BiznesINFO.pl Handel Monopolowy i Biedronka mają problem. Prohibicja na deptaku, bo postawili kościół
Biznesinfo.pl

Monopolowy i Biedronka mają problem. Prohibicja na deptaku, bo postawili kościół

6 marca 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Biedronka stratna z powodu kościoła

Biedronka w Szczecinie napotkała na problemy w związku z budową Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w kamienicy przy ul. Bogusława 9.

Od 2018 r. lokalizacja świątyni ma decydujący wpływ na sprzedaż wyrobów alkoholowych. Wtedy to uchwała rady miasta Szczecin wprowadziła regulację, zgodnie z którą punkt sprzedaży napojów o zawartości alkoholu przekraczającej 4,5 proc. nie może znajdować się bliżej niż 100 metrów od „budynków i budowli sakralnych”. Zapis ten obejmuje wszystkie miejsca sakralne, bez względu na wyznanie.

W związku z tym Biedronka była zmuszona do zamknięcia na stałe jednego z wejść, które znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od kościoła. Ma to niekorzystny wpływ na market, ponieważ obok drzwi, zaryglowanych już od kilku dni, znajdowała się często używana przez klientów kasa. Personel sklepu nie kryje niezadowolenia z wybudowania kościoła – podaje Gazeta Wyborcza Szczecin.

Prohibicja zaszkodzi właścicielom

Nowe przepisy uderzają nie tylko w Biedronkę, ale i w lokale gastronomiczne, których na deptaku Bogusława jest mnóstwo. Uchwała wpłynie znacząco na przychody m.in. pubu Seta i galareta, który znajduje się tuż obok wejścia do kamienicy z kościołem.

Uchwała doprecyzowuje zasady sprzedaży alkoholu, czyniąc wyjątek dla lokali – w przypadku serwowania samego piwa obowiązuje zachowanie od kościoła odległości nie 100 m, a 30 m. Jednak w zgodnie z tymi zapisami alkoholu nie będzie można serwować w ogródkach, które są rozstawiane przed pubami w sezonie letnim.

Zdaniem Dominiki Jackowskiej, radnej miasta, aby lokale mogły sprzedawać wyroby alkoholowe w ogródkach, niezbędna jest nowelizacja prawa. Zgodnie z jej propozycją, obostrzenia należałoby wyłączyć także wobec „przedogródków przypisanych do pubów czy restauracji”.

Inne przypadki prohibicji

Podobne zapisy, które zakazywały serwowania alkoholu przy budynkach sakralnych, zostały zniesione wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. W myśl uchwały z 2018 r. obowiązywał zakaz sprzedaży alkoholu w odległości mniejszej niż 50 m od budynków kultu religijnego – podają finanse.wp.pl.

Wniosek o unieważnienie przepisu wniósł jeden z restauratorów, którego lokal znajduje się na Starym Mieście tuż obok kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat