Bezzasadne kary sanepidu. Sądy unieważniają większość spraw
Kary od sanepidu masowo odrzucane przez sądy
Okazuje się, że kary, które sanepid nakłada na przedsiębiorców, są bezzasadne. Konrad Kulig, prawnik, który zajmuje się sprawami polskich przedsiębiorców opublikował na twitterze dane, z których wynika, że to zdecydowana większość (97 proc.). Tylko raz sąd orzekł na korzyść sanepidu. W jednym przypadku skarga została odrzucona, ze względów formalnych, podaje portal money.pl.
Czas zaktualizować wykres. W warszawskim Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym sanepid przegrał 97% spraw dotyczących kar za łamanie tzw. obostrzeń.https://t.co/GOJ2d6QQxf pic.twitter.com/K9SWX9WuSr
— Konrad Kulig (@KonradKulig_) March 31, 2021
Kary od sanepidu niezgodne z konstytucją
Okazuje się, że tłumaczenie prawników, którzy bronią swoich klientów w sprawach związanych z łamaniem przez przedsiębiorców obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną, dotyczące tego, że kary są niezgodne z konstytucją, jest wystarczające. Aby narzucane restrykcje mogły zyskać moc prawną, rząd musiałby wprowadzić stan wyjątkowy. Taką retorykę po raz pierwszy przyjął sąd w Opolu.
Precedensowa sprawa dotyczyła zakładu fryzjerskiego, który działał, mimo że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami zakłady fryzjerskie i kosmetyczne powinny być zamknięte.
"Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej” - napisano w uzasadnieniu.
Coraz więcej pozwów zbiorowych
Wygląda na to, że już niedługo Skarb Państwa będzie miał niedługo nie lada problem, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców (w tym nie tylko przedstawiciele gastronomii, czy turystyki, ale też właściciele siłowni i klubów fitness) zgłaszają swój sprzeciw wobec wprowadzanym ograniczeniom.
Do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa wpłynęły już trzy pozwy z żądaniem odszkodowania za uniemożliwienie prowadzenia działalności. To jednak nie wszystko, ponieważ tysiące przedsiębiorców decyduje się na dołączenie do pozwu zbiorowego.