkowo dynamicznie zmieniające się środowisko, gdzie rozmaite banki zaciekle walczą o klientów w najróżniejszy sposób.
Na opłacalność założenia konta bankowego w danej placówce wpływa wiele czynników, spośród których najistotniejszym jest oczywiście koszt prowadzenia rachunku. Wiele banków zapewnia swoim klientom możliwość darmowego prowadzenia konta, co najwyżej przy konieczności spełnienia kilku prostych warunków, takich, jak na przykład min. jedna płatność kartą w miesiącu, czy regularne wpływy na konto w określonej wysokości.
Takich czynników może być jednak znacznie więcej, szczególnie, gdy w grę wchodzi konto oszczędnościowe czy konto walutowe. Wówczas warto jak najsumienniej rozważyć swoje potrzeby i przejrzeć oferty najpopularniejszych banków. By wybrać właściwie, warto jest posiłkować się rozmaitymi porównywarkami bankowych ofert, które są w internecie dostępne za darmo.
Pokaż więcej
Tym razem to nie zwykłe ogłoszenie w sprawie przerwy technicznej. Po raz kolejny PKO Bank Polski był zmuszony zaalarmować swoich klientów — to jednak ważna informacja również dla osób, które konto bankowe otworzyły gdzie indziej. Bank wskazuje, na co warto zwrócić uwagę. Pomyłka może skutkować utratą danych i oszczędności.
Już w najbliższą niedzielę PKO Bank Polski przeprowadzi prace serwisowe, które czasowo wyłączą kluczowe usługi płatnicze. Warto przygotować się wcześniej, aby uniknąć niedogodności podczas nocnej przerwy.
Koniec darmowych przelewów, wypłat z bankomatu i prowadzenia konta? Przyszłość klientów polskich banków zdaje się malować szarymi barwami. Coraz trudniej znaleźć konto, którego posiadanie nie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Teraz kolejny bank ogłosił, że wycofuje się z poprzedniej oferty. Gdzie jeszcze znajdziemy korzystne promocje dla firm?
Bank Pekao przygotował ofertę dla młodych, którzy wraz z początkiem października 2024 r. rozpoczynają rok akademicki. Studenci do 26. roku życia będą mogli otrzymać od banku nawet 400 złotych. Najpierw muszą jednak spełnić kilka warunków.
Jeden z czołowych polskich banków zaskoczył swoją klientkę nietypowym zachowaniem. 17-latka wpłaciła na swoje konto większą sumę pieniędzy i… straciła do nich dostęp. Ekspert wyjaśnia całą sytuację, a bank się tłumaczy. Pieniądze wrócą do właścicielki?
W dobie bankowości elektronicznej, najróżniejszych aplikacji i, niestety, licznych oszustw, chronimy swoje dane na wszystkie możliwe sposoby. Jednocześnie często nie zdajemy sobie sprawy, że sami ułatwiamy oszustom dostęp chociażby do naszego konta bankowego. Czym jest SIM swap? Winne mogą być nawet nasze urodziny!
Czy pomoc sąsiedzka jest opodatkowana? Wiele osób ma wątpliwości, a mimo to Polacy niezmiennie robią zakupy dla sąsiadów, a nawet opłacają za nich rachunki. Przelew bankowy ze zwrotem wykorzystanej kwoty może okazać się jednak źródłem problemów. W końcu głos zabrał przedstawiciel fiskusa. Podatku można uniknąć? Jest jeden haczyk.
W obliczu globalnych napięć i nieprzewidywalnych sytuacji, pytanie o to, jak zabezpieczyć swoje finanse, staje się niezwykle istotne. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmienia się dynamicznie, warto zastanowić się, jak przygotować swój portfel na sytuacje kryzysowe, w tym na wypadek wojny. Mimo braku bezpośredniego zagrożenia, warto znać strategie, które mogą pomóc w ochronie majątku w niespokojnych czasach.
Polacy muszą być czujni. Komunikat skierowany jest do klientów, jednak dotyczy również osób, które konta bankowe posiadają w innych spółkach. Stracić możesz nie tylko środki, ale również wrażliwe dane. Na co warto zwrócić uwagę? W ten sposób ochronisz swoje konto.
Z początkiem czerwca Polacy zyskali nowe zabezpieczenie dla swoich danych i pieniędzy. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji przypomina i zachęca do zastrzeżenia numeru PESEL. Przypomina jednak o ważnej komplikacji. Wszyscy muszą o tym pamiętać, zwłaszcza przed wizytą w banku.
Ważny przelew, płatność internetowa czy nawet sprawdzenie stanu konta. 6 i 7 lipca klienci kilku banków nie skorzystają z podstawowych usług. Powód? Planowane przerwy techniczne. Wiemy, w jakich godzinach można spodziewać się utrudnień.
“Bank w telefonie” na co dzień ułatwia życie Polakom. Może jednak okazać się także powodem utraty pieniędzy. Na te metody logowania powinieneś uważać.
W porównaniu do poprzedniego, w 2023 roku Revolut osiągnął aż 95 procentowy wzrost przychodów. To też trzeci z rzędu rok na plusie dla firmy, która usilnie stara się uzyskać licencję bankową w Wielkiej Brytanii. Jak Revolut radzi sobie w Polsce?
Na Twoim koncie nagle pojawiła się dodatkowa kwota? Nieważne, czy to dziesięć, sto złotych czy kilka tysięcy. Musisz zachować czujność — to może być oszustwo. Zdradzamy, co zrobić w takiej sytuacji. Każdy powinien to wiedzieć.
”Pieniądze wracają” w PKO BP. Popularna akcja dla klientów banku wróciła, czasu na wzięcie udziału zostało jednak niewiele. Polacy mają szansę zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Najpierw muszą spełnić warunki.
Wielu Polaków korzysta na co dzień z przelewów BLIK. Pewien mężczyzna postanowił wysłać swojej córce 850 złotych za pomocą tej usługi. Jak się później okazało, nie wszystko poszło zgodnie z planem, a pieniądze trafiły na inne konto. Przedstawiamy szczegóły.
Policjantka znana z dzielenia się swoją wiedzą w mediach społecznościowych zdecydowała się na zaskakujący eksperyment. Chciała wypłacić pieniądze z bankomatu, ale efekt zadziwił nawet ją. Na ekranie urządzenia pojawił się nietypowy komunikat. - Warto, aby pojawiały się one zawsze - stwierdziła podinspektor Małgorzata Sokołowska.
Wpisanie "żartobliwego" tytułu przelewu może być kuszące, ale banki ostrzegają, że może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Automatyczne systemy weryfikacji w bankach mogą wychwycić podejrzane wyrazy, co skutkuje zablokowaniem transakcji lub nawet zgłoszeniem sprawy odpowiednim organom.
Unijne limity płatności gotówką to nie jedyne zmiany, na które powinni się przygotować klienci banków. Wiele sieci planuje reformy, a wraz z nimi również wyższe ceny. Już od 3 kwietnia więcej zapłacą klienci mBanku. Nie kryją niezadowolenia.
W najbliższych dniach klienci kilku banków w Polsce muszą przygotować się na ograniczony dostęp do usług bankowych z powodu planowanych prac modernizacyjnych. Oto czego można się spodziewać od jednych z największych banków na rynku finansowym.
Popularny bank zapowiedział zmiany w cenniku, które odbiją się na portfelach klientów. Decyzja jest tłumaczona wzrostem cen towarów i usług. Zmiany w cenniku to jednak tylko początek turbulencji. Czego możemy się spodziewać?
Krajowa Izba Rozliczeniowa wydała ważny komunikat do wszystkich użytkowników bankowości elektronicznej. Chodzi o system rozliczeniowy Elixir, który w najbliższych dniach będzie miał przerwę w funkcjonowaniu. W związku z tym planowane przelewy mogą nie dotrzeć na czas. Przekazano szczegóły.
Wzrost cen usług następuje w coraz to kolejnych branżach. Nie inaczej jest z instytucjami finansowymi. W ostatnim czasie kilka banków działających na polskim rynku zapowiedziało podniesienie opłat związanych z prowadzeniem kont, operacjami gotówkowymi, a nawet z wypłatami gotówki z bankomatów.Zmiany w PKO BP mają dotyczyć zasad prowadzenia niektórych kont, część z nich będzie usuwana lub przekształcana. Zmienią się także ceny dokonywania operacji bankowych, podaje „Bankier.pl".
W dobie szalejącej inflacji wzrost cen odczuwalny jest praktycznie w każdej dziedzinie życia. Niemal codziennie dowiadujemy się o drożejących produktach i usługach. Większe wydatki nie ominą także klientów banków, które od wielu lat działają na naszym rynku.
Oszuści podszywają się pod bank PKO BP i rozsyłają e-maile z rzekomym wyciągiem okresowym. W rzeczywistości jest to złośliwe oprogramowanie, którego instalacja grozi utratą pieniędzy z konta. Dlatego bank zaapelował do klientów, by pod żadnym pozorem nie otwierali oni takich załączników ani nie klikali w podejrzane linki zawarte w e-mailach.
Przerwy techniczne zapowiedziały na ten weekend następujące banki: Santander, BNP Paribas, Bank BPS, Bank Pocztowy oraz Velo Bank. W wyniku tych utrudnień klienci mogą czasowo stracić dostęp do bankowych aplikacji mobilnych, przelewów internetowych lub płatności Blikiem — informuje portal Bankier.pl. Poniżej wyjaśniamy, z jakimi konkretnie problemami będą się zmagać klienci powyższych placówek.
Nowa oferta banku nazywa się „Noworoczny motywator”. Nowi klienci mogą otrzymać Voucher na 10 interaktywnych sesji z lektorem angielskiego o długości 20 min(każda sesja), o wartości 400 zł oraz 150 zł przelewem na konto osobiste.W dzisiejszych czasach banki oferują różnego rodzaju "nagrody" dla klientów, którzy zdecydują się na założenie konta. Są to różnego rodzaju bonusy, takie jak gotówka, punkty do programów lojalnościowych, vouchery na zakupy i inne.BNP Paribas Bank Polska wymyślił nową promocję, gdzie oferuje usługę nauki języka angielskiego z Tutlo i oprócz tego gotówkę.
W ostatnich miesiącach nasiliły się zabiegi banków polegające na wysyłce klientom aneksów do umów. Czy jest obowiązek ich podpisania, a ci, którzy nie złożyli podpisu muszą się martwić? Z pozoru prosta odpowiedź jest ciekawsza, niż mogłoby się wydawać.Cała sprawa spowodowana jest wskaźnikiem WIBOR. Konkretnie, jak podaje portal Gazeta.pl, ma on zostać zastąpiony przez nowy wskaźnik, WIRON, w 2025 roku.Przechodzenie na nową stawkę ma rozpocząć się już w tym roku. Pierwsze kredyty oparte o WIRON mają pojawić się w okolicach czerwca.