USA, czyli Stany Zjednoczone Ameryki, to aktualnie najpotężniejsze mocarstwo na świecie – zarówno pod kątem militarnym, jak i kulturowym, ekonomicznym, czy dyplomatycznym. Zgodnie z rankingami prezentowanymi przez rozmaite organizacje pozarządowe (między innymi MFW), jest najbogatszym krajem na świecie, z PKB równym 26 854,60 mld USD (80 035 dolarów amerykańskich na osobę).
Stany Zjednoczone położone są w centralnej części Ameryki Północnej, choć posiadają liczne wyspy i terytoria zależne na Pacyfiku i Atlantyku. W północno-zachodniej części kontynentu znajduje się także Alaska, będąca jednym największym stanem w kraju. USA to trzecie największe państwo świata pod względem liczby ludności (332 403 650 osób), ustępujące pod tym kątem jedynie Chinom i Indiom. Zajmuje również trzecie miejsce pod względem wielkości terytorium – większa jest jedynie Rosja i Kanada.
USA to republika federalna z systemem prezydenckim, a podstawę funkcjonowania kraju stanowi Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Na poziomie federalnym nie istnieje język państwowy, choć de facto jest nim język angielski. Stolicą USA jest Waszyngton, a walutą państwową dolar amerykański. Aktualnym prezydentem stanów zjednoczonych jest Joe Biden, a rolę wiceprezydent pełni Kamala Harris. Dominującą religię stanowi protestantyzm, ale nie bez znaczenia jest także katolicyzm.
Gospodarka USA jest największą i najpotężniejszą gospodarką świata, a jej największym rywalem są Chiny. Siła amerykańskiej gospodarki tkwi w dużej mierze w rolnictwie i przemyśle. Stany Zjednoczone są największym producentem żywności na świecie, a do głównych upraw należy kukurydza, pszenica, soja, jęczmień, ziemniaki, tytoń, ryż czy bawełna.
Istotną rolę odgrywa tu jednak również przemysł, gdzie swoje siedziby w USA mają światowi giganci wielu różnych sektorów (na przykład Microsoft, Intel, Nvidia, General Motors, ExxonMobil i dziesiątki innych). Wśród najistotniejszych branż wymienić można przemysł zbrojeniowy, samochodowy, petrochemiczny, chemiczny, komputerowy, kosmetyczny czy spożywczy.
Na terenie USA znajdują się także bogate złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla, miedzi i innych cennych zasobów naturalnych. Ciekawą strategią jest niewykorzystywanie przez USA ogromnych zasobów łupków bitumicznych, co podyktowane jest strategią oszczędzania ich na wypadek światowego kryzysu energetycznego.
Dużą uwagę komentatorów ekonomicznych przyciąga w USA system podatkowy, który znacznie różni się od modeli europejskich. Wedle niektórych ekonomistów, jest on jednym z istotniejszych czynników wpływających na siłę amerykańskiej gospodarki. Na poziomie federalnym istnieje wyłącznie podatek dochodowy od osób fizycznych, którego procentowa wielkość uzależniona jest od dochodów podatnika.
Znacznie więcej podatków występuje na poziomie stanowym i lokalnym, jednak zauważalne są tu duże różnice pomiędzy stanami – w niektórych występuje niski podatek liniowy, a w innych – na przykład w Kalifornii – będziemy mieć do czynienia z rozbudowanym i dość wysokim podatkiem progresywnym. Co ciekawe, w USA nie występuje w ogóle podatek VAT, jednak na poziomie stanowym może on być zastępowany przed „podatek od sprzedaży”, którego wysokość nie przekracza zwykle 7%.
Pokaż więcej
Po tygodniach niepewności i napiętej sytuacji w końcu pojawi się światło w tunelu? Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraińcy otrzymali od Amerykanów nowy wariant umowy o minerałach. Przecieki dotyczące jego treści, do których dotarła agencja Bloomberga, są jednak co najmniej niepokojące.
U progu stoi sądowy proces sprzedaży biotechnologicznego giganta z przeszłością sięgającą 2006 r., a dystrybującego domowe zestawy do badań genetycznych. Firma 23AndMe opublikowała niedawno oświadczenie, z którego wynika, że władze spółki notowanej na giełdzie NASDAQ zdecydowały się na dobrowolną sprzedaż tak, by maksymalizować kapitalizację i spłacić interesariuszy. Jeszcze przed opublikowaniem komunikatu notowania gwałtowanie nurkowały. I miały powód.
Pojawiają się pierwsze oświadczenia po kolejnym etapie negocjacji ws. pokoju w Ukrainie. Wczoraj w Rijadzie miały miejsce rozmowy amerykańsko-ukraińskie, a dzisiaj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytania pracowników rosyjskich mediów o postępy w pracach zespołów amerykańskich i rosyjskich.
J.D. (James David) Vance po raz kolejny od objęcia urzędu utwierdza w przekonaniu o redefinicji ruchu “America First” w wykonaniu Donalda Trumpa. Wiceprezydent w rozmowie z Fox News deklaruje, że jeśli Stany Zjednoczone będą potrzebowały zwiększyć kontrolowane przez siebie terytorium o Grenlandię, to właśnie zrobi jego przełożony, który “nie dba o to, co krzyczą na nas Europejczycy”. O co więc dba i na jakiej podstawie USA zdecydują, że potrzebują Grenlandii?
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zmianie planów dot. rozmów ze stroną amerykańską o zwieszeniu broni w walce z napaścią Rosji. Takie informacje zostały podane po wczorajszym spotkaniu z gabinetem wojskowym w Charkowie. Prezydent odwiedził też Czechy, gdzie padła niezwykle ważna, także dla Polski, deklaracja.
Mała czarna gwiazdka na etykietach cenowych? Duża sieć supermarketów znalazła subtelny sposób, by „ułatwić” konsumentom dokonywanie bardziej świadomych wyborów. Specjalne oznaczenia pojawiły się na elektronicznych metkach cenowych, zachęcając klientów do sięgania po wybrane produkty i zapełniania nimi koszyków. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Europie. Detalista wyjaśnia, dlaczego zdecydował na takie posunięcie.
Przed tygodniem amerykańskie stowarzyszenie SEIA informowało, że rok 2024 r. był przełomowy pod względem tamtejszej transformacji energetycznej z bezprecedensowym wzrostem udziału OZE w miksie. Ale na tym koniec. Donald Trump ogłosił właśnie: cała wstecz!
Mija prawie tydzień od ogłoszenia przełomowej decyzji w sprawie pokoju w Ukrainie, którą podjęto podczas negocjacji w Arabii Saudyjskiej. Mimo entuzjastycznej postawy amerykańskich dyplomatów, którzy uczestniczyli w rozmowach, Rosja wciąż nie przedstawiła swojego stanowiska. Kilka dni temu wysłannik USA przebywający w Moskwie powiadomił o wynikach tego spotkania. Przekazał również, że wkrótce Donald Trump i Władimir Putin będą rozmawiać ze sobą osobiście. Kiedy dojdzie do spotkania?
W sobotę 15 marca Donald Trump podpisał dekret, na mocy którego zostało wstrzymane finansowanie działalności mediów, których niezależność była gwarantowana amerykańskim prawem. To już koniec kilkudziesięcioletniej historii dwóch rozgłośni z międzynarodowymi redakcjami. Nie dały rady zniszczyć ich działania totalitarnych reżimów, ani ataki terrorystyczne — zrobił to prezydent wybrany w demokratycznych wyborach.
Wojna celna między Stanami Zjednoczonymi, a Unią Europejską trwa w najlepsze. Tym razem Donald Trump jest niezadowolony z odpowiedzi UE na jego decyzję dotyczącą ceł na aluminium i stal. Nie spodziewał się, że ruch odwetowy unijnych urzędników może zaboleć producentów z amerykańskich stanów rządzonych przez Republikanów, a Ci w konsekwencji mogą stracić poparcie. Teraz Trump szykuje ruch, który może zaboleć także Amerykanów. Zapowiedział 200 proc. cła na tę grupę produktów.
Donald Trump zapowiedział wprowadzenie zaporowych ceł na europejskie towary, Unia Europejska nie pozostawia tego bez odpowiedzi. Podjęto właściwe kroki, które mają być odwetem za decyzje prezydenta Stanów Zjednoczonych. O jakich środkach zaradczych mowa?
Od czasu eskalacji konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą w 2021 roku w końcu doszło do przełomu. Ważne negocjacje toczyły się w Arabii Saudyjskiej i tam w obecności wysokiej rangi urzędników zapadła kluczowa decyzja. Ukraina zgodziła się na propozycje USA, a strona amerykańska zadeklarowała wsparcie przy dalszych krokach na drodze do zawarcia pokoju.
Globalna awaria X (dawnego Twittera) była skutkiem ataku przeprowadzonego przez grupę osób lub państwowy aparat – twierdzi szef amerykańskiego DOGE. Serwis Elona Muska, który od sporu z Radosławem Sikorskim nie schodzi z nagłówków, znów znalazł się w centrum uwagi.
Amerykański izolacjonizm w Europie objawia się raczej ograniczeniem wsparcia dla Ukrainy niż zerwaniem więzi inwestycyjnych. Nieoficjalnie wiadomo, że gigant zza oceanu przejął od chińskiego konglomeratu sieć portów, w tym terminal GCT w Gdyni, który niedawno został uznany za element polskiej infrastruktury krytycznej. To może zwiastować problemy.
Donald Trump rozważa kolejne zdecydowane posunięcie. Amerykańska administracja planuje zamknięcie konsulatów USA. Jak wynika z informacji pozyskanych od urzędników, to nie są tylko wstępne dywagacje, ale sprawa jest już na etapie wyboru placówek oraz innych zmian związanych z ich działalnością. Amerykański prezydent celuje w Europę.
