Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras spotkał się wczoraj w Łochowie z przedstawicielami branży turystycznej. Omówiony został nowy podatek nazywany opłatą turystyczną, wobec której pojawiło się sporo zastrzeżeń. Minister Nitras zaprezentował nowy plan, który de facto poskutkuje nałożeniem na polskich turystów nowego podatku.
Europejskie stolice i ich subregiony odpowiadają za największy procent ruchu turystycznego, tak wśród samych mieszkańców, jak turystów z kontynentu i spoza niego. Są wyjątki, np. Monachium w Niemczech, ale tendencja jest, co do zasady, jasna. Europejski Urząd Statystyczny rzuca nieco więcej światła na turystyczne szlaki. Także na te, które wydają się, przynajmniej dla turystów, zupełnie dotąd nieoświetlone. Polska ma region, który bije rekordy nawet wśród najbliższych sąsiadów: Czech czy Węgier, pod względem udziału ruchu turystycznego w danym kraju.
Polskę odwiedza coraz więcej turystów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że liczba osób wybierających nasz kraj na wakacje znacząco wzrosła. Czy to zapowiedź trwałego trendu? Przedstawiamy, co kryje się za turystycznym sukcesem Polski.
Mapy Google dla wielu osób stały się współcześnie na tyle stałą częścią życia, że bez nich trudno im sobie wyobrazić życie, czy choćby pracę. Ułatwiają dotarcie do celu, wybór najszybszej trasy, a bywa, że i zorientowanie się w zupełnie obcej dla siebie okolicy. Polskie służby ostrzegają jednak, że istnieją miejsca, w których Mapy Google nie pomogą, a wręcz przeciwnie – mogą poważnie zaszkodzić.
Zupełnie nowy, duży park rozrywki powstaje właśnie w północnej Polsce. Hossoland, bo tak ma się nazywać, będzie konkurencją dla małopolskiej Energylandii, która dla Polaków pragnących dawki intensywniejszych wrażeń, do dziś jest właściwie jedyną opcją, o ile nie chcą wybierać się za granicę. Znamy już datę otwarcia nowego miejsca oraz pierwsze atrakcje, które zaoferuje gościom.
O tym, że górale kochają “dutki” wie chyba każdy, kto choć raz był na wakacjach pod Tatrami. Złośliwi żartują nawet, że Podhale to jedyny region w kraju, w którym płacenie podatków się nie przyjęło. Urzędnicy z Kościeliska chcą z tym skończyć i szykują bat na właścicieli kwater, którzy prowadzą turystyczny biznes w szarej strefie.
Zdarzają się na rynku firmy o tak znaczącym statusie, że ich marka staje się de facto synonimem całej branży czy gałęzi przemysłu. McDonald’s, Apple, Rolex, Nike - przykłady można mnożyć. W branży turystycznej za taką firmę może uchodzić biuro podróży założone na długo przed wynalezieniem żarówki. Właśnie zostało ono zakupione przez Polaków.
Mamy nowy polski viral. Jeden z hoteli w Świeradowie-Zdroju opublikował na TikToku krótkie nagranie, w którym prezentuje swoje usługi i dostępną ofertę wypoczynkową. Robi to jednak w sposób, który w kilka godzin podbił internet i został niezwykle dobrze przyjęty w mediach społecznościowych. Sukces zapewnił humor i prostota.
Popularna platforma, która oferuje usługi w zakresie rezerwacji miejsc w hotelach i pokojach gościnnych stosuje nieuczciwe praktyki handlowe, a do tego nie respektuje unijnych przepisów. Takie zarzuty usłyszał Booking.com w Hiszpanii. Tamtejsza Komisja Rynków i Konkurencji nałożyła na platformę ogromną karę, która może odbić się również na użytkownikach w Polsce. W jaki sposób?Z tego tekstu dowiesz się:● O co chodzi w sporze z Booking.com,● Co zarzuca się platformie,● Jaką karę nałożono na Booking.com,● Jak sytuacja może wpłynąć na klientów w Polsce.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty polskim liniom lotniczym Enter Air. Dotyczą one szeregu nieprawidłowości takich jak wprowadzanie klientów w błąd, zaniżanie odszkodowań czy problemy z reklamacją. Zakwestionowano aż 10 praktyk spółki, której grozi teraz wysoka kara.
Wielu myślami jest już na długo oczekiwanym urlopie. Tymczasem jedno z największych europejskich biur podróży, grupa FTI, właśnie ogłosiło upadłość i nie będzie mogło zabrać na wypoczynek klientów, którzy już za to zapłacili. Wydane zostało oświadczenie, w którym spółka wyjaśnia, co ich czeka.
Na terenie Unii Europejskiej oraz w strefie Europejskiego Obszaru Gospodarczego spadną ceny roamingu. Stanie się tak za sprawą nowej regulacji, która wprowadza nowe stawki za SMS-y i połączenia telefoniczne. Co ważne, zwiększone zostaną również limity transmisji danych w ramach bezpłatnych pakietów.
Platforma rezerwacyjna Booking.com zostaje objęta bardziej restrykcyjnymi regulacjami w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA) wprowadzonych przez Komisję Europejską. Oto jak te zmiany wpłyną na użytkowników i działalność firmy.
Komisja Europejska, przy pomocy krajowych organów ścigania, wszczęła śledztwo ws. 20 linii lotniczych, które miałyby wprowadzać klientów w błąd, stosując praktyki greenwashingu. Niedługo później wyciekły nazwy przewoźników, którzy podlegają kontroli. To najwięksi gracze branży.
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej poinformował o przyłapaniu na gorącym uczynku turystów, którzy próbowali zrobić sobie zdjęcie ze słupkami granicznymi. Być może niewiele osób wie, że z pozoru niewinne zachowanie, w istocie jest łamaniem prawa i proszeniem się o kłopoty.
Planując podróż za granicę, ważne jest odpowiednie przygotowanie dokumentów, w tym paszportu. Zapoznajmy się z rodzajami paszportów, procedurami składania wniosku oraz kosztami i terminami oczekiwania na wyrobienie tego istotnego dokumentu podróży.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wielu Polaków spędzi je w domach, wraz z najbliższymi, ale nie brakuje też osób, które w tym czasie chętnie udają się w podróż m.in. w polskie góry. Z danych serwisu OLX wynika, iż w ubiegłym miesiącu oferty noclegu sprawdzało 400 tys. użytkowników. Jak prezentują się ceny? Zimową drożyznę w polskich górach analizuje portal INNpoland.pl.
Polacy bardzo chętnie podróżują samolotami. Trudno się temu dziwić przy tak dużej dostępności tanich, bezpośrednich połączeń do wielu europejskich miast. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy są, chociażby wyniki łódzkiego lotniska, które od stycznia do sierpnia br. obsłużyło już 200 tys. pasażerów. Sukces polskiego lotniska wyróżniło Stowarzyszenie Europejskich Portów Lotniczych. Teraz “Gazeta Wyborcza” informuje, że port ten będzie poszerzał swoją załogę.
Przy okazji organizacji imprez sportowych mieliśmy się już okazję wielokrotnie przekonać, że skala i rozmach inwestycji prowadzonych w Chinach potrafi wprawić w osłupienie. Tym razem Państwo Środka zachwyciło nowym parkiem rozrywki, który w momencie otwarcia pobił kilka rekordów Guinessa.
Do stolicy polskich Tatr coraz chętniej przyjeżdżają turyści z Bliskiego Wschodu. Przyciąga ich wyjątkowy klimat, góralska kultura i gościnność tutejszych mieszkańców. A gdy przychodzi pora zaopatrzyć się w pamiątki, szczególnym zainteresowaniem wśród nich cieszy się znany wszystkim produkt, kojarzony raczej z okresem jesienno-zimowym. Dowodem na to ma być historia pani Jadzi z Krupówek, o której pisze serwis fakt.pl.
Obecnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Izraela. W razie odwołania wyjazdu turystom przysługuje jednak zwrot wpłaconych pieniędzy.
Wenecja to urokliwe miasto, które co roku odwiedzają miliony turystów. Aby chronić jego walory miasto rozważa wprowadzenie opłaty dla przyjezdnych.
To miały być niezapomniane wakacje. 40-letni Węgier po raz pierwszy wybrał się do Rzymu wraz ze swoją narzeczoną. Podczas urlopu został aresztowany. Jak się okazało, doszło do pomyłki.
Holenderskie linie lotnicze Corendon Airlines testują nową usługę, w ramach której pasażerowie będą mogli odbyć podróż bez towarzystwa dzieci. Za taką możliwość będą musieli sporo zapłacić.
Urlop w Zakopanem może, a wręcz powinien być przyjemny, jednak aby tak było, musimy mieć oczy dookoła głowy. Poza kieszonkowcami, czy też oszustami proponującymi chociażby popularną grę w trzy kubki, nabici w przysłowiową butelkę możemy zostać także przez nieuczciwych prywatnych przewoźników. Ci nierzadko posuwają się do naprawdę podstępnych zachowań, tylko po to, by ukraść klientów komunikacji miejskiej i wzbogacić się naszym kosztem. I nie chodzi tu tylko o tzw. busy, ale także wyrachowanych taksówkarzy.
Właściciele pensjonatów w górach mają powód do zadowolenia. Do stolicy polskich Tatr przyjeżdża coraz więcej turystów z Bliskiego Wschodu. Często przyjeżdżają też w większych grupach, choć zdarza się, że goście mają specyficzne wymagania.
Wielbiciele górskich wędrówek nie kryją oburzenia i żalu po wpisie, jaki zamieszczono w ten weekend na fanpage’u znanego schroniska w Karkonoszach. “Moje ukochane miejsce”, “Serce pęka”, “Nie składajcie broni, proszę”, “Nie pozwólmy, żeby to się tak skończyło!” – to tylko kilka z ponad tysiąca komentarzy wstawionych pod postem dodanym przez Schronisko Pttk Samotnia im. Waldemara Siemaszki.
Na greckiej wyspie Rodos szaleją groźne pożary. Osoby, które musiały przerwać swoje wakacje, mogą się upominać o zwrot poniesionych kosztów.