BiznesINFO.pl
Pomoc dla biznesu będzie kosztować. Za wszystko zapłacą Polacy - w podatkach

Biznes Info

Będzie dodatkowa pomoc dla biznesu. Wszyscy solidarnie się na nią złożymy

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Pomoc dla biznesu pochłonie 30 miliardów złotych. Skąd państwo weźmie na to pieniądze? Dla nikogo nie powinno być to zaskoczeniem - do wciąż nowych podatków powinniśmy się już przyzwyczaić.

Za pomoc dla biznesu zapłacimy w podatkach

Ostatnio pojawiła się deklaracja ze strony rządu, że przekaże dodatkowe 30 mld zł na pomoc dla biznesu. Prezydent Konfederacji Lewiatan nie ma żadnych złudzeń, skąd politycy będą czerpać dodatkowe fundusze.

- Na końcu te pieniądze pewnie będą wyciągnięte z nas. Musimy się spodziewać, że ten ponad rok z pandemią wcześniej czy później uderzy nas po kieszeniach w podatkach - mówił Maciej Witucki w programie "Money. To się liczy".

 - Myślę, że skoro minister finansów używa tak wspaniałej, brytyjskiej dyplomacji werbalnej, to rzeczywiście możemy spodziewać się podwyżki podatków - dodał prezydent Konfederacji Lewiatan.

Maciej Witucki nawiązał też do praktyki rządu polegającej na wprowadzaniu kolejnych opłat, nie nazywając ich wprost podatkami. "To moda, która przyszła z Brukseli" - powiedział. W końcu w praktyce nie robi to większej różnicy, jak nazwiemy nową daninę - opłatą czy podatkiem. Pieniądze z portfela i tak nam uciekną.

Ponad 30 podatków za rządów PiS

Portal Interia przeliczył ostatnio, że ogłoszony podatek od reklam, jest 35. podatkiem (czy jak wolałby rząd "opłatą") wprowadzonym za kadencji obecnej władzy. Przypomnijmy, o jakich opłatach mowa. Od 2016 roku obowiązuje przede wszystkim podatek bankowy, który rocznie przynosi do budżetu 4 mld zł.

Od 2019 r. Polacy, których dochód przekracza milion złotych rocznie, muszą przekazywać daninę solidarnościową, która daje kolejne 1,5 mld zł do budżetu.

Podatek cukrowy wprowadzony zupełnie niedawno, a który płaci każdy z nas (kto spożywa napoje z dodatkiem cukru, substancji słodzących, kofeiny, tauryny lub guarany) to wpływ do budżetu rzędu ok. 3 mld zł rocznie. A to tylko niektóre z bardzo długiej listy wprowadzonych przez rząd podatków (opłat), które, koniec końców, dotykają każdego Polaka.

System podatkowy w Polsce był niejednokrotnie poddawany ocenie przy okazji różnych rankingów, takich jak np. International Tax Competitiveness Index, w którym zajęliśmy 3.(!) miejsce od końca spośród krajów należących do OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i na przedostatnim miejscu w Europie lądując niedaleko za Włochami. To jednak nie wszystko. W kategorii "Paying Taxes" swojego rankingu "Doing Business" Bank Światowy przyznał Polsce dalekie 77. miejsce na świecie.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >