Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bon turystyczny może powędrować do większej ilości osób. Pojawił się apel
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 12.07.2020 02:00

Bon turystyczny może powędrować do większej ilości osób. Pojawił się apel

Czy bon turystyczny będzie miał większy zasięg?
Pixabay

Bon turystyczny promuje głównie większych przesiębiorców

Jak podaje portal bankier.pl, do senatu trafiła poprawka do ustawy o bonie turystycznym, zakładająca rozszerzenie zasięgu usług, które mogłyby być za jego pomocą finansowane. Sejmowa komisja rozpatrzy ma rozpatrzeć poprawkę we wtorek (14.07). Tymczasem Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o poparcie tej poprawki, argumentując, że poprawi ona sytuację mniejszych przedsiębiorców, jako że bon turystyczny działający według aktualnie proponowanych zasad wspierać będzie głównie dużych przedsiębiorców, oferujących kompleksowe usługi.

"Rzecznik MŚP wskazał w liście, że w wersji ustawy zaproponowanej przez prezydenta refundacje otrzymałyby te usługi turystyczne, które byłyby połączone z co najmniej jeszcze jedną usługą w ramach tej samej podróży lub wakacji. Przykładowo jeden przedsiębiorca musiałby zorganizować spływ kajakowy i dodatkowo zapewnić transport" - tłumaczy bankier.pl. Rzecznik Adam Abramowicz proponuje więc, żeby bon turystyczny obowiązywał nie tylko na tego rodzaju kompleksowe usługi, ale także na usługi pojedyncze, takie jak wynajęcie przewodnika czy kajaku.

Bon turystyczny należy rozszerzyć?

Zmiana, o którą dopomina się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wymagałaby zmiany zapisanej w ustawie definicji "imprezy turystycznej". Rzecznik podkreśla, że dzięki temu rozwiązaniu wsparcie w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią koronawirusa otrzymają także mniejsi przedsiębiorcy. Zapowiada także, że będzie do tego rozwiązania przekonywał posłów z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

Bon turystyczny ma być wsparciem dla zdewastowanego pandemią i kwarantanną sektora turystycznego w Polsce, jak również dla polskich rodzin, które będą dzięki niemu mogły pozwolić sobie na wakacje, na jakie bez takiej zapomogi być nie byłoby ich stać. Bon turystyczny nie będzie wypłacany w gotówce, lecz będzie miał postać elektroniczną, "Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym" - informuje ministerstwo rozwoju.

Elektroniczny bon przyznawany będzie rodzinom z co najmniej jednym dzieckiem. Wartość bonu wyniesie 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia (w przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 1000 zł). Usługi, do których opłacenia będzie można wykorzystać bon, ujęte będą w katalogu bazy turystycznej, nad którym pracuje aktualnie Polska Organizacja Turystyczna. Wniosek o bon turystyczny można złożyć po rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).