BiznesINFO.pl Polska i Świat Bełchatów do zamknięcia, decyzja zapadła. PGE podało daty
biznesinfo.pl

Bełchatów do zamknięcia, decyzja zapadła. PGE podało daty

10 czerwca 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Elektrownia Bełchatów ma przestać funkcjonować do 2036 r., natomiast zakończenie wydobycia złóż w Kopalni Bełchatów nastąpi w 2038 r. Polska Grupa Energetyczna podała szczegółowe daty wyłączania bełchatowskiego zagłębia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego PGE wyłączna kopalnię Bełchatów

  • Jaki jest szczegółowy plan działań

  • Jaką alternatywę dla węgla ma PGE

Kopalnia Bełchatów zostanie zamknięta

Obecnie Polska jest na etapie transformacji energetycznej, która musi zostać zakończona do 2040 r. i kosztować będzie 1,6 bln zł. Spółki Skarbu Państwa nie zwlekają z planami dotyczącymi transformacji energetycznej i już zaczynają publikować szczegóły.

Marszałek Województwa Mazowieckiego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji przedstawił daty wyłączenia bloków energetycznych. Z dokumentu wynika, że będą to daty:

  • 2030 r. - 1 blok

  • 2031 r. - 1 blok

  • 2032 r. - 2 bloki

  • 2033 r. - 2 bloki

  • 2034 r. - 3 bloki

  • 2035 r. - 2 bloki

  • 2036 r. - 1 blok

Z planu wynika, że zakończenie eksploatacji węgla nastąpi do 2038 r. PGE w oświadczeniu przesłanym do PAP potwierdziła te informacje. Jednocześnie włodarze regionu podkreślają, że zrealizowanie założeń nie będzie możliwe bez wsparcia ze środków unijnych.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE cytowany w komunikacie podkreślił, że przedstawione daty oraz odpowiednie zrealizowanie planu mają kluczowe znaczenie dla kompleksu energetycznego Bełchatów. Dodał, że to od tego projektu będzie zależała przyszłość naszej transformacji energetycznej.

Bełchatów wygaszony

W dokumentach Ministerstwa Aktywów Państwowych potwierdzono, że dalsza eksploatacja złóż w elektrowni Bełchatów byłaby nierentowna. PGE do wygaszenia zgłosiła także obszary Szczerców i Złoczew.

Marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber dodał, że kompleks Bełchatów jest obecnie największym pracodawcą w regionie. Zdaniem włodarzy regionu istotnym jest przeprowadzenie transformacji w taki sposób, aby nie zagrażała ona bezpieczeństwu społeczno-ekonomicznemu.

Z komunikatu wynika, że PGE planuje inwestować w niskoemisyjne oraz zeroemisyjne źródła energii. Będą to m.in.: elektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, czy magazyny energii. Inwestycje mają kosztować 5 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat