BiznesINFO.pl Twój portfel Urządzenie połknęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?
Pikist

Urządzenie połknęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?

23 września 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Bankomat połknął kartę. Co robić?

Bankomaty zatrzymują karty z różnych powodów. Jeśli do tego dojdzie, zastanów się najpierw co spowodowało jej zatrzymanie. Powodów jest wiele, dlatego warto zachować czujność.

Bankomat połknął kartę - zły PIN

Zdarza się bankomat zatrzymuje kartę w momencie, gdy podamy nieprawidłowy kod PIN. O ile nic się nie stanie, gdy do pomyłki dojdzie raz - wtedy transakcja zostaje odrzucona. Schody zaczynają się, kiedy do pomyłki dojdzie po raz drugi. Wtedy bankomat zatrzyma kartę, by pieniądze z twojego konta nie dostały się w niepowołane ręce.

Bankomat zatrzymuje zastrzeżoną kartę

Bankomat zatrzyma kartę, jeśli wcześniej dojdzie do jej zastrzeżenia. Dzieje się tak, ponieważ w takiej sytuacji zachodzi podejrzenie, że karta trafiła w niepowołane ręce. Aby przywrócić zastrzeżoną kartę do ponownego użytku należy skontaktować się z bankiem telefonicznie lub zrobić to za pomocą bankowości mobilnej.

Przekroczony termin ważności karty

Karta zostanie zatrzymana w bankomacie, jeśli skończy się jej termin ważności. Banki zwykle określają termin ważności kart kredytowych. Łatwo to sprawdzić - miesiąc i rok ważności karty jest podany na jej awersie.

Uszkodzona karta lub bankomat

Karta może zostać zatrzymana w bankomacie jeśli jest uszkodzona lub nie wyjmiesz jej z czytnika w trakcie wyznaczonego czasu. Dzieje się tak, ponieważ bankomat zabezpiecza kartę, o której ktoś mógł zapomnieć.

Bankomat może połknąć kartę także jeśli dojdzie do uszkodzenia maszyny. Może być to awaria czytnika lub problem z łącznością.

Co zrobić, gdy bankomat połknął kartę?

Jeśli dojdzie do jednej z powyższych sytuacji i bankomat nie będzie chciał oddać karty należy to jak najszybciej zgłosić. Jeśli urządzenie znajduje się na terenie placówki Twojego banku warto skorzystać z najszybszego możliwego sposobu - poprosić o pomoc pracownika banku. Na niektórych bankomatach można znaleźć także numer pod który należy dzwonić w razie awarii. Warto sprawdzić też od razu stan konta. Może się okazać, że z karty pobrano środki, mimo że plastik został wciągnięty przez maszynę. W takiej sytuacji należy powiadomić bank.

Jeśli najbliższa placówka banku jest daleko lepiej nie ryzykować i nie zostawiać karty w bankomacie tylko zadzwonić od razu na infolinię naszego banku. W takim wypadku najprawdopodobniej trzeba będzie zastrzec kartę, ponieważ wydostanie jej z bankomatu może trochę potrwać - tylko firmy będące operatorami bankomatów mają dostęp do jego wnętrza.

Może się także zdarzyć, że trafisz na bankomat, z którego karty nie będzie można odzyskać. Są takie maszyny, które po wprowadzeniu złego PIN-u lub po przyjęciu zastrzeżonej karty najzwyczajniej w świecie ją zniszczą, co oznacza, że będziesz musiał wyrobić w banku nową kartę.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat