Ks. Rafał Główczyński znany w internecie jako "ksiądz z osiedla" przez trzy miesiące prowadził klubokawiarnię Cyrk Motyli, która działała w Warszawie bez żadnego cennika. W najnowszym nagraniu na swoim kanale na Youtubie opowiedział ile zarobił na jej prowadzeniu.
Rząd blisko rok temu do polskiego systemu pomocy społecznej wprowadził nową inicjatywę. Ma ona na celu wspomóc osoby starsze w codziennych czynnościach, których — ze względu na słuszny wiek — wykonanie sprawia im trudność. Nie jest to jednak charytatywna pomoc. Wykonywanie codziennych czynności może — dla tych, którzy zadeklarują się wspomóc osobę starszą — stać się pracą, za którą otrzymają wynagrodzenie. Kto im zapłaci? A kto może z tej pomocy skorzystać?
Ruszyła akcja pomocy charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Zbierane są nie tylko pieniężne datki, ale również produkty pierwszej potrzeby. Przewodniczący Episkopatu podjął decyzję. Księża łączą siłę z Caritas Polska. Włączyć się do działalności może każdy.
W ostatnich dniach ruszyło wiele programów wspierających powodzian. Własne akcje ogłosił również ZUS, ale także sieci sklepów; jak Biedronka czy Żabka. Teraz sytuacja ma się stać nieco łatwiejsza dla rolników. Szef resortu Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada szybsze podjęcie działań. Na co mogą liczyć Polacy?
Osoby poszkodowane przez powodzie mogą liczyć na znaczną pomoc finansową od państwa. Od natychmiastowych zasiłków po wsparcie na odbudowę budynków mieszkalnych – poszkodowani mogą otrzymać nawet 200 000 zł. Jak wygląda proces ubiegania się o te środki i jakie warunki należy spełnić?
W Polsce trwa jedna z największych klęsk żywiołowych ostatnich lat. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik, jak postępować w wypadku powodzi. Z tymi instrukcjami powinien zapoznać się każdy mieszkaniec zagrożonych zalaniem terenów.
Druga połowa września rozpoczęła się dla Polaków prawdziwą katastrofą. Wiele osób już od zeszłego tygodnia walczy z żywiołem. W trudnej sytuacji znaleźli się również uczniowie — jak zapowiedziała ministra edukacji, Barbara Nowacka, zamknięcie kolejnych szkół nie pozostanie bez odpowiedzi rządu.
W Polsce trwa fala kulminacyjna powodzi. Bardzo trudna sytuacja jest m.in. w powiecie kłodzkim i w powiecie lwóweckim. W Stroniu Śląskim i Kotlinie Kłodzkiej ludność jest ewakuowana śmigłowcami. Ludzie muszą opuścić mieszkania i tracą swój dobytek. Jak pomóc tym, którzy są w największej potrzebie? Ruszyły ogólnopolskie zbiórki pieniędzy.
Ruszył program “Czysty dom” i z miejsca stał się hitem. Część osób może skorzystać z zupełnie bezpłatnej usługi posprzątania domu. Roczna wartość pilotażowego programu w Krakowie to aż 150 tysięcy złotych. Wyjaśniamy szczegóły.
Z początkiem listopada zaczęła obowiązywać ważna nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Zyska na niej wielu starszych i samotnych Polaków, którzy potrzebują pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Zyskają też ci, którzy taką pomoc będą świadczyć. O co dokładnie chodzi?
Seniorom w Polsce nie żyje się lekko - wysokość świadczeń emerytalnych nie należy do najwyższych, do lekarzy specjalistów trzeba czekać w długich kolejkach, a leki są drogie. Do tego trzeba dodać wszechobecną drożyznę. W jeszcze gorszej sytuacji są emeryci, którzy stracili małżonka. W takiej sytuacji koszty utrzymania domu i opłacenia rachunków w całości spoczywają na jednej osobie, która do tej pory mogła liczyć na wsparcie finansowe drugiej połówki. Już niedługo sytuacja takich osób może ulec poprawie, a to za sprawą renty wdowiej.
W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się, na co i kiedy będą zbierane pieniądze podczas kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak powiedział, że „znowu gramy dla dużych i małych”. Prezes Fundacji WOŚP skrytykował również działania rządu, które były podejmowane podczas pandemii.
Obowiązek alimentacyjny zazwyczaj kojarzy nam się ze wsparciem finansowym udzielanym przez jednego z rodziców swojemu dziecku. Niewiele osób wie, że mogą wystąpić również takie sytuacje, w których to np. dorosłe dziecko będzie miało obowiązek finansowego wpierania rodziców. Pieniędzy można się domagać praktycznie w każdym wieku, jednak ich przyznanie zależy od wystąpienia kilku przesłanek.
Często mówi się, że dobry sąsiad to prawdziwy skarb i trudno się temu dziwić. Świadomość, że tuż obok mieszka ktoś, kto nie tylko odpowie na zwyczajowe “dzień dobry” ale w razie potrzeby będzie w stanie nam pomóc, jest niezwykle cenna, zwłaszcza dla osób starszych. To właśnie z myślą o nich i o tych, którzy na co dzień wspierają ich w podstawowych czynnościach, rząd wprowadza w życie nowe przepisy.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, z początkiem przyszłego roku zniknie jedno z popularnych świadczeń rodzinnych. Jednakże, dziennik zwraca uwagę, że osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia.
1 listopada 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadzi nową formę pomocy - usługi sąsiedzkie. Na sfinansowanie projektu rząd przeznaczy 30 mln złotych. Nowe przepisy zakładają, że uczynny sąsiad będzie mógł liczyć na rekompensatę finansową.
W dzisiejszych czasach wielu Polaków ograniczyło swoje wydatki w związku z drożyzną i wysokimi cenami. Osobami, które szczególnie dotkliwie to odczuwają są seniorzy. Emeryci i renciści często otrzymują niskie emerytury, których wysokość nie pozwala na kupienie wszystkich leków czy opłacenie rachunków. Warto wiedzieć, że starszym osobom przysługuje wiele innych świadczeń, które mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu, a jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny.
W drugiej połowie sierpnia w Dzienniku Ustaw RP opublikowano ustawę z dnia 28 lipca br. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Dla obywatela ważne jest m.in. to, iż w rezultacie do systemu pomocy społecznej wejdą usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich. Ustawa zacznie obowiązywać z dniem 1 listopada. Kto będzie mógł skorzystać z sąsiedzkiej pomocy, a kto będzie ją świadczył i ile na tym zarobi?
Niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce można skorzystać z nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji.
Obowiązek alimentacyjny zazwyczaj kojarzy nam się ze wsparciem finansowym udzielanym przez rodzica swojemu dziecku. Serwis infor.pl we współpracy z adwokat Anetą Sołtysik z Kancelarii Kupilas & Krupa w Bielsku-Białej wskazuje, że mogą wystąpić również takie sytuacje, w których to dorosłe dziecko będzie miało obowiązek finansowego wpierania rodziców.
W Polsce powstanie pierwsza w historii fabryka aut Mercedesa. Dziennik.pl. ustalił, że niemiecki producent samochodów dostał milionowe wsparcie od polskiego rządu.
Ojciec Tadeusz Rydzyk obawia się, że przez obniżkę podatków, zmniejszą się dochody jego mediów, informuje portal wirtualnemedia.pl.
Coraz więcej osób z powodu spirali długów zmuszona jest do życia w ciągłym stresie. Przyczyną zadłużenia najczęściej są zdarzenia losowe, nagła śmierć wspólnika, zmiana sytuacji w gospodarce. Problem płynności finansowej dotknął jeszcze więcej osób w czasie zamrożenia gospodarki z powodu pandemii koronawirusa. Niektórzy nawet sobie nie wyobrażają, że mogliby znowu żyć bez długów.Niestety zadłużenie to jedna z najczęstszych przyczyn migrenowych bólów głowy, nerwic, depresji i jeden z głównych motywów samobójstw w Polsce. Szczególnie nieetyczne metody egzekucji długów stosowane przez niektóre firmy windykacyjne przyczyniają się do wzrostu wskaźnika samobójstw i zgonów z powodu zawału serca. Prawie każdy dłużnik nękany jest telefonami o nietypowych godzinach (często bardzo porannych), komornicy kontaktują się z rodziną dłużnika, nachodzą dłużników w ich domach. Dłużnicy tracą nie tylko spokój, lecz także dobre relacje z rodziną, z przyjaciółmi a w końcu swoje mienie i zdrowie.
Bank Żywności SOS w Warszawie zbiera żywność dla uchodźców, którzy opuścili Ukrainę z powodu wojny. Potrzebne są przede wszystkim produkty z długim terminem ważności - przynaje szefowa PR Banku Żywności SOS w Warszawie Katarzyna Śniegocka w rozmowie z biznesinfo.pl. W dniach 4-5 marca 2022 r., na pl. bankowym w Warszawie w godz. 11.00 - 20.00 Bank Żywności zbiera produkty żywnościowe, które zostaną przeznaczone dla uchodźców, którzy opuścili Ukrainę, szukając schronienia w Polsce.
Andrzej Duda zamierza zawalczyć o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic. W trakcie wystąpienia w Chrzanowie przekonywał, że będzie na ten temat rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą. Na początek pomoc ma opiewać na 6 tys. zł.Z tego artykułu dowiesz się:Jak Andrzej Duda chce wesprzeć poszkodowanychKto potrzebuje szczególnego wsparciaNa jaki inny problem zwrócił uwagę prezydent
Pomoc de minimis to wsparcie udzielane przedsiębiorcom przez państwo. Zgodnie z definicją, jest to pomoc na tyle mała, że nie trzeba jej zgłaszać do Komisji Europejskiej, gdyż zakłada się, że nie narusza ona konkurencji i nie wpływa na handel między państwami członkowskimi. Dofinansowanie może być przyznane między innymi w formie szkoleń, inwestycji, zwolnień podatkowych czy umorzenia odsetek ZUS etc. Wysokość pomocy de minimis jest limitowana, a informacji o aktualnym wykorzystaniu puli udziela Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zasady przyznawania pomocy de minimis reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. Na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) 2020/972 z dnia 2 lipca 2020 r. ważność dotychczasowych standardów przydzielania wsparcia została przedłużona do 31 grudnia 2023 roku.
Programy pomocowe stały się dla tysięcy polskich firm ostatnią deską ratunku w obliczu kolejnych fal pandemii. Jednak zdaniem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), do końca tego roku należy zrezygnować z pakietów ratunkowych. Priorytetem jest bowiem normalizacja polityki pieniężnej.Z tego artykułu dowiesz się:Co na temat pandemicznego wsparcia uważa szef PFRIle pieniędzy zapewniły programy pomocoweJakie były ostatnie decyzje NBP w kontekście polityki pieniężnej