Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Będą zwolnienia grupowe. Chodzi o właściciela TVN
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 24.01.2025 07:00

Będą zwolnienia grupowe. Chodzi o właściciela TVN

TVN
fot. Pawel Wodzynski, East News

Zmiana preferencji widzów, aktualna sytuacja polityczna oraz presja akcjonariuszy wymuszają na właścicielu telewizji TVN radykalne kroki. Ogłoszono właśnie podjęcie strategicznych decyzji związanych ze kształtem firmy. Jedna z nich dotyczy niestety pracowników. Wielu z nich, będzie musiało szukać nowego zajęcia. 

Trudne decyzje w Warner Bros. Discovery

Warner Bros. Discovery, właściciel stacji TVN, ogłosił zwolnienia grupowe i plan restrukturyzacji. Zmiany te, jak wyjaśnił dyrektor generalny CNN, Mark Thompson, mają skupić działalność stacji na platformach cyfrowych i produktach subskrypcyjnych. Jednocześnie spółka macierzysta przeznaczyła na ten cel 70 mln dolarów, aby zainwestować w nowe technologie i przyciągnąć odbiorców.

Wiadomo już ile osób straci pracę. Działania grupy są istotne z perspektywy polskiego nadawcy, którego chęć kupna przejawiać ma coraz więcej podmiotów. 

Zadłużenie Polski rośnie, a gospodarka nie nadąża. Rekord Europy coraz bliższy Setki milionów z publicznej kasy na księży: ujawniono rachunki. To absurd, kto dał najwięcej

Sytuacja firmy stała się skomplikowana

Decyzje o zwolnieniach wynikają z trudnej sytuacji rynkowej amerykańskiej stacji, która zmaga się z odpływem widzów. Po wyborach prezydenckich w USA problem stał się jeszcze poważniejszy. W sumie CNN planuje redukcję około 200 etatów. W ramach planu restrukturyzacyjnego firma zapowiedziała przeniesienie znanego dziennikarza Wolfa Blitzera do porannego programu, a także wprowadzenie transmisji cyfrowych dostępnych na różnych urządzeniach. Thompson podkreślił, że celem tych działań jest dostosowanie CNN do potrzeb współczesnych odbiorców.

Zmiany dotyczą również struktur samej grupy Warner Bros. Discovery. W grudniu 2024 roku firma ogłosiła podział na dwa odrębne działy operacyjne. Jeden z nich będzie obejmował studia filmowe i platformy streamingowe, natomiast drugi – tradycyjne stacje telewizyjne, takie jak CNN, Animal Planet i TVN. Jak podano w oficjalnym komunikacie, celem podziału jest „zwiększenie elastyczności strategicznej oraz stworzenie potencjalnych możliwości odblokowania dodatkowej wartości dla akcjonariuszy".

TVN na celowniku europejskich firm

Tymczasem w Polsce sytuacja TVN, będącego własnością Warner Bros. Discovery, budzi zainteresowanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Premier Donald Tusk zapowiedział, że stacje TVN i Polsat zostaną objęte ochroną w ramach listy firm strategicznych, co ma zabezpieczyć je przed przejęciami zagrażającymi interesom państwa. Jednocześnie TVN przyciąga uwagę zagranicznych inwestorów.

Włoska agencja Ansa poinformowała natomiast, że grupa Media For Europe-Mediaset analizuje możliwość zakupu TVN. Firma zarządzana przez rodzinę Berlusconich rozważa bowiem rozszerzenie swojej działalności na Polskę, Niemcy, Portugalię i Holandię. Zainteresowanie polską stacją miały wyrazić również grecka Antenna Group oraz francuski Canal+, które mają przedstawić swoje oferty do końca lutego.

Tagi: TVN USA Polska