Pracodawca to każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, która zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie czy umowa o dzieło). Co istotne, pracodawcą nie jest podmiot „zatrudniający” pracownika na podstawie umowy B2B – w takiej sytuacji, zarówno de facto pracodawca i de facto pracownik stanowią dwa przedsiębiorstwa, równorzędne wobec siebie.
Obowiązki pracodawcy są określone przede wszystkim w Kodeksie Pracy, ale także w ustawach pokrewnych – ich liczba, wbrew pozorom, jest całkiem duża. Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy oczywiście terminowe wypłacanie wynagrodzenia, rzetelne prowadzenie dokumentacji pracowniczej, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy i urlopów.
Ale to nie wszystko – pracodawca musi także przeciwdziałać dyskryminacji, mobbingowi i innym formom nadużyć w miejscu pracy. Pracodawca ma również obowiązek zgłoszenia zatrudnienia do ZUS-u, opłacania składek i udzielania pracownikowi informacji o jego prawach. Co ważne, w myśl najnowszej legislacji unijnej, ratyfikowanej przez stronę polską, więksi pracodawcy są zobowiązani do wdrożenia systemu ochrony sygnalistów.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obowiązki pracodawców względem pracowników określał będzie nie tylko Kodeks Pracy, ale częściowo także Kodeks Cywilny – to on obejmuje bowiem wszelkie umowy cywilnoprawne, spośród których najpopularniejsza jest umowa zlecenie, a zaraz za nią umowa o dzieło.
Zatrudnienie w Polsce pozostaje na stabilnym poziomie, jednak rynek odznacza się sporą dynamiką w wielu różnych sektorach. Niemniej, jak wskazują najnowsze dane, największym pracodawcą w Polsce jest Biedronka, należąca do portugalskiego koncernu Jeronimo Martins – zatrudnienie w Biedronce znajduje ponad 80 tysięcy osób.
Drugie miejsce na liście zajmuje Poczta Polska, przez długi czas piastująca pozycję lidera – zatrudnienie w spółce (włącznie z Bankiem Pocztowym) spadło do zaledwie 67 tysięcy osób. Trzecie miejsce ma zaś PKN Orlen, który po fuzji z Lotosem i PGNiG zatrudnia już ponad 65 tysięcy osób.
W pewnym sensie, nieco bardziej ogólnym, można stwierdzić, że największym „pracodawcą” w Polsce jest państwo, włączając w to nie tylko administrację, ale również wojsko, policję, służbę zdrowia czy edukację. Naturalnie, jest to swego rodzaju ekstrawagancka ekstrapolacja, która nie powinna być brana pod uwagę przy dywagacjach statystycznych.
Należy przy tym pamiętać, że paradoksalnie największą ilość miejsc pracy w Polsce tworzą nie wielkie molochy, ale małe przedsiębiorstwa, zatrudniające niewielką ilość pracowników – często odznaczają się one również większą stabilnością zatrudnienia.
Pokaż więcej
Pracodawcy czekają na podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Na wejście nowych przepisów w życie szczególnie czekają przedstawiciele firm, które chcą skorzystać z dofinansowań do zatrudniania osób po 50. i 60. roku życia. Czy przedstawiciele starszego pokolenia wkrótce staną się konkurencją dla najmłodszych pracowników? Eksperci stawiają sprawę jasno.
Pracownicy z pokolenia Z pozostawiają wiele do życzenia. Podobno. Z takim przekonaniem możemy spotkać się w mediach społecznościowych, ale często również w gronie rodzinnym czy w środowisku pracy. Wyniki ostatnich badań rozstrzygają ten spór. Czy pracodawcom opłaca się zatrudnić “zetkę”?
Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne informacje o obszernych zwolnieniach grupowych w wielu firmach. Już kilka dobrych lat sytuacja nie była w tym aspekcie aż tak zła. Obserwowane są wyraźne tendencje, eksperci już znają przyczyny takiego stanu rzeczy. Jest kilka branż, którym trzeba się dokładnie przyjrzeć.
2 lutego wszedł w życie obowiązek, który obliguje pracodawców do podjęcia działań i zapewnienia szkoleń swoim pracownikom w zakresie określonych kompetencji, na które niezmiennie rośnie zapotrzebowanie. Obowiązku należy dopełnić, za jego zignorowanie przewidziane są kosmiczne kary.
Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada, że 2025 rok ma upłynąć pracodawcom pod znakiem wzmożonych kontroli. Mogą zapłacić gigantyczne kary, ale konsekwencje czekają również pracowników. Kiedy odpowiemy za pracę "na czarno"?
Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na urlopie? Kiedy złożyć wniosek o wolne? Okazuje się, że chociaż urlop wypoczynkowy jest elementem codzienności w każdym miejscu pracy, wiele osób nie zna zasad, na jakich powinien się odbywać i zostać przyznany. Czy można zostać odwołanym z urlopu?
Według rządowych danych luka płacowa w Polsce wynosi między 14 a 24 proc. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozpoczyna pracę nad projektem ustawy likwidującej ten problem. Firmy będą musiały składać raporty o nierówności płac, a pracownicy, którzy udowodnią w sądzie, że byli dyskryminowani, będą mogli dostać wyrównanie pensji. Od kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
Czy niewykorzystany urlop przechodzi na kolejny rok? Dzieje się tak tylko w kilku określonych przypadkach, a i wtedy pracownik musi pamiętać o pewnych warunkach. W wielu sytuacjach warto jednak wykorzystać całą pulę dni wolnych w danym roku kalendarzowym. Jeśli tego nie zrobimy, okazja do wypoczynku przepadnie.
Dyskusje wokół wolnej Wigilii wciąż trwają. Tymczasem pula dni wolnych od pracy w 2025 roku może być całkiem pokaźna nawet bez niej. Kiedy wypadają dni wolne na mocy ustawy w 2025 r.? Ich pulę dodatkowo powiększają jeszcze dodatkowe urlopy bezpośrednio od pracodawcy, np. psiacierzyński.
Od czego zależy emerytura? Zwykle myślimy o odprowadzonych składkach, co jest skojarzeniem tyleż słusznym, co niepełnym. Równie ważny jest staż pracy, który potwierdzają odpowiednie dokumenty. Co w sytuacji, gdy nie możemy ich dostarczyć? Istnieje kilka miejsc, do których możemy zgłosić się po brakujące zaświadczenia.
Ile powinien kosztować prezent na święta? Urząd Skarbowy wskazuje konkretną kwotę. Jeśli chcemy być bardziej hojni, będziemy musieli zapłacić podatek. Taka zasada nie dotyczy jednak wszystkich, Kto i kiedy musi pamiętać o podatku od prezentu?
Podczas 22. posiedzenia Sejmu, które trwa do 22 listopada 2024 r., posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, który wprowadza obowiązek podawania widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę – informuje RMF24. Projekt ma być odpowiedzią na unijną dyrektywę, która już wkrótce wymusi podobne zmiany. Co ciekawe, nie wszystkie zarobki zostaną ujawnione.
Perspektywa przepracowywania czterech dni w tygodniu zamiast pięciu otwiera przed ludźmi szereg nowych możliwości. Zyskaliby dzięki temu więcej czasu dla bliskich, ale również dla siebie, który mogliby spożytkować na przykład realizując swoje pasje. Chociaż zdecydowana większość popiera taki kierunek, najnowsze badanie pokazuje, że jednak nie wszyscy. Co sprawia, że niektórzy nie chcą pracować krócej?
Nawet kilkadziesiąt osób ma wkrótce stracić pracę w polskiej firmie z siedzibą w Wielkopolsce. W piątek (25 października) największy producent AGD w kraju poinformował o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych i wyjaśniła, że musi dostosować się do ”aktualnego otoczenia gospodarczego”. Sytuacja na rynku zaskoczyła przedsiębiorców?
Jeszcze niedawno ta platforma internetowa była liderem w branży rekrutacyjnej. Dziś mierzy się z decyzją o likwidacji i usuwa konta klientów. Dla przedsiębiorców i pracowników to koniec pewnej epoki. Tymczasem spółka ogłosiła, co zrobić, by nie stracić swoich danych. To już ostatni moment na działanie!
Wiele osób, które były świadkami nieprawidłowości w swoim zakładzie pracy, do tej pory nie chciało ich zgłaszać w obawie przed konsekwencjami. Bez żadnej ochrony same mogły zostać zwolnione i stracić źródło utrzymania. Od dziś w całej Polsce ma się to zmienić. Jakie prawa zyskują zgłaszający?
Nagłe przebranżowienie z powodu powodzi? Wiele osób w ostatnich dniach miało do czynienia z taką sytuacją. Czy pracodawca może oddelegować każdego do walki z żywiołem? Czy wynagrodzenie za taką pracę będzie niższe? W tym tygodniu wielu pracowników zadawało sobie te pytania, a odpowiedzi są jasne i przewidziane w prawie.
Prognoza pogody na najbliższe dni? Kolejne zwolnienia; to już nie fala, ale prawdziwa powódź. Następny gigant, tym razem z branży AGD, miał zwolnić 600 pracowników. Oficjalnie będzie ich znacznie więcej, a to już kolejna fatalna wiadomość w tym tygodniu. Kto musi być gotowy na zmianę pracy?
Dodatkowe kilkaset złotych do wynagrodzenia. Taki bonus przysługuje wielu Polakom, ale nie mają o tym pojęcia. Zasady są bardzo proste, a pracodawca nie może odmówić wypłaty dodatku. Wystarczy, że złożysz wniosek, a otrzymasz nawet 300 zł. Dlaczego? Odpowiadamy!
Już za kilka tygodni pracownicy mogą spodziewać się wielkich zmian. Rząd szykuje ustawę, a PIP szykuje się na falę zgłoszeń. Czego powinni obawiać się pracodawcy? Pod lupę trafią m.in. kwestie mobbingu i degradacji.
Takich wyników nie miały żadne inne przeprowadzane dotąd badania dotyczące powodów zmiany pracy przez pracowników w Polsce. Po raz pierwszy podstawową przyczyną znajdowania nowego pracodawcy nie są zarobki. Badanie dowidzi, że zdecydowanie bardziej istotne stały się inne czynniki.
Wynagrodzenie wypłacane z opóźnieniem to dość częsty problem. Ministerstwo Pracy chce z nim walczyć. Prawdopodobny jest scenariusz wprowadzenia podwyżki kar dla pracodawców. Jak informuje najnowsze wydanie “DGP”, wszystko będzie zależało od premiera.
Dramat w hali produkcyjnej w gdańskiej dzielnicy Przeróbka. 49-latek najechał na swojego pracownika wózkiem widłowym. Życia mężczyzny nie udało się uratować, prokuratura postawiła sprawcy zarzut zabójstwa. Jak wskazują śledczy, jego zachowanie było celowe.
Wraz z początkiem marca, pracodawcy będą musieli płacić co miesiąc więcej pieniędzy na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powodem wzrostu wysokości obowiązkowej opłaty jest wzrost kwoty średniego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 roku.
Każdy pracownik posiadający umowę o pracę musi otrzymać od swojego pracodawcy jeden ważny dokument. Wbrew pozorom, nie chodzi tu o PIT-a czy wnioski - co więcej, sam pracodawca ma na przekazanie dokumentu bardzo mało czasu.
Każdemu zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje pełnopłatny urlop wypoczynkowy w wymiarze zależnym od dotychczasowego stażu pracy. Może to być 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. W niektórych zakładach pracy funkcjonują też tzw. wczasy pod gruszą. Pracownicy mogą otrzymać wówczas dodatkowe dofinansowanie wypoczynku z funduszu socjalnego. Na jakich zasadach to działa?
Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku. W rezultacie wielu Polaków dostanie więcej pieniędzy – z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2022 roku liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie wynosiła ok. 3,6 mln osób. Nie możemy jednak zapomnieć, że dla innej grupy Polaków wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów idących łącznie w dziesiątki miliardów złotych.
ZUS zorganizował dla płatników składek konkurs na projekty poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy. W tegorocznej edycji wpłynęło rekordowe 5155 wniosków. Dotyczyły one przede wszystkim przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, opieki społecznej i pomocy zdrowotnej. Na realizację wybranych pomysłów ZUS przeznaczy łącznie 100 mln zł.