Myśląc o finansach niemalże automatycznie do głowy przychodzą nam pieniądze. Jest to dobry kierunek myślenia, jednak co do zasady finanse definiowane są w nieco inny sposób. W wykładni akademickiej pojęcie to dotyczy wszelkich stosunków ekonomicznych, zasadnych dla gromadzenia i wydatkowania kapitału (wraz z jego podziałem i możliwościami bezstratnego przechowywania).
Teoria finansów to element nauki o teorii pieniądza, która stanowi fundament rozumienia funkcji pieniądza w obrocie gospodarczym, a także czynników, które wpływają na jego wartość czy stabilność. Jest to także podstawa dla tłumaczenia rozmaitych zjawisk gospodarczych (cena aktywów giełdowych, inflacja), czy kreowania rozmaitych strategii w określonych kategoriach finansowych (kredyt, deficyt czy emisja akcji).
W mowie potocznej jednak, finanse stanowią po prostu synonim dla określenia zasobności materialnej społeczeństwa. Rozumiemy przez nie pieniądze które zarabiamy i oszczędzamy, oraz sposób, w jaki przeznaczamy je na istotne dla siebie cele.
Nieodłącznym elementem rozpraw o finansach jest oszczędzanie – szczególnie w czasach niepewnych, gdzie inflacja staje się coraz poważniejszym problemem, umniejszającym realnej wartości zarobionych środków. Oszczędność finansowa dla wielu osób jest istotna także w kontekście zapewnienia lepszego bytu swoim dzieciom lub wnukom.
Jedną z popularniejszych metod oszczędzania w krótkim terminie są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Obie opcje mogą jednak być wykorzystywane także w okresie długoterminowym, choć jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy przez dekady, to wartość naszych finansów lepiej zabezpieczymy dzięki inwestycji w metale szlachetne – na przykład złoto.
Zasobność finansowa czy możliwości danych podmiotów względem zdobycia kapitału, nie dotyczą wyłącznie bieżących tendencji na rynku pracy czy relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Rząd może w znaczącym stopniu wpływać na gospodarkę kraju poprzez rodzaj prowadzonej polityki finansowej.
Nieodpowiedzialna polityka finansowa rządu, na przykład względem popytu i podaży pieniądza, doprowadza do inflacji – jej rezultatem są topniejące finanse Polaków. Z kolei pomijanie fundamentalnych dla ekonomii praw w trakcie komponowania ustaw dotykających gospodarkę, może doprowadzić nie tylko do zubożenia społeczeństwa, ale także wyraźnego wzrostu bezrobocia.
Pokaż więcej
Podatek Belki to jedna z najbardziej nielubianych opłat zwłaszcza wśród osób, które oszczędzają pieniądze na lokatach. Za odkładanie na czarną godzinę muszą bowiem płacić na rzecz budżetu państwa “karę” w postaci 19 proc. zysku z lokat. Czy podatek Belki zostanie zlikwidowany? Minister finansów Andrzej Domański opowiedział o swoich planach na zmiany.
Śnieg lada moment oficjalnie pojawi się w Polsce. Jeśli jesteś właścicielem domu lub zarządcą nieruchomości powinieneś wiedzieć, czy masz obowiązek odśnieżania chodnika przed swoją posesją. Okazuje się, że w niektórych przypadkach nie trzeba tego robić. Sprawdź, jak i kiedy możesz uniknąć mandatu.
Nadchodzą zmiany, które odczują miliony Polaków. Podwyżki czynszów w 2025 roku wydają się nieuniknione, a pierwsze informacje w tej sprawie już trafiają do skrzynek lokatorów. Powodem wzrostów są rosnące koszty pracy, energii i usług komunalnych, które spółdzielnie muszą przenieść na mieszkańców. Co dokładnie się zmienia i dlaczego? Szczegóły znajdziesz poniżej.
Sieć sklepów Biedronka jest od lat jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków. Często można wyposażyć się tam nie tylko w artykuły spożywcze, ale także elektronikę w naprawdę korzystnych cenach. Tym razem do zaoferowania ma laptop i robot sprzątający za ułamek ceny. Aż żal nie skorzystać.
Zimowy wypoczynek w tym roku może być tańszy. Jeden z funduszy uruchomił program dofinansowań dla dzieci. Jakie są zasady, ile i kto może na nich skorzystać?
Przedsiębiorcy zyskują nową możliwość wsparcia dzięki programowi "wakacje od ZUS". Kto może skorzystać z ulgi i dlaczego jest ona dostępna nawet dla tych, którzy zalegają ze składkami? ZUS wprowadził nowości, które mogą Cię zaskoczyć.
Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia to także czas dużych zakupów. Z tej okazji niemiecka sieć sklepów Lidl postanowiła umilić swoim klientom czas przygotowań. Od poniedziałku, 18 listopada podczas zakupów można zdobyć prezenty o łącznej wartości ponad 1,5 mln zł. Sklep przedstawił szczegóły zabawy.
Pięć lat Pracowniczych Planów Kapitałowych przyniosło pierwsze podsumowania. Czy program rzeczywiście się opłaca? Sprawdzamy, ile mógł odłożyć przeciętny uczestnik, oraz co wpływa na ostateczną wartość oszczędności.
Program, który miał ratować środowisko i budżety Polaków, zostanie gruntownie zmieniony. Dlaczego? Okazuje się, że część beneficjentów nadużywała zaufania, a środki nie zawsze trafiały tam, gdzie były najbardziej potrzebne. Czy nowe zasady zakończą ten proceder?
To smutna wiadomość nie tylko dla Norwegów, ale też dla wszystkich pasjonatów branży hotelarstwa i nieruchomości. Nie żyje Olav Thon założyciel znanej na całym świecie firmy Olav Thon Group. Biznesmen zmarł w wieku 101 lat. Swoją karierę zawodową zaczynał jako nastolatek od handlu futrami. Już w wieku 27 lat dorobił się pokaźnego majątku.
Wiele polskich firm nie utrzymuje się na rynku przez wysokie koszty prowadzenia działalności. Zapowiadane zmiany w składkach zdrowotnych mogą stać się ratunkiem dla milionów przedsiębiorców. Minister finansów Andrzej Domański ogłosił szczegóły planu, który ma być wdrażany etapami. Czy obietnice z kampanii wyborczej wreszcie staną się rzeczywistością?
Przedświąteczne zakupy w Lidlu mogą być okazją do dużych oszczędności. Cukier, masło i serek mascarpone, czyli bardzo przydatne produkty w kuchni, trafiły do gazetki w wyjątkowych promocjach. Jednak, aby skorzystać z rabatów, trzeba znać kilka zasad. Sprawdź, jak nie przegapić okazji.
Polską markę CCC zna chyba każdy. Teraz firma znana z dużej oferty obuwia w przystępnych cenach rusza z nową propozycją dla klientów. Liczy, że zyska ich uwagę dzięki sieci sklepów odzieżowych, które wkrótce mają podbić całą Polskę. Sklepy nowej marki Worldbox mają zyskać klientów wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, zwłaszcza młodszych klientów, którzy kupią towary znanych i lubianych marek, takich jak Rebook, Guess, 4F i nie tylko.
Rafał Brzoska, szef InPostu, we wrześniu opublikował doroczną już "listę wstydu", tym samym kontynuując o wiele szerszą politykę intensyfikowania debaty publicznej dotyczącej podatku CIT. Porównał wydatki do budżetu swoich głównych konkurentów: francuskiego DPD i niemieckiego DHL. Ich wspólny wkład nie stanowił nawet ekwiwalentu podatku grupy Brzoski. Szef InPostu wyrokuje: winne są ceny transferowe, czyli polska administracja. Sprawdziliśmy.
Utrzymanie okien w dobrym stanie technicznym jest kluczowe dla komfortu i energooszczędności domu. Często pomijana regulacja okien może rozwiązać wiele problemów związanych z ich użytkowaniem – od nieszczelności, przez trudności z zamykaniem, po dostosowanie okna do różnych pór roku. Jak przeprowadzić regulację samodzielnie i kiedy warto się za to zabrać?
Ukraińscy pracownicy odgrywają kluczową rolę na polskim rynku pracy, a przy tym ich oczekiwania finansowe wyraźnie różnią się od wymagań innych obcokrajowców. Jakie wynagrodzenia są dla obywateli Ukrainy satysfakcjonujące i jak odnoszą się one do przeciętnych zarobków Polaków?
Zgodnie z najnowszym projektem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, azbest, który wciąż znajduje się w 2,7 mln budynków w Polsce, ma być całkowicie usunięty do 2032 roku. Projekt ustawy nakłada obowiązek inwentaryzacji i usuwania niebezpiecznych materiałów, które, jak dowodzą badania, mogą prowadzić do poważnych chorób, w tym nowotworów. Jakie zmiany planuje rząd i co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?
Po nowym roku przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja. Po 17 latach Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) doczeka się istotnych zmian. Odczują je zwłaszcza firmy prowadzące sprzedaż detaliczną. Od 2025 roku to, co sprzedają, stanie się ważniejsze niż to, jak prowadzą sprzedaż. Co oznacza ta zmiana i jakie nowe wyzwania czekają firmy?
Jedna z największych polskich firm produkujących dla sektora motoryzacyjnego - grupa Boryszew inwestuje w nowoczesną linię części do samochodów elektrycznych. Firma, którą kieruje miliarder Roman Karkosik, na nową inwestycję wyda 165 mln zł. Produkcja ruszy w Toruniu. Przedsiębiorstwo oszacowało, do ilu samochodów rocznie mogą trafić te elementy.
Klub Jagielloński opublikował raport na temat samowystarczalności żywnościowej, czyli zdolności danego kraju lub regionu do produkcji wystarczającej ilości żywności, aby zaspokoić własne potrzeby żywieniowe, bez konieczności polegania na imporcie. Jak Polska wypada w tej kwestii na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy nasz kraj jest gotowy na ewentualne kryzysy np. związane z wojną lub klęską żywiołową? Najnowszy raport rzuca na te kwestie nowe światło.
Ogrzewanie mieszkania w sezonie zimowym czasami może kosztować krocie. Okazuje się jednak, że odpowiednie zarządzanie ciepłem może przynieść znaczne oszczędności i poprawić nasz komfort. To banalnie proste!
Rząd przyjął nowelizację kodeksu pracy. Jedna ze zmian w projekcie, który trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie, dotyczy tzw. kosiniakowego. Dzięki niej młodzi rodzice będą mogli liczyć na wydłużony okres pobierania świadczeń, choć tylko w ściśle określonych sytuacjach. Kto może spodziewać się dodatkowego wsparcia finansowego?
Sieć drogerii Natura, działająca w Polsce od ponad dwóch dekad, przechodzi pod skrzydła niemieckiego inwestora. Fundusz Mutares, znany z restrukturyzacji średnich spółek, planuje wprowadzić Naturę na nową ścieżkę rozwoju. Zanim to nastąpi, decyzję musi potwierdzić ważny polski urząd.
Wakacyjny relaks podczas zwolnienia lekarskiego może wpędzić nas w poważne kłopoty. ZUS coraz częściej ujawnia nadużycia wśród pracowników i nakłada konsekwencje. W samym trzecim kwartale 2024 roku tysiące Polaków straciło zasiłek chorobowy – jakie są tego przyczyny i na co należy uważać, by nie popaść w podobne problemy?
Biedronka kusi swoich klientów “Tanią Sobotą”. Promocje, które są dostępne tylko w sobotę (9 listopada) mają przyciągnąć na zakupy wszystkich tych, którzy chcą zrobić zapasy przed dwoma dniami bez handlu. W niedzielę (10 listopada) i poniedziałek (11 listopada) sklepy będą bowiem zamknięte. Na co mogą liczyć klienci, którzy tego dnia odwiedzą “Biedronkę”?
Niesamowite osiągnięcie mieszkanki województwa kujawsko-pomorskiego, która zakończyła swoją karierę zawodową w wieku 81 lat, wzbudza podziw i zainteresowanie. Dzięki 61-letniemu stażowi pracy i zaledwie dwumiesięcznemu okresowi nieskładkowemu emerytka otrzymuje świadczenie emerytalne w wysokości blisko 38 tys. zł miesięcznie, co stanowi absolutny rekord w regionie. Czym się zajmowała?
Piotr Serafin został wybrany na stanowisko komisarza Unii Europejskiej do spraw budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej. Wcześniej Polak przez trzy godzony odpowiadał w Europarlamencie na pytania europosłów. Serafin przekonywał, że europejski budżet musi połączyć inwestycje w każdym z krajów wspólnoty oraz reformy.
Państwowy gigant energetyczny – Orlen – stoi przed trudnym wyborem: zoptymalizować potężny projekt petrochemiczny Olefiny III, wstrzymać jego realizację lub ograniczyć jego skalę? Koncern liczył, że najpierw zainwestuje ok. 50 miliardów złotych, a potem zarobi na produkcji surowców wykorzystywanych m.in. do części samochodowych i sprzętu elektronicznego. Czy wart miliardy złotych projekt pójdzie do kosza? Przedstawiciele spółki zabrali głos w tej sprawie.