Z półek znikają amerykańskie produkty. Kilka prowincji w ten sposób odpowiedziało na wprowadzenie przez Trumpa 25-procentowych ceł. Co ciekawe, producent whiskey Jack Daniels stwierdził, że to “gorsze, niż taryfy".
Sytuacja na arenie międzynarodowej uległa gwałtownej zmianie po nieudanym spotkaniu prezydenta Ukrainy z Donaldem Trumpem. Nadzieje na szybkie zakończenie konfliktu zbrojnego z Rosją zaczęły blednąć po kolejnych decyzjach amerykańskiej administracji, która wycofała wsparcie dla Ukrainu. Tymczasem Wołodymyr Zełeński zadeklarował gotowość do zakończenia wojny i wskazał, co miałby być pierwszym etapem tego procesu. Wszystko wskazuje na to, że lada chwila może nastąpić przełom.
Decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu pomocy dla Ukrainy wywołała natychmiastowe reakcje przedstawicieli polskiego rządu. Głos w sprawie zabrali premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj, świadomi, że decyzja może nieść za sobą negatywne skutki także dla bezpieczeństwa Polski, zapowiedzieli podjęcie ważnych kroków. Co się zmieni?
Choć prezydent Ukrainy wyraził gotowość do wznowienia rozmów z Amerykanami o umowie na eksploatacje ukraińskich złóż, administracja Trumpa jest temu niechętna. Teraz zapadła kolejna decyzja, która ma uderzyć w Ukrainę – cios jest tym bardziej dotkliwy, że wycelowano nie w gabinety, lecz bezpośrednio we front.
Biały Dom opublikował komunikat informujący o nałożeniu ceł na kolejne kraje. W ocenie administracji Donalda Trumpa ich polityka stanowi zagrożenie dla USA, poznaliśmy ważne szczegóły. Treść komunikatu należy czytać krytycznie i brać pod uwagę, że stawiane w nim tezy nie pokrywają się ze stanem faktycznym.
Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem, które miało być wielkim krokiem w stronę zakończenia wojny na Ukrainie, zakończyło się poważnym spięciem i groźbą poważniejszego konfliktu. Świat z niedowierzaniem obserwował to, co się stało w Białym Domu. A jak na tę sytuację zareagowali inni europejscy przywódcy? Emmanuel Macron rozważa możliwość podjęcia bardziej zdecydowanych działań. Jeśli jego plany wejdą w życie, mogą mieć wpływ także na bezpieczeństwo Polski.
Donald Tusk jeszcze podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa w Białym Domu stwierdził, że Europa "mając takiego przyjaciela, nie potrzebuje wrogów". Prezydent USA ogłosił teraz, że zamierza podążać antyeuropejskim szlakiem nie tylko ws. Ukrainy, ale przygotowuje potężny cios we Wspólnotę także na froncie wymiany handlowej.
Trwa, rozpoczęte w sobotę 22 lutego o godzinie 19.30, spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w ramach Conservative Political Action Conference (CPAC) w USA. Wydarzenie ma miejsce krótko po tym, jak prezydent USA zaczął mówić językiem Kremla, a wojna w Ukrainie, z której zakończeniem na ustach szedł po władzę Trump, zdaje zmierzać się do krytycznego punktu. Relacjonujemy wydarzenia ze stolicy USA na BiznesINFO.
W nocy z wtorku na środę doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety. Natomiast nad ranem 19 lutego odnaleziono jej szczątki. Teraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o kolejnym obiekcie, który może spaść już niedługo. MSWiA otrzymało informację ze struktur Unii Europejskiej.
Donald Trump jeszcze podczas kampanii prezydenckiej wyrażał przekonanie, że wojna na Ukrainie musi się skończyć. Czy Stany Zjednoczone odegrają kluczową rolę w zakończeniu konfliktu zbrojnego? Jak na razie sytuacja na linii Trump — Zełenski wydaje się być dość napięta. Prezydent Ukrainy podsumował dotychczasowe wsparcie, które otrzymał jego kraj od USA.
Już dawno po wyborach i zaprzysiężeniu nowego prezydenta, a oczy świata wciąż są zwrócone w kierunku Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jeszcze podczas kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał “wielką czystkę” jeśli chodzi o kwestie związane z nielegalnymi imigrantami, wśród których znajdują się również Polacy. Deportacja na masową skalę już się rozpoczęła.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie kryje rozczarowania po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o przywróceniu ceł na stal oraz podniesieniu stawki cła na aluminium do 25 procent. W jej oficjalnym stanowisku znalazły się mocne słowa zapowiadające odwet.
Donald Trump ogłosił wyjątkowo śmiały plan przejęcia kontroli nad Strefą Gazy przez USA, wywołując tym samym międzynarodową burzę. Propozycja gruntownej przebudowy tego obszaru i jego długoterminowej kontroli sprawowanej przez USA, spotkała się z ostrą krytyką zarówno ze strony świata. Reakcje na arenie międzynarodowej są jednoznaczne, znane jest też stanowisko Polski.