BiznesINFO.pl Handel Porażająca kara dla Biedronki. Sieć musi zapłacić ponad 723 mln zł
Wikimedia Commons Pece CC3.0

Porażająca kara dla Biedronki. Sieć musi zapłacić ponad 723 mln zł

14 grudnia 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Za co Biedronka zapłaci karę

  • Na co mogą liczyć poszkodowani

  • Jakie są dalsze plany UOKiK

Biedronka złapana na nieuczciwych praktykach

Biedronka została poddana kontroli UOKiK. Sieć miała w arbitralny sposób narzucać rabaty handlowe dostawcom owoców i warzyw. Jak podaje Interia Biznes, kontrahenci byli informowani o konieczności udzielenia rabatu dopiero po zrealizowaniu dostaw.

- Tym samym zawierając umowę nie wiedzieli, ile zarobią, ponieważ w każdej chwili właściciel Biedronki mógł zażądać pomniejszenia wynagrodzenia poprzez przyznanie dodatkowego rabatu w sobie tylko znanej wysokości - napisano w komunikacie UOKiK.

Gdyby dostawca odmówił uwzględnienia rabatów przy korekcie faktur, groziłaby mu kara finansowa. Z racji, że Biedronka ma ogromną siłę na rynku, wielu kontrahentów zgadzało się na proceder, wiedząc, że zakończenie współpracy z siecią może narazić ich na jeszcze większe straty.

Z komunikatu UOKiK wynika, że przebadano umowy spółki z dostawcami z lat 2018-2020. Inspekcja wykazała, że dzięki kwestionowanym praktykom, Biedronka zarobiła 600 mln zł. W niektórych wypadkach nieuczciwy rabat przekraczał nawet 20 proc. całego obrotu. Ucierpiało ponad 200 podmiotów i ok. 80 proc. to dostawcy owoców i warzyw.

723 mln kary dla Biedronki to nie wszystko. Będą jeszcze odszkodowania

UOKiK może ukarać za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej w branży rolno-spożywczej grzywną do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorstwa . Biedronka będzie musiała wypłacić 723 mln zł kary, a oprócz tego czekają ją sprawy sądowe z dostawcami.

- Decyzja stwierdzająca nieuczciwość systemu rabatowego Jeronimo Martins Polska ułatwi dostawcom dotkniętym tymi praktykami uzyskanie odszkodowania w postępowaniach cywilnych, do czego już teraz zachęcam - mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Szef urzędu zapowiedział również, że będzie wspierał przedsiębiorców w walce o stracone pieniądze. Ponadto nakazano Biedronce zaprzestanie nieuczciwych praktyk wobec dostawców. Warto zaznaczyć, że to niejedyna karą, jaką UOKiK ostatnio nałożył na Biedronkę .

UOKiK chce zmian w prawie, aby inne sieci handlowe go nie wykorzystywały

UOKiK planuje ukrócenie procederu nieuczciwych rabatów nie tylko w Biedronce, ale także w innych sieciach handlowych. Wszczęto już w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

Śledztwa urzędu doprowadziły do wniosku, że problem trzeba zdusić w zarodku, najlepiej dzięki nowelizacji ustawy o przewadze kontraktowej. Ułatwiłoby to UOKiK wspieranie przedsiębiorców i rolników w potencjalnych sprawach sądowych z dużymi podmiotami.

- Wkrótce przedstawimy pierwsze wnioski wynikające z tej analizy, które zostaną uwzględnione przy sporządzaniu raportu z badania tego rynku oraz opracowywaniu propozycji zmian legislacyjnych przy okazji przyszłorocznej implementacji dyrektywy unijnej w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych - informował UOKiK w komunikacie.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat