BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News n/z Budowa nowego budynku mieszkalnego.

East News, Arkadiusz Ziolek

Boom na działki trwa w najlepsze. Zeszły rok był rekordowy, teraz może być jeszcze lepiej

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Działki okazują się być najlepiej sprzedawanym towarem ze wszystkich rodzajów nieruchomości. Wraz z rosnącym popytem, w górę idą także ceny działek. Te stanowią ponad 30 proc. budowy całego domu. Czy możemy mówić o kolejnym szale na rynku nieruchomości?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu działki są hitem sprzedaży

  • Gdzie działki są najdroższe

  • Gdzie działki są najtańsze

Działki hitem sprzedaży

Pandemia koronawirusa, a zwłaszcza pierwszy lockdown dosadnie pokazał, że balkon, ogródek, czy działka mogą okazać się zbawienne dla naszego organizmu. Okazuje się, że to właśnie te ostatnie stały się prawdziwym hitem sprzedażowym, a liczby nie kłamią - z rok na roku Polacy kupują ich coraz więcej.

Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w 2020 r. podpisano 62 tys. aktów notarialnych obejmujących działki notarialne. Polacy ponad 58 tys. z nich kupili od osób prywatnych oraz firm, a niecałe 6 tys. od Skarbu Państwa.

Co więcej, w 2019 r. zakupiono lekko ponad 50 tys. działek: 46 tys. z nich pochodziło od podmiotów prywatnych, a reszta od Skarbu Państwa. Dla porównania, w 2013 r. było to zaledwie 27 tys. nieruchomości.

Wojciech Rynkowski z serwisu Extradom.pl w rozmowie z money.pl podkreśla, że zamożniejsi już od dłuższego czasu migrują pod miasto, gdzie tworzą się skupiska domów jednorodzinnych. Pandemia koronawirusa przyspieszyła ten trend, ponieważ ludzie pracują zdalnie i nie muszą mieszkać w centrum aglomeracji miejskich.

Działki umocnione przez COVID-19

Ekspert tłumaczy, że Polacy niekoniecznie wybierają działki znajdujące się blisko miasta. Bardzo często jest to wieś oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od miasta, a w wyborze przeważają walory rekreacyjne.

Na wybory inwestycyjne wpływają także dogodne warunki kredytowania: niskie oprocentowanie oraz mały WIBOR zachęcają Polaków do zaciągania zobowiązań. Przypomnijmy, że Polacy w lutym 2021 r. złożyli rekordową ilość zapytań w sprawie kredytów hipotecznych.

Jednakże chęci zakupowe działek oraz rosnący popyt sprawiły, że działki są coraz droższe. Najdroższe, których cena stanowi 1/3 budowy domu, są działki znajdujące się w pobliżu wielkich aglomeracji miejskich.

Najdroższe działki są na Mazowszu, gdzie cena za mkw. przekroczyła 300 zł, natomiast najtańsze w woj. opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie mkw. działki kosztuje 100 zł. Najszybciej rosną ceny małych działek o pow. do 800 mkw.

Podobne artykuły

Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 28.03.2021. Warszawa N/Z Przedswiateczne zakupy w hipermarkecie Carrefour

Handel

Tesco likwiduje swój program lojalnościowy. Masz czas tylko do końca czerwca

Czytaj więcej >
Biznes Info

Handel

AliExpress w tarapatach. Założyciel musi zapłacić miliardową karę

Czytaj więcej >
Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >