Bez tych dokumentów nie dostaniesz emerytury. ZUS opublikował ważną listę
Od czego zależy emerytura? Zwykle myślimy o odprowadzonych składkach, co jest skojarzeniem tyleż słusznym, co niepełnym. Równie ważny jest staż pracy, który potwierdzają odpowiednie dokumenty. Co w sytuacji, gdy nie możemy ich dostarczyć? Istnieje kilka miejsc, do których możemy zgłosić się po brakujące zaświadczenia.
ZUS alarmuje. Bez tego nici z emerytury
W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego złożenie wniosku o przyznanie świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinno być formalnością. Zdarza się jednak, że droga do uzyskania pieniędzy jest bardziej skomplikowana, np. jeśli zlikwidowano firmę, w której pracowaliśmy przez lata. Wówczas możemy mieć problem z uzyskaniem wszystkich niezbędnych dokumentów, ale nie ma powodów do paniki.
W większości przypadków nasze papiery “gdzieś są”, musimy tylko wiedzieć, gdzie powinniśmy ich szukać. Oto kilka rzeczy, które możemy zrobić w tej sytuacji.
Zobacz też: Lekarze żądają zmian. Kolejki NFZ rozstąpią się dla wybranych. Jest tylko jeden problem
Seniorzy pożegnają się z 13. emeryturą. Sprawdź, czy ciebie też to dotyczy Po Nowym Roku kierowcy ruszą do urzędów. Bez tego dokumentu zapłacisz 10 razy więcejTam znajdziesz dokumenty ze zlikwidowanych zakładów pracy
Lista podmiotów, do których mogły trafić zaświadczenia potwierdzające lata naszej pracy, nie jest krótka. Nie powinno to jednak budzić naszych obaw — zazwyczaj wybór instytucji jest oczywisty. W większości przypadków zarówno dokumentacja osobowa, jak i płacowa pracowników, przekazywana jest następcy prawnemu danego przedsiębiorstwa państwowego. Może to być nowy zakład lub spółka powstała w procesie prywatyzacji. W celu odnalezienia dokumentacji możemy odwiedzić także Krajową Radę Spółdzielczą lub związek rewizyjny.
Jeśli jednak ten trop się nie sprawdzi, dokumentów warto szukać w organie założycielskim, na przykład u wojewody lub, w mniej licznych przypadkach, we właściwym ministerstwie. Co więcej, w każdym województwie znajdziemy archiwum gromadzące dokumentację ze zlikwidowanych państwowych zakładów pracy. Ich wykaz możemy znaleźć w placówkach lub na stronie ZUS. Dokumenty będą przechowywane także przez sądy rejestrowe i upadłościowe czy urzędy skarbowe i organy odpowiedzialne za ewidencję działalności gospodarczej.
Gdzie jeszcze możemy odnaleźć dokumenty potwierdzające staż pracy? Osoby zatrudnione w przeszłości w jednostkach wojskowych mogą zgłosić się do Centralnego Archiwum Wojskowego. Natomiast w przypadku byłych pracowników PGR warto skontaktować się z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.
Ważne! W ten sposób udokumentujesz okresy składkowe
Wiemy już, gdzie szukać papierów potwierdzających staż pracy, Pozostaje pytanie: “Jakie dokumenty potwierdzają okresy składkowe?”. Standardowo w tym celu możemy przedstawić zaświadczenia od pracodawców, świadectwa pracy lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zatrudnieniu.
Zdarza się jednak, że nie możemy dostarczyć żadnego z tych dokumentów. W takiej sytuacji możemy posłużyć się:
- umową o pracę
- opinią o pracy
- wpisem w starym (książeczkowym) dowodzie osobistym,
- legitymacją służbową lub legitymacją związków zawodowych,
- pismami od pracodawcy,
- kopiami dokumentacji osobowej lub płacowej wydanymi przez jednostkę upoważnioną do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy
- zeznaniami świadków.
W przypadku tradycyjnego zaświadczenia o okresie zatrudnienia, powinno ono zostać wystawione przez pracodawcę na podstawie akt osobowych pracownika. Uprawniony do tego jest również prawny następca pracodawcy.