Baza firm o firmach z naszego województwa
Firmy w województwie pomorskim: dane z bazy firm
Pomorze nie bez przyczyny kojarzy się z doskonałymi warunkami do rozwoju biznesu. Swoje siedziby mają tutaj nie tylko potentaci, tacy jak Lotos, Energa czy LPP, ale również setki tysięcy mniejszych przedsiębiorstw, które mogą pochwalić się doskonałymi wynikami. Według danych zebranych przez ALEO.com w województwie pomorskim zarejestrowanych jest 220 686 firm (cały raport można obejrzeć tutaj). Najaktywniejsi na rynku są mieszkańcy Trójmiasta. Przykładowo w stolicy województwa - Gdańsku zarejestrowano 59 937 firm, a w sąsiedniej Gdyni 31 858 przedsiębiorstw. Dużym zaangażowaniem przedsiębiorców może pochwalić się również m.in. Słupsk, w którym działa 8187 firm. Liczba działalności na 1000 mieszkańców jest z kolei najwyższa w Sopocie (169), tuż za nim plasuje się Gdynia (129 firm) oraz Gdańsk (102 firmy na 1000 mieszkańców).
Dominują usługi budowlane i remontowe
Pod względem profilu działalności, podobnie jak w reszcie kraju, pierwsze miejsce zajmują firmy zajmujące się pracami budowlanymi i remontowymi. Jest ich w województwie pomorskim aż 27 647. Drugie pod względem popularności są usługi finansowe i doradcze, którymi zajmuje się 16 332 przedsiębiorstw. Na trzecim miejscu znajdują się z kolei usługi medyczne (14 096). Spory udział w rynku posiadają również firmy skupione na sprzedaży detalicznej (8930 firm) oraz transporcie i spedycji drogowej (7767 przedsiębiorstw). Nie brakuje podmiotów reprezentujących inne sektory gospodarki, w tym firm zajmujących się komponentami elektrycznymi i elektronicznymi (16) czy akumulatorami i bateriami (12).
Najwięcej indywidualnych działalności
Tak samo, jak w innych regionach, również w województwie pomorskim zdecydowana większość przedsiębiorstw przyjmuje formę jednoosobowych działalności gospodarczych. Jest to aż 179 779 firm, co stanowi 81% ogółu. Następne miejsce zajmują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (27 619 firm), stowarzyszenia rejestrowe (4155), na końcu zestawienia znajdują się natomiast spółki komandytowe (2 970) i spółki jawne (1 889 firm). Struktura przedstawia się w podobny sposób również w innych województwach. W sąsiednim województwie kujawsko-pomorskim jednoosobowe działalności gospodarcze stanowią 83% wszystkich przedsiębiorstw, w województwie zachodniopomorskim jest to natomiast 84%. Podobny wynik obserwujemy jednak również w oddalonym województwie podkarpackim, gdzie 109 193 spośród 132 159 firm to indywidualne działalności, co stanowi 83% rynku.
Odporność na kryzys
Kryzys gospodarczy towarzyszący pandemii COViD-19 wstrząsnął światową gospodarką. W oczywisty sposób wpłynął również na kondycję polskich podmiotów, nie oszczędził przy tym firm działających na terenie Pomorza. Od lutego do maja w całym kraju zamknięto lub zawieszono 108 514 firm. Województwo pomorskie bardzo dobrze poradziło sobie jednak z problemami. Łącznie od stycznia do kwietnia decyzję o likwidacji lub czasowym zawieszeniu działalności podjęło 9433 przedsiębiorców, co stanowi 2,9% wszystkich aktywnych działalności. Jest to zarazem jeden z najniższych wyników w kraju. Lepszym może pochwalić się jedynie Wielkopolska, w której zrobiło to 2,8% właścicieli firm. W pobliskich regionach skala ta była nieznacznie większa: w województwie warmińsko-mazurskim zawieszenie lub likwidacja dotknęły 3,2% podmiotów, w kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim 3,3%. Najwięcej firm upadło lub zawiesiło działanie w lubuskim (3,4%). We wszystkich regionach zaobserwować można jednak pewną prawidłowość: najwięcej trudnych decyzji podjęto w styczniu (w województwie pomorskim doszło wówczas do 3228 zamknięć lub zawieszeń), następna dość duża fala miała miejsce w marcu (2374), natomiast było ich zauważalnie mniej w lutym (1967) oraz w kwietniu (1864).