Nieruchomość w sensie prawnym, a więc w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, jest jedną z rzeczy, mogącą stanowić element obrotu cywilnoprawnego. Zgodnie ze słownikową etymologią, „nieruchomości” stanowią dobra „nieruchome”, a więc są to wszelkiego rodzaju budynki oraz grunty.
Nieruchomości mają nie tylko ważne, ale wręcz fundamentalne znacznie dla życia człowieka jako jednostki i dla całości gospodarki. Domy czy mieszkania służą nam za miejsce bytowania, biurowce, magazyny i zakłady pracy pozwalają nam na utrzymanie, a grunty wszelkiego typu rodzą dla nas podstawowe dobra, bez których nie moglibyśmy przeżyć. Z uwagi na te przymioty, nieruchomości mają także wymierną wartość inwestycyjną.
Co do zasady, polskie prawo wyróżnia trzy rodzaje nieruchomości, z których jedna może dzielić się na podrodzaje. Tą ostatnią stanowią nieruchomości gruntowe, a więc ziemia. Wyróżniamy nie tylko grunty właściwe pod zabudowę, ale także grunty rolne i grunty leśne. Kolejnym z rodzajów nieruchomości są nieruchomości budynkowe, a więc wszelkiego rodzaju bloki mieszkalne, domy, czy budynki użytkowe (magazyny, fabryki, sklepy, biurowce, etc.).
Ostatnim z typów nieruchomości stanowią części budynków, określane jako „nieruchomości lokalowe”. Mogą to być mieszkania w blokach czy wieżowcach, ale również prawnie i fizycznie wydzielone elementy innych nieruchomości, stanowiących niegdyś całość.
W przeciwieństwie do kupa rzeczy ruchomych lub zwierząt, nabycie nieruchomości jest nieco bardziej skomplikowane. Umowa sprzedaży nieruchomości każdorazowo wymagać będzie sporządzenia jej w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Cudzoziemcy mogą nabywać nieruchomości w Polsce wyłącznie za zgodą właściwego ministra (reguła ta nie dotyczy kupna mieszkań).
Nabywając nieruchomość trzeba przygotować się na dodatkowe koszty – między innymi taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych (2%) oraz opłatę sądową za wpis do Księgi Wieczystej (którą każda nieruchomość musi posiadać).
Inwestycja w nieruchomości, podobnie jak inwestycja każdego innego rodzaju, może wiązać się z ryzykiem. Niemniej, wielu ekspertów sugeruje, że inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych możliwości lokowania kapitału, a same nieruchomości wykazują dość dużą odporność na kryzysy gospodarcze. Inwestowanie w nieruchomości może ponadto uchronić nasze pieniądze przed inflacją.
Istnieją różne typy inwestowania w nieruchomości. Zdecydowanie najdroższą, choć przynoszącą największe zyski, jest po prostu budowa nieruchomości (na przykład mieszkań) i ich późniejsza sprzedaż. Można również kupować mieszkania do remontu lub mieszkania po niższej cenie, by po regulacji ich stanu odsprzedać je z zyskiem. Wiele osób jednak kupuje mieszkania na wynajem, sprzedaż traktując jako ostateczność – jest to inwestycja, która zwraca się zdecydowanie najdłużej.
Pokaż więcej
Od 2025 roku policjanci będą mogli liczyć na wyższe dodatki mieszkaniowe, które mają być odpowiedzią rządu na rosnące problemy kadrowe w służbach mundurowych. Choć zmiany te mają poprawić sytuację finansową funkcjonariuszy i zatrzymać ich w służbie, związkowcy wskazują, że to nie wystarczy.
Śnieg lada moment oficjalnie pojawi się w Polsce. Jeśli jesteś właścicielem domu lub zarządcą nieruchomości powinieneś wiedzieć, czy masz obowiązek odśnieżania chodnika przed swoją posesją. Okazuje się, że w niektórych przypadkach nie trzeba tego robić. Sprawdź, jak i kiedy możesz uniknąć mandatu.
To smutna wiadomość nie tylko dla Norwegów, ale też dla wszystkich pasjonatów branży hotelarstwa i nieruchomości. Nie żyje Olav Thon założyciel znanej na całym świecie firmy Olav Thon Group. Biznesmen zmarł w wieku 101 lat. Swoją karierę zawodową zaczynał jako nastolatek od handlu futrami. Już w wieku 27 lat dorobił się pokaźnego majątku.
Na rynku mieszkaniowym szykują się zmiany. Wielu potencjalnych kupujących nadal obawia się rosnących cen, wygląda jednak na to, że los odwróci się od deweloperów. Dlaczego i kiedy ceny mieszkań miałyby zacząć maleć? Przedsiębiorcy na rynku mieszkaniowym znaleźli się w nieciekawej sytuacji…
Polski rynek nieruchomości znalazł się w krytycznym momencie, co odczuwają nie tylko ci, którzy chcą sprzedać lub kupić mieszkanie, lecz także osoby zainteresowane wynajmem. Nowe dane wskazują, że Polaków bogacących się na wynajmowaniu mieszkań jest ponad milion. Mowa wręcz o całej nowej… klasie społecznej.
Polskie domy należą do najbardziej zatłoczonych w Europie – wynika z badań Eurostatu. Mimo, że w ostatnich latach sytuacja zaczęła się poprawiać, jeśli chodzi o przestrzeń życiową, wciąż pozostajemy w tyle. Największym ograniczeniem jest to, które wynika z ograniczonych możliwości finansowych. Jak w ciągu dziesięciu lat zmieniła się mieszkaniowa sytuacja Polaków?
Sprawa wiceministra rozwoju i technologii Jacka Tomczaka (PSL) wywołała medialną burzę, po tym jak portal WP opisał, że jego kancelaria notarialna wielokrotnie obsługiwała firmy deweloperskie. Wcześniej pojawiły się informacje m.in. o tym, że na konta partii PO i PSL wpływały miliony od firm deweloperskich. Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z portalem BiznesINFO wyjaśnia, jak współpraca polityków z deweloperami może psuć rynek nieruchomości.
Rosnące ceny mieszkań skłaniają deweloperów do poszukiwania kreatywnych rozwiązań, aby sprostać oczekiwaniom nabywców, a także uczynić małe mieszkania bardziej funkcjonalnymi. Obecnie popularność zyskują małe mieszkania z dodatkową przestrzenią dostępną dla wszystkich mieszkańców budynku, takie jak strefy coworkingowe, pokoje zabaw dla dzieci, czy sale klubowe. Czy warto się nimi zainteresować?
Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej (ESPON) opublikowała nowy raport dot. dostępności mieszkań w miastach Unii Europejskiej. Pod uwagę brano nie tylko bezwzględne ceny lokali - tak kupna, jak i najmu - ale też lokalne zarobki. Wieści są fatalne - Warszawa jest dziś najdroższym miejscem do życia UE.
Od 1 kwietnia 2024 roku właściciele nieruchomości muszą przestrzegać nowych przepisów dotyczących świadectw energetycznych. Niezastosowanie się do wymogów może wiązać się z surowymi karami, a same przepisy mają na celu promowanie oszczędności energetycznej. Sprawdź, co dokładnie zmienia się dla właścicieli domów i mieszkań oraz na jakie koszty trzeba się przygotować.
Po długim okresie wzrostów, ceny mieszkań w największych polskich miastach zaczynają spadać. Rynek wtórny odnotowuje pierwsze od dawna korekty cen, a sprzedający urealniają swoje oczekiwania. Co to oznacza dla kupujących i czego można się spodziewać w najbliższych miesiącach?
Anteny na dachach to powszechny widok - zapewniają nam dostęp do telewizji, radia czy Internetu. Zwykle po montażu rzadko zwracamy na nie uwagę, ale okazuje się, że możemy mieć przez nie spore problemy. Prawo budowlane w Polsce jest szczegółowe i wymagające w tej kwestii i naruszenie go może skutkować surową grzywną.
Co ma wspólnego ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z liczbą miejsc parkingowych wymaganych do budowy przy nowych mieszkaniach? Według rządzącej koalicji bardzo wiele. To właśnie ramy prawne dla walki ze skutkami powodzi posłużyły bowiem do tego, by raz jeszcze spełnić postulaty deweloperów.
Poczta Polska, będąca największym operatorem pocztowym w kraju, ogłosiła rewolucyjne zmiany w systemie wynagrodzeń, które mają na celu modernizację struktur płacowych oraz poprawę warunków pracy. Nowe zasady mają zlikwidować stare mechanizmy premiujące tylko wieloletnich pracowników, a także przywrócić znaczenie wynagrodzenia zasadniczego. Zmiany, docelowo, mają wreszcie otrząsnąć kurz z państwowego giganta i ustanowić nową świetność instytucji. Możliwe?
Rynek nieruchomości w Polsce zaczyna się stabilizować, przynajmniej na rynku wtórnym. Jak wynika z najnowszego raportu portalu GetHome.pl, wrzesień przyniósł stabilizację cen mieszkań w największych polskich miastach, z jednym wyjątkiem – Trójmiasto notuje drugi miesiąc wzrostów cen z rzędu. Czy to początek trwałego trendu, czy tylko chwilowa stabilizacja?
Ceny mieszkań w Krakowie od wielu miesięcy uchodzą za jedne z najwyższych w Polsce. Jak zmieniały się od początku 2024 roku? Czy mamy do czynienia z bańką cenową i kiedy w końcu będą obniżki? Na te pytania odpowiedzieli eksperci ds. nieruchomości na antenie “Radia Kraków”. Dane liczbowe mocno zaskakują.
Były premier Marek Belka był gościem na Kongresie Deweloperskim, gdzie został zapytany o ostatnie dane GUS, według których ponad Połowa młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami. Jego przedmówca alarmował, że te dane mogą negatywnie wpływać na demografię. Co na to polityk? Jego odpowiedź mocno zaskakuje.
Szefowa ministerstwa rozwoju i technologii reaguje na europejski raport dotyczący m.in. gigantycznych cen najmu mieszkań w Polsce. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada zmiany dotyczące najmu krótkoterminowego, który ogranicza dostęp do mieszkań w dużych miastach. To koniec sielanki dla właścicieli mieszkań zarabiających na portalach typu airbnb?
Każdy, kto obejrzał film “McImperium” z Michaelem Keatonem zdaje sobie sprawę, że struktura przychodów sieci McDonald’s jest zupełnie inna, niż można byłoby to stwierdzić na pierwszy rzut oka. Większość pieniędzy franczyzy nie pochodzi bynajmniej z gastronomii, a najnowsze dane pokazują, że od kilkudziesięciu lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Także w Polsce.
Europejski Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji mieszkaniowej młodych Europejczyków. Sprawdzono w jakim wieku młodzi obywatele Unii Europejskiej wyprowadzają się od rodziców oraz gdzie ten moment następuje najpóźniej. Z opublikowanych danych wynika, że Polacy rodzinny dom opuszczają stosunkowo późno. Co gorsza, jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o mieszkanie w przeludnionych gospodarstwach domowych.
Gigantyczne ceny za metr kwadratowy mieszkań, drogie kredyty i jedne z najwyższych cen najmu w Europie - tak najkrócej można podsumować obecną sytuację mieszkaniową w Polsce. Do tej pory rząd nie znalazł rozwiązania tego problemu. Co zrobić, żeby zwykłego “Kowalskiego” w końcu było stać na zakup mieszkania? Eksperci stawiają sprawę jasno, rozwiązanie jest tylko jedno.
Europejski program ESPON pokazał dane dotyczące tego, jak wygląda dostępność mieszkań do wynajęcia w państwach UE pod kątem finansowym. Pod uwagę wzięto ceny najmu lokali o powierzchni 100 mkw. Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Gigantyczna drożyzna to mało powiedziane.
Property Forum w Warszawie dobiegło końca. Przez dwa intensywne dni zaproszeni eksperci dyskutowali i szukali odpowiedzi na pytanie, w co warto inwestować. W wydarzeniu wzięli udział szefowie i właściciele największych firm z rynku nieruchomości oraz przedstawiciele Rządu RP i władz samorządowych. Na scenie Property Forum deweloperzy i inwestorzy ogłosili plany nowych projektów i inwestycji, co podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju branży.
Podatek od pustostanów to pomysł polityków Lewicy na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Mieliby go płacić właściciele lokali, którzy nie decydują się na wynajem, a pieniądze z podatku miałyby sfinansować budowę tanich mieszkań przez samorządy. Katarzyna Kuniewicz - ekspertka ds. rynku mieszkaniowego w rozmowie z portalem BiznesINFO punkt po punkcie wskazuje możliwe konsekwencje tego projektu. Jej zdaniem pominęli jedną bardzo ważną informację.
Masywny budynek przy ul. Wielopole w centrum Krakowa znany przede wszystkim jako dawna siedziba banku PKO, zamieni się w luksusowy hotel. Jak donosi “Gazeta Krakowska”, firma JW Construction Holding ma tam stworzyć wygodne miejsce pobytu dla turystów pod szyldem znanej marki. Wiadomo, na kiedy zaplanowano zakończenie inwestycji.
Wysokie ceny mieszkań i drogie kredyty to problemy, które spędzają sen z powiek wielu Polakom. Czy ich rozwiązaniem mógłby być kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie? “Rzeczpospolita” zapytała o to w najnowszym sondażu. Wyniki wskazują, że polskie społeczeństwo jest w tej sprawie mocno podzielone. Nie ma zgody nawet wśród wyborców tych samej partii.
600 zł dopłaty do czynszu obiecał premier Donald Tusk jeszcze w przedwyborczej kampanii. Świadczenie miało być wprowadzone w pakiecie ustaw mieszkaniowych, a jego celem miała być pomoc państwa w usamodzielnieniu się młodych ludzi, którzy ze względu na sytuację finansową, muszą mieszkać z rodzicami. Tymczasem po niemal roku od wyborów, tematu nie ma.
Sieć biur nieruchomości Metrohouse opublikowała raport, z którego wynika, że wśród obcokrajowców, którzy zainteresowani są kupnem mieszkań w Polsce, zdecydowany prym wiodą Ukraińcy. Od reszty dzieli ich wyraźna przepaść, natomiast w pierwszej piątce pojawiają się nacje, których obecność i liczebność mogą zaskakiwać.